Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
27. listopadu 2021 v 15:32
Čas čtení 0:52
Eduard Starkbauer

Kryptoměna JRR Token je minulostí. Její vývojáři poškozovali jméno autora

Kryptoměna JRR Token je minulostí. Její vývojáři poškozovali jméno autora
Zdroj: New Line Cinema
NEWS KRYPTOMĚNY PÁN PRSTENŮ
Uložit Uložené

Vývojáři kryptoměny neměli od správců pozůstalosti J.R.R. Tolkiena žádné povolení. U soudu neuspěli a celá aféra je vyjde pěkně draze.

Právníci pověření správou pozůstalosti po J. R. R. Tolkienovi tvrdili, že název kryptoměny až příliš připomíná jméno autora trilogie Pána prstenů či Hobita. Se žalobou se obrátili na Světovou Organizaci pro duševní vlastnictví (WIPO) jen den poté, co se měna začala prodávat. Podle BBC svůj spor s vývojáři kryptoměny vyhráli.

Design dnes již nepřístupné internetové stránky jrrtoken.com se inspiroval filmovými adaptacemi Tolkienových děl. Stejně tak ve sloganech vývojářů JRR Token byly zřejmé odkazy na dílo zesnulého anglického autora. Podle jejich slov se měl JRR Token stát „tokenem, který bude vládnout všem.“

Krypto, Kryptomeny, Bitcoin
Zdroj: Getty Images/Chesnot

Vývojáři kryptoměny, kteří budou muset uhradit soudní náklady obou stran, se obhajovali tím, že „nebyli motivováni špatným úmyslem. Jejich produkt měl mít za cíl Pána prstenů pouze parodovat.“

Ani zkratka „JRR“ podle nich neodkazovala na křestní jména Tolkiena. Tvrdí, že označovala jen zkratku anglických slov „Journey through Risk to Reward“, čili putování přes riziko za odměnou.

Doporučeno
Vyplatí se ti teď investovat do krypta? Zeptali jsme se odborníků, na jaře čekají propad Vyplatí se ti teď investovat do krypta? Zeptali jsme se odborníků, na jaře čekají propad 28. listopadu 2024 v 8:30

Právník Steven Maier rozhodnutí okomentoval tím, že „správce pozůstalosti autora má plné právo chránit Tolkienovo jméno a obsah jeho milovaných knih.“ Maier rovněž věří, že „tímto rozhodnutím došlo k vyslání jasného signálu, že nikdo nemá právo bezdůvodně se obohacovat na jménu autora.“

Jen před měsícem se provalil skandál s měnou inspirovanou seriálem Squid Game: „SQUID coin“. Její vývojáři se bez vědomí Netflixu a díky důvěřivým klientům obohatili o 3,3 milionu dolarů.

Domů
Sdílet
Diskuse