Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Jeden už spároval s Jonem Jonesem, další chce poslat Ivana Buchingera do důchodu a nastolit novou éru.
Slovensko již reprezentují v Ultimate Fighting Championship (UFC) dva MMA zápasníci – Ľudovít Klein a Martin Buday. Česko je na tom o něco lépe. V rámci žebříčku muší váhy je už na desátém místě devětadvacetiletý David Dvořák a na druhém místě v polotěžké váze stejně starý Jiří Procházka, jehož pravděpodobně čeká zápas o titul. Českou vlajku hájí také Makhmud Muradov ve střední váze.
Československá MMA scéna však má několik kvalitních a ambiciózních bojovníků, kteří také mají šanci dobýt jednou UFC. Některé čeká ještě dlouhá cesta, jiní jsou už jen krůček od toho, aby to dokázali. Pojďme se společně podívat na ty nejvýraznější mladé talenty domácí scény.
10. Leo Brichta
V současnosti jedna z nejdiskutovanějších osob na domácí půdě. Rozbouřil vášně na sociálních sítích poté, co přestoupil z Oktagonu MMA do nově vzniklé bojové organizace Real Fight Arena (RFA) a zároveň se dostal do právních problémů v souvislosti se smlouvou. Ty se snažil objasnit v loňském rozhovoru promotér RFA Boris Marhanský.
Ještě předtím dokázal vyhrát evropský pohár v K1 mezi juniory v roce 2015. Dnes má v profi MMA skóre 9 výher a 3 porážky (jedna z nich byla v důsledku zranění), přičemž dokázal porazit působivá zahraniční jména jako Kirill Medvedovsky, Damien Lapilus či nebezpečného Matouše Kohouta.
V Oktagonu předvedl mladickou dravost, sebevědomé výkony a neuvěřitelný progres. Nejsilnější je sice ve stoje, ale ukázal, že se nebojí ani boje na zemi a soupeře umí ukončit i submisí. Přestože je možné, že přestup do RFA jeho kariérní růst pravděpodobně mírně zpomalí, má šanci uspět a jednou soupeřit s absolutní špičkou v rámci své váhy.
9. Vojto Barborík
Nitranské zvíře a momentálně postrach pérové váhy v domácím Oktagonu. Nic mu nedělá větší radost než rozdávat v kleci, jak sám říká, „nitranské pokuty“. Tento 28letý svěřenec Ilji Škondriče z bratislavské Octagon Fighting Academy (OFA) má momentálně 13 výher a jen 2 porážky. Navíc si odnesl cenné zkušenosti z polské organizace KSW (zároveň největší MMA organizace v Evropě).
V ní dokázal dominantně porazit Krzysztofa Klaczeka. Jeho životním soubojem však nepochybně byl zápas o titul se šampionem Ivanem Buchingerem na Zimním stadionu Ondřeje Nepely v Bratislavě 11. září 2021.
Ačkoli prohrál, šlo o nesmírně vyrovnaný zápas, který určitě obletěl celý svět a získal si pozornost „velkých ryb“. Právě v této pětikolové pořádně krvavé válce ukázal své nejlepší kvality, vytrvalost a velké srdce bojovníka. A přesně to v těch největších MMA organizacích milují.
8. Samuel Krištofič
Piráta snad už ani netřeba představovat. Oblíbená tvář domácí scény, sebevědomý, věčně vysmátý a namotivovaný bojovník s jasným cílem – dostat se mezi ty nejlepší z nejlepších. Momentálně je šampionem střední váhy v Oktagonu MMA, ale není náhoda, že už dostal nabídku z americké, druhé největší MMA organizace na světě – z Bellatoru. Se skóre 15 výher a 3 porážky se není co divit.
„S Bellatorem jsem jednal už dříve přes jednoho zahraničního manažera, teď se ozvali po delší době rovnou přes Attilu Végha, který mi zavolal, že mají zájem. Avšak vzhledem k tomu, že mám dohodnutý zápas na prosinec a platnou smlouvu v Oktagonu MMA, nebylo to pro nás až tak zajímavé. Roli sehrál i fakt, že se ozvali přibližně dva týdny před turnajem Bellatoru, na kterém jsem měl nastoupit,“řekl Krištofič podle portálu MMA Fanatik.
Pirát se vyjádřil i v předzápasovém rozhovoru s Ondřejem Novotným a se svým nejbližším soupeřem Patrikem Kinclem, že má velké plány do budoucna i v zahraničí, ale nejprve chce ukázat na domácí půdě, že dokáže obhájit opasek a získat ještě pár cenných výher. Další cenná nabídka mu však může přijít na stůl již brzy.
Zdá se ti to příliš málo? Myslíš si, že přeháníme? Tato pětadvacetiletá, 170 centimetrů vysoká bojovnice s příznačnou přezdívkou Volcano je však navíc držitelkou světového titulu WMC, nejcennějšího možného titulu v thajském boxu. Zároveň je první Slovenkou, která tento titul dokázala vybojovat.
Jak píše Fightlive.sk, Chochlíková, reprezentující trenčínský Victory Gym, začala významné úspěchy sbírat od roku 2016, kdy byla poprvé nominována do reprezentace v kickboxu. Už na první soutěži získala evropský titul organizace WAKO v K1, vyhrála několik světových a evropských pohárů.
V roce 2018 získala evropský titul organizace IFMA a o rok později také světový titul WAKO. Jak prozradila pro Refresher, chtěla by reprezentovat Slovensko na olympiádě. A co se týče MMA, jak sama vícekrát zmínila, ještě musí zdokonalit boj na zemi, ale už teď má obrovské kvality.
6. Ronald Paradeiser
Miluje naskočená kolena a highkicky. Je mu jen 23 let, měří 188 centimetrů, v kleci je mimořádně inteligentní, ale zároveň ví, kdy agresivně vybuchnout, a nechybí mu ty nejvyšší ambice. Jak prozradil ještě v roce 2020 pro Sport.sk, rád by to dotáhl právě do UFC. Je si však dobře vědom toho, že to nebude tak jednoduché a musí předtím porazit ještě několik jmen, která mají ve světě MMA jistou váhu.
V rozhovoru navíc prozradil, že jednou si dal sparing s Jonem Jonesem, považovaným za nejlepšího MMA zápasníka všech dob. „Zbil mě jako psa,“ řekl a zároveň zažertoval, že by ho možná uměl porazit, kdyby na něj vytáhl nožík nebo zbraň. Paradeiser má sice za sebou v Oktagonu trpké prohry s Mateuszem Legierským a Ivanem Buchingerem, ale stále se drží na špici žebříčku lehké váhy.
Jak prozradil pro Sportnet, je připravený v odvetném duelu vybojovat to, co se mu poprvé nepodařilo, a posouvat se dál. Rony už v každém případě ukázal, že je nadaný dravec, když porazil Ardu Adase, Karla Ryšavého nebo Lea Brichtu. Nejblíže je odhodlaný ukázat prvotřídní výkon i proti nebezpečnému Nizozemci Losenovi Keitovi na turnaji Oktagon 31.
Podle portálu MMA v hrsti to dokonce možná bude zápas o dočasný titul lehké váhy, protože uplynul už více než rok, odkdy Buchinger získal titul, přičemž zatím ho ani jednou neobhajoval. Promotér Oktagonu Ondřej Novotný to řekl v podcastu MMA letem světem.
5. Lucia Szabová
Vždy od ucha k uchu vysmátá, milá a nesmírně pokorná žena, která na první pohled působí dojmem, že by neublížila ani mouše. Když ji však zavřete do klece, mění se k nepoznání. Rozdává vražedně tvrdé lokty v klinči, vypíná soupeřky highkickem nebo se jim snaží zlomit ruku. Čtyřiadvacetiletá Slovenka Lucie Silent Killer Szabová z bratislavského Hanuman Gymu v MMA ještě neprohrála.
Je sice teprve na začátku kariéry, má pouze čtyři zápasy, ale už stihla dokázat, že svou přezdívku nenosí nadarmo. Oběťmi jejích nekompromisních útoků se staly nelehké soupeřky s většími zkušenostmi ze zahraničí, jako Rizlen Zouaková, Christina Netzová či Cornelia Holmová.
Ani on zatím neví, jak chutná prohra, a má všechny předpoklady k tomu, být jednou v MMA superhvězdou. Hladový, ale velmi chytrý a rozumný zápasník z pražského Reinders Gymu, o kterém se jeho zkušenější a starší kolega Jan Malach vyjádřil, že má bezpochyby na to, dostat se do UFC. Tichota stihl v Oktagonu zlikvidovat Michala Konráda, Denise Tripšanského, Rista Dimitrova a naposledy i obávaného polského kata Dawida Karetu.
Právě po této výhře nepřímo vyzval současného šampiona pérové divize Buchingera. „Ivan je zraněný a já chci být šampion. Vím, že o mně mluvil Roman Paulus, a já chci ukázat, že není na stejném levelu jako já. Dejte mi nejprve toho kuchaře z Lidlu a potom pošlu Bukiho do důchodu. Nastolím novou generaci v čele se mnou,“ řekl odvážně Tichota.
„Někdo si může říkat, že jsem velkohubý nebo že jsou to prázdná slova, ale počkejte za rok, až budu vážně šampion. Tato slova se naplní a budu mít zvednutou ruku proti této legendě. Velice se na to těším. Ivan je zápasník světového formátu, ale co ještě mnoho lidí nechápe, že já jsem také zápasník světového formátu,“ řekl později Čech ve svém podcastu.
„Akorát možná ještě nemám tolik zápasů v profesionální kariéře, ale určitě ty kvality mám. Vím to a vím, že mám na to, Ivana porazit,“ dodal nadějný, jen 22letý zápasník. Podle MMA Shorties Buchinger výzvu od Tichoty čekal, ale prozradil, že takto ho už během bohaté kariéry vyzývalo několik bojovníků. V rozhovoru pro Refresher se vyjádřil, že Tichota na něj ještě nemá.
3. Matěj Peňáz
V MMA má 5 zápasů a 5 výher, přičemž všechny soupeře dokázal ukončit knokautem, z toho čtyři už v prvním kole. Když přesně namíří a dobře udeří, lidé padají bezmocně k zemi. Matěj Money Peňáz, zástupce Hron Gymu a Reinders MMA, je obrovský a nevídaný talent.
Jak píše Fightlive, je evropským šampionem organizace WKN v kickboxu, českým i evropským šampionem organizace WMC v muay-thai a držitelem světových titulů organizací IFMA a WAKO, pod kterou se stal také evropským šampionem.
Mimořádně cenné zkušenosti má také z nejprestižnější světové kickboxerské organizace Glory, kde podepsal smlouvu pouze jako druhý Čech v historii. Proslavil se v ní například i současný šampion střední váhy v UFC Israel Adesanya.
A jak Peňáz řekl v rozhovoru pro Refresher, hodně si odnesl i z kempu v Polsku, kde trénoval a dokonce i spároval s jediným přemožitelem Adesanya – s bývalým šampionem polotěžké váhy v UFC Janem Blahowiczem.
Dále prozradil, že si na nejprestižnější MMA ligu věří. „Vím, že ta cesta je jít krok po kroku a že pořád mám na čem pracovat, což ukázala moje příprava ve Varšavě. Ale věřím tomu, že když jsem se dostal do největší organizace v kickboxu, tak mám také na to, dostat se do UFC.
A nejen se tam dostat, ale také udělat tam nějaký úspěch. Je mi 24 let a počítám s tím, že mám před sebou ještě třeba šest až deset let aktivní kariéry, takže se to určitě dá zvládnout,“ řekl jasně český bojovník.
2. Tereza Bledá
Trenér André Reinders má ve svém gymu skutečné klenoty. Jen 20letá Tereza Bledá je toho důkazem. Ze všech jejích dosavadních rozhovorů je cítit, že se snaží MMA obětovat veškerý čas – a vrací se jí to stonásobně. Je ctižádostivá, pracovitá, pokorná a je za ní vidět samé úspěchy. Tím posledním je zisk titulu Oktagonu MMA. V boji o královnu muší divize porazila zkušenou Brazilku Mabelly Limovou. Ta před zápasem s Bledou prohrála jen jednou.
Díky této výhře se posunula v celosvětovém MMA žebříčku v rámci muší váhy, který najdeš na stránce Fightmatrix, na skvělé 35. místo. To znamená, že už je jen malý krůček od té „největší elity“. Myslí si to i její trenér André Reinders. Na kontě má navíc výhru i nad Lucií Pudilovou, která tři roky reprezentovala Česko v UFC. Porazila ji v rámci Oktagonu Underground, a i když nešlo o MMA zápas, ale jen o duel v postoji se specifickými pravidly boje, svým výkonem všem téměř vyrazila dech.
1. David Kozma
Superhvězda pražského PriMMAt Gymu a oblíbená tvář domácí MMA scény s nezaměnitelnou image a rituálem (na každý zápas nastupuje s růžovými vlasy a jeho „nástupovkou“ je vždy titulní skladba k seriálu Baywatch). Devětadvacetiletý Čech, přezdívaný Růžový panter, je v domácím Oktagonu již od roku 2018 stále neporaženým šampionem velterové divize (v MMA však má celkem 11 porážek, ale zároveň skvělých 29 výher).
Dokázal dvakrát porazit Mátého Kertésze, Samuela Krištofiče nebo Gábora Borárose, ale jeho nejcennější výhry přišly až v loňském roce, kdy dokázal zdolat bývalé UFC bojovníky Leandra Silvu a Bojana Veličkoviće, i když mu mnozí nevěřili a mysleli si, že právě oni přetnou jeho vítěznou šňůru.
Díky svému progresu, vytrvalosti, bojovnosti a odhodlání jít stále dopředu je už dokonce na 87. příčce v rámci celosvětového žebříčku ve velterové váze a ze všech zmíněných zápasníků v tomto žebříčku má snad největší šanci dostat se do UFC, dokonce možná už v blízké době.