Přečti si, jaká je novinka Ridleyho Scotta.
Nádherné obleky, domy, luxusní auta, ale také intriky, divoký sex, podrazy, kletby a vraždy nebo bravurní herecké výkony. Na to všechno se můžeš těšit v dramatu House of Gucci v režii slavného Ridleyho Scotta (předlohu napsala Sara Gay Forden).
Jedná se o film inspirovaný skutečným příběhem impéria italského módního domu. Celý příběh začal už v roce 1921, kdy si muž jménem Guccio Gucci ve Florencii otevřel první obchod. Později následovaly pobočky v Římě, New Yorku či Londýně.
Turbulentní roky
Scottova novinka však vypráví příběh rodiny z období od konce sedmdesátých let po konec devadesátých let 20. století, které bylo pro klan Gucciových mimořádně turbulentní a udály se během něj ty nejzásadnější události.
Na příběhy podle skutečných událostí je třiaosmdesátiletý Brit mistr. Svědčí o tom nedávné historické drama Poslední souboj nebo dřívější díla jako válečný Černý jestřáb sestřelen (2001) nebo mafiánský epos Americký gangster (2007). Ukázal nám i to, že umí také skvěle pracovat s napětím v klenotech typu Vetřelec (1979), Blade Runner (1982), Thelma a Louise (1991) nebo Gladiátor (2000).
Bohužel v roce 2021 už Ridley Scott nedokáže na plátno přinést veledílo ve stylu jeho starých klasik stejně zábavně a poutavě. House of Gucci lze přirovnat k příjemné jízdě padesátkou po cestách s krásným výhledem, kterou ale přeruší kontrolka signalizující, že je třeba doplnit benzín, přičemž nejbližší čerpací stanice je sto kilometrů daleko.
Rychlý spád a ztráta dechu
Novinka britského režiséra má sice rychlý spád, co se týče děje (zdrženlivější je v představování vedlejších postav), ale časem ztrácí dech stejně jako chudák Paolo Gucci po několika vteřinách tancování. Scottovi jakoby chybělo dostatečné zapálení pro příběh a také odvaha víc se divákovi otevřít a přikovat ho k sedačce.
Ve srovnání s o několik let mladším Martinem Scorsesem (79), který v pořádně pokročilém věku natočil filmy jako Vlk z Wall Street, Scott mírně selhává. Předvádí „jen“ klasické řemeslo bez přesahu.
Nejde o špatný film. Jenže u Scotta je díky jeho bohaté filmografii laťka nastavena tak vysoko, že se stává jeho nevýhodou. Víme totiž, že má navíc. I když je House of Gucci nadprůměrným filmem, ničím zvlášť nevyniká a plave v oceánu mnohem lepších snímků. Pravděpodobně si na něj za rok či dva nikdo nevzpomene.
Scott šel na jistotu
Náročnějšího diváka potěší vtipná a nápaditá montáž i originální hudba. Kamera bohužel zůstává do velké míry nevyužita (nečekej žádné dlouhé jednozáběrovky), spíše se pozornější divák ptá, proč se ten, kdo ji měl na starosti (Dariusz Wolski), nesnažil alespoň v několika momentech jednotlivé scény více ozvláštnit.
Scottovo drama stojí jen na hereckých výkonech. V tomto případě má ale štěstí, protože zkušený filmař vsadil na jistotu. Obsadit Al Pacina či Jeremyho Ironse je vždy trefa do černého. Začíná to být pravidlem i v případě o několik generací mladšího Adama Drivera.
Přesto mu role Maurizia Gucciho nedává prostor ukázat naplno své herecké kvality (mnohem lépe hrál v dramatu Marriage Story nebo ve Scottově nedávném Posledním souboji), což ale není vinou režie, ale typologie této postavy.
Skvělá Lady Gaga a geniální Jared Leto
Mnohem větší prostor dostává populární zpěvačka Lady Gaga. Pokud ji miluješ, budeš jistě nadšený. Právě ona je hnacím motorem filmu. Svůdnou, mazanou a manipulativní bestii Patrizii Reggiani, která se nebojí jít přes mrtvoly k úspěchu a bohatství, hraje opravdu výborně. I když v srdcervoucí romanci Zrodila se hvězda z roku 2018 měla možnost předvést se ještě víc.
Největším překvapením filmu je brilantní Jared Leto v roli Paola Gucciho. Vůbec bychom se nedivili, kdyby za ni dostal dalšího Oscara (prvního má za film Klub poslední naděje z roku 2013). Přestože je ve filmu Leto zamaskován k nepoznání, hraje naprosto geniálně a určitě si otevřel dveře k dalším velkým rolím.
House of Gucci se třpytí v elegantním hávu a ozvláštňuje současnou nabídku kin, ale vzhledem k poměrně rozsáhlé dvouapůlhodinové stopáži se místy táhne a diváka dokonce nudí. Ridley Scott ale dal zároveň jasně najevo, že ještě nepatří do starého železa. House of Gucci od nás dostává šest a půl bodu z deseti.