Vznik nové bojové organizace Real Fight Arena (RFA) vzbudil na československé MMA scéně pořádný rozruch. Ohlášena byla silná jména zápasníků jako Tomáš Deák, Leo Brichta, Josef Wittner, Kamil Cibinski, Sebastián Fapšo, Igor Daniš nebo Jakub Kadáš. První turnaj organizace se má uskutečnit 14. května 2022 v bratislavské NTC Aréně.
Další mají být postupně v Ostravě, Brně, Košicích, Prievidzi a Praze. Promotér a spolumajitel organizace Boris Marhanský je známý zejména tím, že již několik let pořádá hudební festival Hip Hop Žije. Nyní má ovšem ambici s RFA předjet domácího krále, kterým je Oktagon MMA.
Bylo to už před třemi lety. Přišel za mnou jeden můj kolega, zápasník a předseda jednoho zápasnického klubu, s tím, že by chtěl udělat galavečer věnovaný bojovým sportům. Začali jsme řešit jména, kdo by tam mohl být a podobně. Pak přišla pandemie a myšlenka udělat tento galavečer padla. V každém případě oba známe spoustu zápasníků, ať už z Oktagon Fighting Academy nebo z Hanuman Gymu.
Je to i tím, že já jsem chodil na sportovní gymnázium na Ostredky v Bratislavě, kde jsem byl spolužák s různými nynějšími bojovníky. Bavili jsme se i s nimi, jak by mohl zmíněný galavečer vypadat, co by tam možná chtěli vidět nebo čím bychom se mohli odlišit. Chtěli jsme to udělat opravdu velkolepě. Začali ale mít různé požadavky, že nestíhají přípravu, protože musí pracovat, a nemohou se tomu věnovat profesionálně. Na základě toho jsme začali zjišťovat, jaké honoráře dostávají v jiných organizacích.
Přímo přes ty bojovníky, chodíme spolu občas na kávu nebo pivo. Známe se dlouho. Na základě těchto informací jsme si dělali byznys plán na ten galavečer.
Ano. Avšak jak jsem již zmínil, protože nás zbrzdila pandemie, najednou jsme měli čas na setkávání s lidmi, komunikování a přípravu. Například jsme si zaplatili průzkum trhu pro Česko i Slovensko a podle něj jsme zjišťovali i to, zda by byl prostor pro další organizaci. Věděli jsme, jak nechvalně skončila organizace XFN, věděli jsme, že jsou zde i nějaké pokusy menších organizací.
Spíše mělo jít o různé eventy a postupně to mělo přejít do něčeho většího. I my jsme přemýšleli, jak začít, co bude nejrozumnější. Zda začít jen nějakým eventem nebo rovnou organizací. Na to byl i ten průzkum, abychom zjistili například to, zda lidé chtějí jen tu jednu organizaci, kterou je Oktagon MMA, nebo zda jim tam něco vadí a chtěli by vidět i něco jiného a tak dále.
Ukázalo se, že československý trh vůbec není tak malý, jak tvrdí konkurence nebo jiní lidé. Dělali jsme si průzkum i proto, abychom zjistili, čím bychom se asi měli odlišit od Oktagonu. Prošli jsme si s různými trenéry, manažery bojovníků nebo se samotnými bojovníky vše, co se jim líbí nebo nelíbí v rámci scény, co bychom mohli udělat lépe, a z toho vznikl tento současný koncept. Ten zahrnuje to, že na každém galavečeru by mělo být osm MMA zápasů a čtyři čistě jen v postoji, tedy thajský box v malých rukavicích třikrát 3 minuty.
Můžete říci, jaký byl váš vstupní kapitál, se kterým jste do RFA šli?
Tohle si momentálně chceme nechat pro sebe.
Na základě informací, které máte, začali jste podle vás s větším kapitálem, než s jakým začínal Oktagon MMA před pěti lety?
Nevím, s jakým kapitálem do toho šli oni.
Už jste zmínil pandemii covidu-19 – na jedné straně vás zabrzdila, ale na druhou stranu jste měli více času na přípravu.
Ten čas nám určitě pomohl. Měli jsme čas sestavit si velký tým lidí, co se v tom také vyznají. Měli jsme čas dohodnout si nespočet partnerství a sponzorů. Firmy měly čas dát si dohromady rozpočet.
Kolik lidí momentálně pracuje pro RFA?
Do třiceti lidí.
Pracuje pro vás někdo, kdo v minulosti pracoval pro Oktagon MMA?
K tomuto se nechci vyjadřovat.
Když se bavíme o partnerstvích, čím jste jednotlivé firmy/sponzory přesvědčili ke spolupráci? Přece jen, když jde o začínající organizaci, nebyli opatrní nebo nejistí v tom, že nevědí, do čeho jdou? Neměli jste zatím zorganizován ani jeden turnaj plus pandemie stále trvala.
Důležitá věc je to, že mě jako osobu mnoho z těch partnerů zná. Tím, že pořádám hudební festival Hip Hop Žije už desátým rokem, máme dobré vztahy.
Šli jste tedy primárně přes ně?
Šel jsem i přes ně, šel jsem i přes lidi, kteří se dlouhodobě chtěli na tento festival dostat, ale nedostali se, protože jsme tam už měli nějaké dlouhodobé spolupráce. Seznam těch partnerů mám za těch deset let dlouhý a věděl jsem, koho a jakým způsobem oslovit. Měli jsme dopodrobna připravenou prezentaci, na které jsme jim ukázali, jak by to mělo celé vypadat. Když se na něco ptali, uměli jsme jim pohotově odpovědět a všechna naše setkání byla proto víceméně úspěšná.
Pandemie koronaviru stále trvá a situace je stále poněkud nejistá. To, že jste naplánovali první turnaj na květen 2022, byl záměr ve smyslu, že podle vzoru z minulého roku je toto už čas, kdy se opatření začínají uvolňovat?
Přesně tak. Navíc Bratislava by měla být ze všech okresů, co se týče opatření, nejvolnější. Na druhé straně jsme připraveni na to, že tam například nebudou moci být diváci v takovém počtu, v jakém bychom chtěli, a že tehdy ještě mohou platit nějaká opatření. Lidé se určitě budou moci koukat i online.
Když se bavíme o online projekci, bude to zdarma, nebo půjdete systémem pay-per-view?
Přesně tak, bude to pay-per-view.
Neuvažovali jste i o spolupráci s nějakou televizí?
Ano, máme už i nějaké dohody, ale ty budeme moci ohlásit až příští rok.
Jak jste již zmínil, jste známý zejména tím, že pořádáte hudební festival. Když to srovnáte s RFA, co je pro vás obtížnější? Shánění zápasníků do organizace, nebo raperů na festival?
Zahraniční booking dělá kolega, ale samozřejmě všichni si to schvalujeme na poradách. Je to tam spíše o těch penězích. Když máte nějaké jméno, domluvíte se na rozpočtu, podepíšete s ním smlouvu a čekáte, zda přijede, nebo nepřijede. (smích) Vícekrát se nám stalo, že někdo sice měl podepsanou smlouvu, měl zaplacenou zálohu, ale nakonec nepřijel. Například DMX.
Vždy to bylo o tom trnutí, jestli to velké jméno opravdu dorazí. Když už ten člověk přiletěl na letiště, věděli jsme, že už je to v pohodě. Když se podíváme na RFA, slovenský trh zápasníků jsme měli docela snadno podchycený, protože ti kluci nás znají a vědí, co od nás mohou čekat. Vědí, co máme za sebou a že to, co jim slibujeme, jim také splníme. Naše dohody jsou korektní a pro ně volnější. Umíme jim pomoci.
Například je nebudeme blokovat, co se týká zápasů v jiných organizacích. Když dostanou nabídku jít zápasit do zahraničí, pustíme je. Samozřejmě to nesmí být nějaké dva měsíce před našimi turnaji, aby se nezranili nebo něco podobného.
Nebudete tedy tak striktní jako Oktagon MMA, který si tyto věci dost hlídá?
Určitě ne. My jim chceme dopřát co nejvíc zápasů. Pokud na to ten zápasník má fyzičku a má ambice ukázat se ještě někde mimo nás, budeme ho podporovat. I v tom chceme být jiní. Mohou přijít opět nějaké lockdowny a nebudou poté moci zápasit vůbec, přičemž to je to, z čeho žijí.
Co se týká shánění bojovníků, je to pro nás těžší v Česku. Tam bojujeme více, abychom získali co největší jména. V každém případě první únorový týden oznámíme několik dalších jmen. Chceme to spojit také s meet & greet pro fanoušky. Budou se tam tedy moci utkat se zápasníky, podepsat si od nich, co budou chtít, a také tam dokonce budou moci vyhrát lístky na turnaj.
Kdo bude tvořit dvojice v rámci zápasů a bude tedy match-maker? Budete to přímo vy, nebo na to budete mít tým lidí?
Máme match-makera na postojové zápasy, je to Lukáš Body z Popradu. Má mimochodem také skvělé kontakty v zahraničí. Co se týká MMA zápasů, tak máme dohodnuté dva match-makery, kteří spolupracují, ale ta jména si ještě necháváme pro sebe. Samozřejmě, co se týče těch dvojic, vstupujeme do toho i my, protože přece jen rozpočty jdou od nás. Musíme zhodnotit, co si můžeme dovolit a co ne.
Jak se podle vás vyznáte v MMA?
Myslím si, že se vyznám, ale určitě se víc vyzná můj kolega zápasník, který je v tomto světě odmalička. On je moje pravá ruka. Můj úkol je spíše obchodní.
K tomu jsem se chtěl dostat. Je vůbec nutné, abyste tomu dopodrobna rozuměl, nebo, co se týče vaší pozice, musíte být zejména dobrý byznysmen?
Tím, že jsme s tímto kolegou ve firmě rovnocenní, myslím, že to je všechno vyvážené. Vím, že jeho nenachytá nikdo na ničem...
Můžete prozradit jeho jméno?
Uvidíte ho na prvním staredownu (smích). Máme to rozdělené, on bude řešit například i tyto věci.
Dělal jste v minulosti nějaký bojový sport?
Dělal jsem tři roky judo v mládežnických letech a pak jsem amatérsky dělal thajský box a box. Ten thajský box méně, box víc.
Proč jste se tomu nevěnoval víc a déle?
Byl jsem zejména tenistou. Do osmnácti let jsem hrál soutěžní tenis, bojové sporty byly spíše něco, co mě bavilo dělat bokem. Navíc i tím, že jsem měl ty spolužáky zápasníky, se to na mě tak nějak nalepilo, chodili jsme spolu na tréninky. Bojovými sporty jsem si tedy prošel, sice amatérsky, ale prošel.
V RFA máte údajně již 40 kontraktů a říkal jste, že v únoru v Praze zveřejníte další jména. V jakých časových intervalech budete oznamovat další? Předpokládám, že neřeknete všechna jména najednou.
Někteří bojovníci jsou ještě v jiných organizacích, takže tam je to komplikovanější. Máme podepsané smlouvy o smlouvách budoucích. Musíme počkat, až skončí tam, a pak je ohlásíme. Původní plán byl udělat dvě velké tiskovky. Jedna už byla v Bratislavě, další bude v Praze a pak budou už menší tiskovky, případně prozradíme jména v rozhovorech nebo našem podcastu, který připravujeme. Máme dohodnuté i zahraniční zápasníky, které ohlásíme.
Ohlásíte je nejdříve v únoru na zmiňované tiskovce?
Možná ještě dříve, protože v některých organizacích se jim podařilo vyřídit výjimku a už jsou v podstatě volní, a tedy je můžeme prozradit. Je možné, že uděláme nejprve menší tiskovku, na které sdělíme zahraniční jména, a v únoru oznámíme všechna ta československá. Ještě uvidíme, jak to uděláme.
Mohu vám však exkluzivně prozradit, že brzy chceme podepsat smlouvu i s jedním MMA zápasníkem z Kuby. Ten má silný příběh, protože ještě nikdy z Kuby nevycestoval a ten, kdo se s ním chtěl prát, musel vždycky přijet za ním na Kubu. Právě my chceme zajistit to, aby mohl přijet k nám a reprezentovat svou zemi v bojových sportech. Je známo, že Kubánci jsou vynikající v boxu, jsou to olympijští vítězové. A mají i výborné zápasníky.
Někteří zápasníci, které jste oznámili na tiskovce v Bratislavě, přestoupili z Oktagonu MMA. Co byl ten největší faktor, který hrál při tomto přestupu roli? Byly to jen finance, čii nějaké jiné, lepší podmínky?
Byly to i jiné podmínky. My se klukům snažíme zajistit několik věcí v přípravě, ať už to je například volný vstup do sítě fitness center, wellness nebo kryokomory zdarma. Zařídili jsme jim také dvě velké fyzioterapeutické kliniky, kluci tam mohou zdarma kompletně využít jejich služeb, ať už při regeneraci, během přípravy nebo při jiných problémech. Snažíme se jim zároveň shánět partnery, například CBD firmy. Děláme kolem nich jistý servis navíc, což si myslím, že ostatní nedělají.
O návrhu skvělých podmínek a lidském přístupu mluvil i bojovník Oktagonu Václav „Baba Jaga“ Mikulášek, kterého jste oslovili, ale zatím k vám nepřestoupil. A „nabídku, která se neodmítá“ údajně dostal i Čech Miloš Petrášek. Celkem odvaha oslovit k přestupu právě jeho, protože je dobrý přítel spolumajitele Oktagonu Ondřeje Novotného. Dokonce s ním spolumoderuje jeho podcast MMA Letem světem.
Nevnímám to jako nějakou odvahu. Ti zápasníci chtějí zkoušet i něco jiného. On si vybral, že zůstane raději v Oktagonu, což je v pořádku, my mu fandíme. Zkoušeli jsme se dohodnout například i s Patrikem Kinclem. Byli jsme vlastně rychle domluveni. On řešil ještě nějaké věci s KSW, kde zápasil, nicméně mi napsal, že dostal výbornou nabídku na rovnou titulový zápas v Oktagonu.
Finančně ho asi také dobře ohodnotili, tak jsem mu napsal, že tomu samozřejmě rozumím. U nás měl mít koneckonců zápas až za čtyři nebo pět měsíců, v Oktagonu mu nabídli zápas v dřívější době, tedy v prosinci.
Podle toho, co říkáte, se vaše spolupráce s ním v budoucnu nevylučuje. Tedy pokud by teoreticky se Samuelem Kryštofičem prohrál a titul nezískal, možná by mohl potom přestoupit k vám.
Já jsem ukončil tu zprávu tak, že i v budoucnu ho u nás určitě rádi uvidíme nebo že s ním budeme komunikovat i nadále kvůli jeho zápasníkům, které má v gymu. Četl jsem několik vyjádření, že nyní jde o válku mezi organizacemi a podobně. My to tak vůbec nebereme. Bereme to jako obchod.
Jednoduše chceme budovat naši značku, naši organizaci a také budovat pro zápasníky takové podmínky, aby u nás chtěli být oni sami. Věříme, že si navzájem začnou podávat informace, jak jim je dobře, a potom budou chtít u nás být i další. Na toto se chceme zaměřit, aby byli u nás lidé spokojeni, a věřím, že toto je dlouhodobá cesta.
Prozradíte nám, které bojovníky Oktagonu jste se ještě snažili přemluvit k přestupu, ale odmítli?
Myslím, že nebyl nikdo, kdo by vysloveně odmítl. Spíš jsme se dohodli do budoucna ještě na nějakých dalších setkáních a uvidíme.
Ivan Buchinger, se kterým jsem nedávno také dělal rozhovor, řekl, že vznik RFA vnímá jako plus pro MMA jako sport, ale podle něj to budete mít obtížné, protože ty nejlepší zápasníky už má Oktagon. Co si o tom myslíte?
Já si to nemyslím (smích).
Máte smlouvu i se dvěma ženskými bojovnicemi. Bude jich víc?
Určitě. Jedna bude také z Kuby.
Máte nějakého vysněného bojovníka, kterého byste za každou cenu chtěli do RFA dostat?
Zatím všechny, co jsme si vysnili, už v RFA máme (smích).
Nedávno jste ohlásili i spolupráci s MMA ligou amatérů. Můžete přiblížit, jakým způsobem budete spolupracovat?
Jelikož chceme RFA budovat dlouhodobě a nejen na jednu sezónu, vidíme velký potenciál v mladých talentech. Když si je podchytíte v tomto bodě, sice možná nejsou nějak extra známí, ale výkonnostně už jdou nahoru. Doposud to tady nikdo nedělal, proto jsme se rozhodli je podpořit a spolupracovat.
Víme, že některé amatérské organizace jsou mezi sebou rozhádané, ať už v Česku nebo na Slovensku, ale chceme spolupracovat s každým, kdo projeví zájem. Když se podíváme na amatéry, všechno si hradí ze svého. Pro ně je to opravdu náročné. My jsme se rozhodli, že každý z nich bude muset mít alespoň dva zápasy, aby se dostal do bojové pyramidy, kterou jsme připravili.
Její vítěz u nás následně obdrží smlouvu na celý rok, přičemž mu budeme garantovat nějaké zápasy. Budeme spolupracovat i s jinými organizacemi, například I Am Fighter. Chceme docílit toho, aby se kluci co nejvíce ostříleli, co nejvíce zápasili a u nás pak byli kvalitnější. Dokážeme je i zpropagovat, dát jim mediální podporu a podobně. Ale vždy to je o tom výkonu. Musí být v první řadě dobří v kleci, od toho se bude všechno odrážet.
Dobrou ukázkou, jak zviditelnit mladé talenty, je reality show Oktagon Výzva, kterou pořádá Oktagon MMA. Plánujete časem nějakou vlastní reality show nebo něco podobného pro představení jednotlivých bojovníků?
Řešíme to. Nemůžu teď ještě říct, o co konkrétně půjde, ale chceme se určitě odlišit, komunikujeme o konceptu.
Máte zatím ohlášeno šest turnajů. V Praze chcete předat už první opasky šampionů. Jakým systémem se zápasníci dopracují k titulovému zápasu? Půjdete stylem nějaké zápasové pyramidy v rámci váhových kategorií, jak to občas bývá zvykem například v Bellatoru, nebo to bude jiný princip?
Nebude to pyramida. Budeme mít nastavený žebříček, na jehož základě následně budeme organizovat i titulové zápasy. Zároveň nechceme dělat to, že zavoláme přímo na titulový zápas nějakého zahraničního bojovníka, který v tom žebříčku dosud nefiguroval. Neříkám teď, jestli to je správné nebo nesprávné. Spousta světových organizací to tak dělá. Chceme to ovšem postavit na tom, aby ten titul měli možnost získat zejména zápasníci, kteří u nás budou dlouhodobě. Na základě bodů, které budou sbírat do žebříčku, se bude vše odvíjet. Chceme je tak motivovat.
Pojďme ke kauze Lea Brichty, která vznikla kvůli jeho přestupu z Oktagonu MMA. V jakém je to momentálně stavu? Řešíte něco s právníky Oktagonu i vy, nebo už všechno řeší přímo Brichta?
My nemáme právní moc ho zastupovat. Nemůžeme jako organizace vystupovat jeho jménem ani nic podobného. Vím akorát to, že dostal návrh smluvní pokuty, která se mi zdála extrémně neadekvátní, protože vím, kolik v Oktagonu vydělával.
Znamená to, že dostal vyšší pokutu, než vydělával?
Nechám to na něm. Když bude chtít, tak tu smluvní pokutu odprezentuje. Já si neumím představit, že bych takovou smluvní pokutu někomu dal. Nevím, co by mi musel ten člověk udělat. Pomáhali jsme mu v každém případě vybrat správného právníka, který jej bude zastupovat. Leo zároveň změnil management, takže ty věci s Oktagonem už za něj bude řešit někdo jiný.
Dříve byl jeho manažerem český rozhodčí Pavel Touš. Ten řekl v jednom rozhovoru ohledně celé situace s Brichtou toto: „Je zde možnost finanční pokuty, protože bojovník Oktagonu se prezentoval v barvách jiné organizace. Boris o této kolizi věděl a přesto nechal Lea vystoupit na tiskovce v Bratislavě.“ Co si o tom myslíte?
My už jsme si to s Pavlem Toušem osobně vyříkali, vysvětlili. Náhodně jsme se setkali v Praze. Každý na to máme svůj pohled. Celé to ale začalo tak, že jsme se korektně setkali v Prima Gymu. Nejdříve jsme oslovili, co se týká Brichty, jeho trenéra, ale chtěl se setkat i s managementem, což jsme respektovali. Na setkání jsme řešili více bojovníků, například i Davida Kozmu. Bylo nám řečeno, jaké má Kozma podmínky. Ty jsou slušné, to si nemusíme lhát.
V první řadě tam je držitelem titulu ve velterové divizi a je v Oktagonu neporažený. Drží tam devět výher v řadě. Bylo by asi opravdu obtížné dostat ho na svou stranu.
Ano. Mohli jsme mu sice nabídnout více peněz, ale Pavel Touš říkal, že i když nemá smlouvu, je s Oktagonem dohodnut na spolupráci i na rok 2022, což jsme chápali. Věděli jsme však, že Leo Brichta v Oktagonu tak spokojen nebyl. Nelíbila se mu různá vyjádření na jeho osobu, nelíbily se mu finance, jaké tam měl, a tak dále. Řekli jsme si tedy, že můžeme řešit, co s Leem. Bylo to ještě před jeho posledním zápasem s Damienem Lapilusem.
Leo s trenérem řekli, že to je poslední zápas v Oktagonu, přičemž Pavel řekl, že se na to musí ještě podívat. Leo totiž nemá přístup k těmto věcem, on si myslel, že nic nepodepisoval, tedy že tam byla na další zápas v Oktagonu jen ústní dohoda. Mně se Pavel nakonec ozval až den před tiskovkou v Bratislavě s tím, že Leo přece jen má platnou smlouvu s Oktagonem na další zápas a hrozí mu pokuta.
Do té doby mi neodepisoval, což se mi zdálo zvláštní, a všechno jsem tedy řešil s Leovým trenérem, přičemž Pavel věděl, že s Leem jdeme podepsat smlouvu o smlouvě budoucí, dva týdny před tiskovkou v Bratislavě. Leo se ale stále nemohl dostat ke své smlouvě s Oktagonem. Nevěděl, jestli něco skutečně podepsané má, nebo ne, a když jsme se tedy dozvěděli den před tiskovkou v Bratislavě, že je ta smlouva platná, řekli jsme, aby tu smlouvu poslali Leovi a mohl se na to podívat. Přišla mu až den po naší tiskové konferenci v Bratislavě.
Šlo tedy podle vás o sabotáž.
Myslíme si, že ano. A asi někdo čekal, že nás to rozhodí a že nějakým způsobem ustoupíme. Nerozumím, proč se vše neřešilo dříve, ale až den před naší tiskovkou, do které jsme dali nemalé peníze.
Je možné, že právě Pavel Touš bude během nějakého vašeho turnaje dělat rozhodčího v kleci?
Není to možné.
Kdo bude tedy rozhodovat na zápasech během vašich turnajů? Budou tam nějací rozhodčí, které vídáme v Oktagonu?
Ne, ne, máme dohodu s Jakubem Millerem, který je podle několika lidí jedním z nejlepších rozhodčích v Česku a na Slovensku. Když bylo v Česku UFC, rozhodoval tam, také soudcoval například v KSW. Má vynikající renomé i kontakty. On nám bude vybírat rozhodčí. I zahraniční.
Chceme totiž, aby zápasy Čech versus Slovák rozhodovali právě zahraniční rozhodčí, kvůli maximální nestrannosti. Kdyby to rozhodoval někdo domácí, mohla by tam být z jejich strany přece jen nějaká preference. Nemělo by tomu tak být, ale může se to stát, a proto chceme tyto věci předem smést ze stolu.
Jakub Miller bude zároveň dohlížet, aby bylo vše, co se týká našich turnajů, v tomto směru stoprocentní. Chceme mít možná přísnější, ale profesionálnější pravidla. Například budeme provádět lékařské prohlídky, které budeme kompletně hradit.
Když se podíváme do minulosti, největší konkurencí Oktagonu byla organizace XFN. Co si myslíte o jejím zániku? V čem udělala podle vás chybu a co uděláte pro to, abyste nedopadli podobně?
Je zajímavé, že Oktagon začínal až po XFN, přičemž Oktagon zůstal a XFN skončila. Nechápu, proč se na to nepohlíží z té opačné strany (smích). Ale v první řadě my do toho nejdeme letos s tím, abychom na tom vydělali. Jdeme do RFA investovat veškerý kapitál, ať už na podmínky pro zápasníky, jak jsem již zmínil, nebo na podporu talentů a podobně. Budeme také investovat spoustu peněz do show. Chceme být jiní zejména v tom, že chceme dát více prostoru divákům a fanouškům ať už v hale nebo těm doma před obrazovkou.
V jednom rozhovoru jste říkala, že chcete, aby o tom, kdo vyhraje bonus za zápas večera, rozhodli diváci svým hlasováním. Jak to má celé probíhat? Bude to prostřednictvím SMS hlasování?
Budou moci hlasovat přes aplikaci a náš web. Vždy na konci turnaje se podle toho vyhodnotí, kdo obdrží bonus za zápas večera. Oba zápasníci dostanou bonus a vítěz toho zápasu bude moci navíc rozhodnout o bonusu, který půjde na charitu. Z každého galavečera totiž chceme jistou částku věnovat charitě. Zápasník bude mít možnost vybrat si z několika nadací a podle toho, co mu je osobně nejbližší, se rozhodne. Budou na výběr například dětské domovy, nemocnice, útulky pro zvířata a podobně.
To je opravdu něco, co jsme ještě nikde jinde neviděli.
Ano, a máme připraveny ještě další dvě podobné věci, avšak ty ještě nechceme prozrazovat. Půjde o světový unikát.
To oznámíte také již v únoru?
Asi trošku později.
A budou se všechny tyto věci, o kterých mluvíte, dít už na prvním turnaji v květnu?
Ano.
Váš příchod na scénu vyvolal různé reakce a například spolumajitel Oktagonu Ondřej Novotný vás označil za dalšího lorda Voldemorta, přičemž odkazoval na promotéra již zmiňované XFN Petra Kareše. Znáte se s Ondřejem Novotným, případně s Pavolem Nerudou osobně?
Ne.
A podal byste si s Novotným ruku po těchto vyjádřeních?
Neměl bych s tím problém. Myslím si, že za něj v tu chvíli mluvily emoce. Rozumím tomu, že se jim nelíbí, že někdo jako my přichází na trh, a přichází ve velkém stylu.
Myslíte, že se bojí?
Nevím, jestli se bojí, nechci nic nikomu podsouvat. Dělají to dlouho, byli tu jediní, chápu, že pro ně náš příchod na scénu není ničím příjemným. Ale opakuji, že my to bereme čistě jako podnikání a myslím si, že když půjdeme každý svou cestou, lidé budou chodit jak na naše, tak na jejich turnaje.
Nemyslím si, že to je o tom, že jeden musí zničit druhého. Spíše to bude o tom, že zápasníci budou mít více zápasů, lepší podmínky, možná budou časem přestupovat. Může se klidně stát i to, že někdo si za tři nebo čtyři roky řekne, že chce jít z RFA zpět do Oktagonu nebo jiné organizace. Vnímám to jako normální byznys. Všichni můžeme ukázat, co umíme.
Může se stát, že uvidíme turnaje Oktagonu a RFA ve stejné datum?
My jsme schválně oznámili plánovaná data turnajů rok dopředu a dívali jsme se i na to, jak mají různé organizace zažitý model plánování akcí. Nechtěli jsme totiž, aby se to překrývalo s jinými akcemi. Je už na Oktagonu, jestli si budou chtít dát turnaj ve stejné datum.
Pokud by to udělali, neuškodí pouze nám, ale uškodí i sobě. Řeknu příklad, vždy, když jsme plánovali festival Hip Hop Žije, jsme si sedli společně s lidmi z jiných festivalů, jako například Uprising, a komunikovali o tom, jak to udělat tak, aby se naše festivaly datově nekryly. Dohodli jsme se tak, abychom byli všichni spokojeni. Těžko se mi ale teď mluví o nějaké komunikaci s Oktagonem, protože všude, kam přijdu, poslouchám, že jsme propojeni s XFN a podobné věci.
Je to takový boj, který se mi moc nelíbí. Je to pomluva. Ale ať takhle komunikují, když chtějí. Takže zpátky k otázce. Kdybychom věděli, že oni mají ohlášené jedno datum například na rok 2023, nedělali bychom turnaj týž den. Nevidíme v tom význam.
Zachytili jste ještě nějaké negativní ohlasy na adresu RFA? Ať už od zápasníků, trenérů nebo jiných lidí, kteří se v tomto světě pohybují, nebo byly ty reakce převážně pozitivní?
Všichni jsou, myslím, pozitivně naladěni. Přece jen teď se bude více mluvit o MMA. I pro kluky, co jsou momentálně v jiných organizacích, je to jen plus, protože například si mohou vyjednat více peněz tam, kde jsou. Když je nedostanou, mohou odejít jinam, kde je lépe zaplatí. Právě ta péče o zápasníky bude lepší a dosud nastavené standardy se budou posouvat. Nevidím tedy důvod, proč by to měl někdo brát špatně.
Byl jste někdy na turnajích Oktagonu??
Ano, byl.
Na více?
Na více.
A co vás například inspirovalo? Přece jen Oktagon je na scéně už pět let, co byste vyzdvihl?
Nevím, já jsem si všímal kvůli dlouhodobé organizaci festivalů zejména těch produkčních věcí, ale nechci teď nějak rozebírat, co na těch turnajích bylo špatné nebo dobré.
Byl jste na těch turnajích tedy hlavně jako fanoušek MMA, nebo jste tam už byl s tím záměrem, že si jdete všímat toho, jak to celé funguje, a vzal jste si z toho něco?
Určitě to nebyla nějaká špionáž (smích). Mám odsledováno několik turnajů. Byli jsme se podívat i na XFN, byli jsme také v Polsku, dělali jsme si průzkum na více místech. Vždy jsme si ale rádi prohlédli i ty zápasy, dali si přitom pivo a podobně.
Kromě Real Fight Areny vznikla také boxerská organizace Fight Night Challenge, jejíž první turnaj uvidíme již v prosinci. Jste nějakým způsobem propojeni? Komunikujete mezi sebou?
Jedním z promotérů je i můj kolega z Hip Hop Žije Marko Šebesta. Když jsme začínali tyto projekty, věděli jsme tedy samozřejmě jeden o druhém a držíme si palce, jsme kamarádi. Před festivalem jsme spolu měli ještě jiné podnikatelské aktivity a tak dále.
Tady je to přesně o tom, že si umíme navzájem říci, kdy budeme mít tiskovku, a dohodneme se tak, aby se nám to s ničím nekrylo. Nejdeme si tedy dělat žádné naschvály. Opakuji, držím jim palce, opět je to něco, co na Slovensku ještě v takovém stylu nebylo. Ať se jim daří.
Co si myslíte o různých „superfightech“ populárních ve světě typu Logan Paul versus Mike Tyson? S mírně podobným konceptem přichází i právě Fight Night Challenge. Nepřemýšleli jste, že byste přes platformu RFA zorganizovali podobné zápasy?
Je zřejmé, že to lidé chtějí vidět. A lidem je třeba dávat, co chtějí. Nechci teď říkat, že bychom nikdy v životě podobné zápasy nezorganizovali, ale náš koncept je přece jen trochu jiný.
Takže to spíše necháte kolegům ve Fight Night Challenge.
Ano, navíc oni jsou zaměření čistě na box, my primárně MMA.
Jedním ze zápasů, které Fight Night Challenge pořádá, je souboj Rytmus versus Gábor Boráros. Koho tipujete na vítěze?
To je obtížné říci. S Rytmusem se znám dlouhá léta, vím, jak trénuje.
Takže budete držet palce Rytmusovi?
Ano (smích). Myslím si, že to bude určitě super zápas, a těším se na něj. Gábor se věnuje MMA dlouhá léta, bude určitě tvrdý soupeř a něco ho jen tak nezlomí.
Další dvojice, která se na turnaji Fight Night Challenge představí, bude Laky Royal versus Moloch Vlavo. Ten před časem veřejně ve videoklipu propagoval extremistickou politickou stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Co si o tom myslíte? Měl by Moloch dostat prostor na takové akci, nebo je to naopak zajímavé v tom smyslu, že Laky Royal bude zastupovat romskou komunitu, díky čemuž tam bude ještě větší rivalita?
Nechci se k tomu příliš vyjadřovat, i proto, že to dělá můj kolega. Oni mají nějaký byznys model a myšlenku. Podařilo se jim asi to, že to lidé řeší. Marketingově je to tedy určitě dobrý tah.
Běžně se na tuto otázku ptají na pohovorech, ale kde vidíte RFA za pět let? Jaké jsou vaše ambice?
Budu velmi rád, když se zde znovu setkáme při rozhovoru a konstatujeme, že se nám podařilo být jedničkou na domácí scéně. To je náš cíl.