Vědci její fosilii objevili náhodou.
Vědci našli na pláži v anglickém hrabství Northumberland dosud největší zkamenělinu mnohonožky na světě naprostou náhodou. Podle odhadů během života vážila až 50 kilo a měřila zhruba 2,5 metru. Jde o největšího členovce, jaký byl kdy objeven.
Žila před 326 miliony lety
Mnohonožky jsou členovci, které mají na každém článku dva páry končetin. Tato konkrétní pochází z rodu Arthropleura. Byli to největší, zhruba dvoumetrové členovci, kteří žili v prvohorách.
Část zkameněliny byla nalezena již v roce 2018, kdy obrovský kus pískovce spadl na pláž. Podle Neila Daviese, odborníka z Cambridgeského oddělení věd o Zemi, byl objeven jen šťastnou náhodou.
Pískovec při pádu nalomil fosilii tak, že byla dokonale odhalena a všiml si jí kolemjdoucí doktorand, Daviesův bývalý student. Od té doby 75centimetrovou fosilii expert roky analyzoval.
Woaaah! The largest and oldest ever giant millipede fossil!
— Josh Luke Davis 🏳️🌈 (@JoshLukeDavis) December 21, 2021
Found on a beach in Northumberland, the section of Arthropleura is about 75 cm, and is thought to have been part of an animal that would have been 2.7 metres long and weighed 50kg 🤯https://t.co/LmJEtStgtm pic.twitter.com/7PEc0Kvacu
Obrovská mnohonožka žila před 326 miliony let, v době, kdy měla severovýchodní část Anglie podstatně tropičtější podnebí. Je docela možné, že nejde o zkamenělinu samotného členovce, ale jen o exoskelet, tedy vnější kostru, kterou živočich svlékl. Zatím nebyla nalezena hlava, proto si vědci nemohou být úplně jisti. Jde jen o třetí zkamenělinu z rodu Arthropleura, ale je podstatně starší než první dvě, které se našly v Německu.
Měla zřejmě 32, nejvýše 64 nohou a vydatnou stravu – vzhledem k velikosti, do jaké narostla. Zřejmě ji tvořily oříšky, semínka a malí živočichové a obojživelníci. Příští rok bude fosilie vystavena v Cambridge.