Hlavní hygienička Pavla Svrčinová avizovala, že dodržování opatření se bude kontrolovat.
Chystaná opatření vlády, zpřísněná od 1. listopadu, se dotknou zejména těch, kteří rádi navštěvují restaurace, hospody i bary. Od pondělí se totiž chystají ve spolupráci s hygienou kontroly bezinfekčnosti hostů, které budou provádět nejen hygieničtí pracovníci, ale přidá se k nim i policie. To potvrdila hlavní hygienika Pavla Svrčinová v rozhovoru pro Radiožurnál.
Povinné kontroly v gastropodnicích schválila vláda 20. října. Jak jsme psali zde, znamená to, že majitelé těchto podniků si budou muset před obsloužením zákazníka ověřit, zda je očkovaný, zda má platný test nebo prodělal v posledním půlroce koronavirus podle metody OTN (očkování-test-prodělaná nemoc pozn. red.). Zdravotní stav mohou ověřit i díky mobilní aplikaci čTečka, kterou připravila vláda. Pokud ne, může se host prokázat samotestem na místě.
Jestli jsou tato opatření dodržována, budou kontrolovat pracovníci hygieny. Jak uvádí samotní hospodští a majitelé stravovacích podniků, ti legálně nemají právo své hosty nutit do toho, aby se jim prokazovali, jelikož k tomu nemají pravomoce. Proto někteří z nich berou tento krok vlády jako přenesení zodpovědnosti za pandemii na jejich hlavu a s opatřením nesouhlasí.
Vládní odborníci vytvořili v pondělí pro gastronomické podniky návod, co všechno je potřeba dodržovat. Nicméně v momentě, pokud pracovníci hygieny přijdou na pochybení, mohou na místě udělit pokutu až 10 tisíc korun. Ve správním řízení se však může pokuta vyšplhat až ke 3 milionům korun.
Dle slov hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v rozhovoru pro Radiožurnál budou kontroly probíhat od pondělí každý den a to i ve spolupráci s policií. Uvedla, že ke konci týdne budou kontroly „trošku intenzivnější“.

„Nebudou se týkat pouze restaurací, ale i kontrol OTN na hromadných akcích, v kinech, v divadlech a tam, kde máme informace, že k dodržování systému OTN nedochází. Ale pravděpodobně nejvíce těch kontrol proběhne opravdu v restauračních zařízení,“ uvedla v rozhovoru.
Svrčinová také přiznala, že hygienických pracovníků není na kontroly mnoho a že se na nich začíná podepisovat i únava. Kontroly se také údajně komplikují proto, jelikož se „zvětšuje agresivita okolí“. I proto hygiena požádala policisty o součinnost.
Očkování
Hlavní hygienička dodala, že jediným účinným opatřením proti nemoci je stále očkování, ke kterému nyní přistupuje stále více lidí, kteří s vakcinací otáleli. Nejedná se pouze o ochranu před nemocí, ale také o jistou „vstupenku“, se kterou očkovaný vyhne potenciálním omezením a pokutám.
V poslední době jsou proto oblíbená očkovací centra „na počkání“, v nichž se očkuje jednodávkovou vakcínou společnosti Johnson & Johnson. Seznam těchto míst najdeš zde.
Oblíbenost vakcíny výrazně vzrostla v říjnu ve věkové kategorii od 18 do 49 let. Během této doby se jí nechalo naočkovat skoro 30 tisíc lidí.