Shrnujeme vše podstatné o domácích antigenních testech.
Přestože se dnes oficiálně uznává jen PCR test, domácí antigenní testy využívá hodně lidí. Důvodem může být, že se necítí dobře nebo nechtějí ohrozit příbuzné a rozhodnou se pro preventivní test. Kdy je dobré antigenní test použít, kde ho seženeš a jaké jsou jeho mínusy? REFRESHER pro tebe připravil shrnutí.
Kde antigenní test sehnat?
Domácí testy na Covid-19 dnes pohodlně seženeš ve všech lékárnách, případně v maloobchodní prodejně. Prodejci nabízí jen takové testy, které k distribuci schválilo Ministerstvo zdravotnictví.
Jak samotest provést?
Všechny samotesty u sebe mají návod, jak si test udělat. Nejedná se o nic složitého. U testu ze slin stačí malý vzorek, který vyplivneš do nádobky a promícháš s roztokem. Vzorek naneseš na testovací kazetu a za zhruba 20 minut dostaneš výsledek.
Test výtěrem z nosu je složitější a je potřeba pečlivě číst pokyny konkrétního výrobce. V zásadě ale platí, že se před testem musíš pořádně vysmrkat. Pak provedeš výtěr z přední části nosu nebo zadní části ústní dutiny. Do zkumavky naliješ speciální antigenový roztok, do kterého vložíš tampon se vzorkem. Zkumavku promícháš a nakapeš na testovací kazetu. Pak už jen čekáš, jestli se na kazetě objeví proužek.
Výhody domácích antigenních testů
Web nanoSPACE uvedl několik prokazatelných výhod antigenních testů:
- Rychlost
Výsledek testu totiž zjistíš za 10 - 20 minut.
- Pohodlí
Test si můžeš udělat z pohodlí domova.
- Testování dětí a v místech s velkou koncentrací lidí
Antigenní testy se využívají i ve školách. Jsou považovány za méně invazivní než PCR testy. Antigenní testy se také používají ve firmách, kulturních zařízeních a dalších místech s velkou koncentrací lidí.
Problémy antigenních testů
Přestože si přední výrobci za svými antigenními testy stojí a uvádějí u nich účinnost 83 až 99 procent, stěžejní stále zůstávají PCR testy, které možnou nákazu potvrdí nebo vyvrátí. Problémem antigenních testů je tzv. falešná pozitivita. Mohou totiž ukázat falešně pozitivní, ale i falešně negativní výsledek.

Když si doma uděláš antigenní a test a bude pozitivní, je nutné vždy výsledek potvrdit PCR testem. Naopak když jsi byl/a prokazatelně v kontaktu s nakaženým a vyjde ti samotest negativní, musíš pro úplnou jistotu absolvovat i PCR test.