Muži byli za napadení aktivistky a jejího přítele odsouzeni na 26 měsíců a 30 měsíců ve francouzském vězení.
Daniel Vokál, Jakub Hošek a Petr Donátek, jak uvádí iRozhlas, se v listopadu roku 2019 dopustili v Paříži závažného trestného činu. V noci napadli thajskou LGBT+ aktivistku Aum Neko spolu s jejím přítelem, brutálně je zbili a z místa činu utekli. Francouzská policie však dva z mužů vypátrala, zadržela a soud jim nyní udělil trest 26 měsíců vězení. Petru Donátkovi se podařilo vrátit se zpět do Česka a měl by na něj být vydán zatykač.

Aum Neko je thajská LGBT+ aktivistka, která již před několika lety utekla ze země, a to především kvůli kritice tamního vojenského režimu a thajské monarchie. Prchla do Kambodže, kde následně na francouzské ambasádě požádala o azyl a odletěla do Paříže, kde až do listopadu 2019 spokojeně žila.
„Bili mě do hlavy a kopali mě,“ vypověděla aktivistka
V noci 18. listopadu se však všechno změnilo. Aum Neko vyrazila spolu s ostatními thajskými protirežimními aktivisty do jednoho z barů v Paříži, kde si ji vyhlédla dvojice Čechů. Když Neko a její přítel bar opouštěli, Češi na ně zaútočili. „Přišli ke mně a začali mě mlátit. Nejdřív jsem si myslela, že mě chtějí okrást a vzít mi kabelku nebo telefon. Kvůli tomu to ale nebylo. Mých věcí se ani nedotkli,“ vypověděla Neko.
„Bili mě do hlavy a kopali mě. Spadla jsem prudce na záda. Snažila jsem se zvednout a dostat se zpět do baru. To se mi nakonec podařilo a lidé vevnitř mi pomohli. Měla jsem zranění všude ve tváři. Nejvíc to odnesl asi krk. Měla jsem úplně roztrženou sukni a podlitiny na břiše, stehnech i na rukou,“ doplnila.
Aktivistka je přesvědčená o tom, že se jedná o práci thajského režimu, který k útoku využil své kontakty v České republice. „Na hranice Česka je to z Bavorska, kde thajský král sídlí, zhruba tři hodiny cesty. Dá se tam dojet s agenty i se spoustou peněz v hotovosti. Thajský král patří podle seznamů magazínů Times a Forbes mezi nejbohatší monarchy světa,“ míní Aum Neko.
Podobné útoky nejsou výjimkou
Napadená také vypověděla, že v minulosti již mnohokrát čelila různým výhružkám a podobné útoky na Thajce, kteří nesouhlasí s tamním režimem, prý nejsou žádnou výjimkou. „Velmi profesionální skupina zaútočila na thajského uprchlíka a opozičního aktivistu v Japonsku. Útočník se choval jako nindža. Vysklil okna v bytě a ve spánku na jeho tělo nasprejoval látku, která mu spálila kůži. Potom utekl,“ dodala.
Za napadením stojí tři Češi. Jeden je však stále na svobodě
Francouzská policie jen pár dní po útoku zadržela dva Čechy, Jakuba Hoška a Daniela Vokála, které také ihned umístila za mříže. Tam až do letošního prosince čekali na rozsudek, který jim vynesl 26 měsíců ve vězení.
„Nešlo o bezdůvodné a spontánní násilí, ale spíš o to, že mu někdo ukázal tu osobu a řekl mu, aby na ni zaútočil,“ řekl francouzský advokát jednoho z obviněných.
Oba odsouzení se k napadení přiznali a Hošek měl vypovědět, že oběť vyhledal třetí muž, Petr Donátek, který následně odletěl zpět do Česka. „Petr Donátek byl viděný v těsné blízkosti baru. Měl zaplatit útratu dvou Čechů, opatřit fotografie thajských opozičních aktivistů a označit je tak za cíle. Je vnímán jako prostředník mezi útočníky a možnými objednavateli,“ uvádí tamní média.
Donátek ale vinu popírá. „Ono jde o to, že alkohol nepiju skoro vůbec. Oni propadli nočnímu životu, byli se někde napít. Jak jsem to pochopil, byli někde v baru, něco se tam semlelo a pak je zadrželi. Já o tom vlastně víc nic nevím. Vím, že tam padly nějaké facky a že je odsoudili, samozřejmě. Bohužel odsoudili i mě, což doteď nechápu,“ tvrdí.
Francouzský soud ho i přesto odsoudil k 30 měsícům za mřížemi a údajně by na něj měl být i vydán zatykač.