Nová mutace, která se rozšířila z Jihoafrické republiky, může svou vysokou nakažlivostí a nízkým nebezpečím pro organismus naznačovat přesun koronaviru do kategorie běžných viróz.
Může nová koronavirová mutace omikron předzvěstí konce celosvětové pandemie? Nad touto otázkou se zamýšlí světoví experti včetně německého kandidáta na spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha. Její vlastnosti vysoké nakažlivosti a menšího nebezpečí pro organismus mohou znamenat, že mutování přesune virus do kategorie běžných viróz. Na závěry je ale zatím ještě brzo.

Jak zmínil odborník na Twitteru, byl by to „předčasný dárek k Vánocům,“ kdyby se prokázalo, že nová mutace se stává méně nebezpečnou pro organismus. Jisté zatím není nic, jelikož se musí počkat, jak se bude virus chovat u starších hostitelů, nicméně znak jednoduššího šíření a menší nebezpečnosti ledacos naznačuje.
Je totiž fakt, že mutace viru, jenž objevila doktorka Angelique Coetzee, je výrazně slabší než například mutace delta, která je nyní nejrozšířenější v Evropě. Pacienti mívají mírné příznaky jako bolest hlavy nebo svalů, přičemž zatím nebyl potvrzen ani jeden případ, kdy by musel být pacient kvůli ztížení dýchání hospitalizován. „Abychom však zjistili, jak na variantu reagují zranitelnější skupiny, musí ještě uplynout nějaký čas,“ uvedla sama pro BBC.
Na první výsledky je ale nutné si počkat ještě přibližně dva týdny, jelikož až po této době se u ostatních mutací projevily život ohrožující komplikace. Očekává se, že pokud by se měly objevit komplikace u omikronu, měly by přijít ve stejnou dobu.