Pho, cheesecake, rybí omáčka. Dokážeš si představit, že by tyto recepty prošly veganskou proměnou, aniž by ztratily něco ze své chuti? My jsme si to představit nedokázali, a tak jsme se o tom přesvědčili na vlastní chuťové buňky.
Vegan sem, vegan tam. Ano, občas se může zdát, že „propaganda“, hlásící úplné vyřazení živočišných produktů z jídelníčku, je nesnesitelná. Jenže stejně jako každá jiná otravná věc má po přemýšlení se špetkou zdravého rozumu alespoň trochu něco do sebe. Odmysleme si ten nepříjemný, pod kůži se vrývající element a zjistíme, že to může být poměrně zajímavý experiment.
Předešlý komentář ber s rezervou. My už jsme ti přeci jen o výhodách a nevýhodách veganství přinesli nějaké informace dohromady s vyjádřením odborníka. Jenže nyní je to na nás, jelikož víme, že pokud chceme o něčem psát, je úplně nejlepší si to vyzkoušet na vlastní kůži.
Proto jsme se rozhodli vyhledat na internetu recepty na oblíbené pokrmy, které velmi rádi konzumujeme se živočišnými produkty, a zkusit je vyrobit bez nich. K receptům jsme následně přidali i tipy a triky včetně úprav, které jsme během vaření využili, aby byl výsledek opravdu dobrý. Kdo ví, třeba tě přesvědčíme, že omezit vajíčko či maso má opravdu smysl.
Co chceš vařit?
Veganské pho
Začněme něčím opravdu pompézním. Asi neznáme lepší pocit, než když se stavíme odpoledne na oběd do vietnamské restaurace, a objednáme si tu nejklasičtější polévku se silným vývarem, nudlemi, hovězím masem, cibulkou, bylinkami a mungo klíčky. Pho odolá, mimo těch, kterým nevoní koriandr, snad jen člověk, jenž nejí maso. Jenže to už, milý čtenáři, dnes změníme.
My jsme si totiž uvařili vynikající pho bez živočišného produktu. Využili jsme k tomu rad Barbory Fait, která si píše blog Vegan Food Porn, jelikož na nás jednak působil uvěřitelně a jednak jsme na něj dostali tip. Pokud jsi však kuchař–začátečník, hned na začátku ti doporučíme, aby sis při vaření k sobě sehnal posilu, jelikož tě recept prověří po všech stránkách.
A před začátkem ještě jedno upozornění: Drtivou většinu věcí jsme byli schopni koupit v obchodním domě. Takže přestože se setkáš s méně obvyklými surovinami, jsou poměrně dobře dostupné v běžných prodejnách.
Vývar:
♦ 700 g cibule (směs bílé, červené a žluté)
♦ 150 g petržele
♦ 300 g celeru
♦ 400 g mrkve
♦ 500 g řapíkatého celeru
♦ 650 g rajčat
♦ 300 g pórku
♦ 375 g růžičkové kapusty
♦ 25 g česneku
♦ 4 hřebíčky
♦ 4 badyány
♦ 8 kardamomů (použili jsme mletý)
♦ 1 větší kousek skořice
♦ zázvor o velikosti palce
♦ 30 ml oleje
♦ 15 g soli
♦ 5 plátků nori řasy
♦ 50 g dýňových semínek
♦ 50 g sušených shiitake
♦ 1 lžíce libečku (pesta z něj, nebo nasekaného čerstvého)
♦ 4 l vody
♦ 50 ml sójové omáčky
Sójové nudličky:
♦ 150 g sójových nudliček
♦ 50 ml sójové omáčky
♦ 50 ml limetkové šťávy (zhruba šťáva z jedné limetky)
♦ 50 ml veganské rybí omáčky (recept najdeš níže)
♦ 20 g lahůdkového droždí
♦ 10 g cukru
♦ 2 lžičky sušeného česneku
Ostatní (na 1 porci):
♦ 75 g plochých rýžových nudlí pho
♦ 50 g silken tofu nebo tofu natural
♦ máta
♦ koriandr
♦ mungo klíčky
♦ chilli papričky
♦ limetková šťáva
♦ jarní cibulka
Postup:
1) Začneš vývarem. Nejprve si předehřeješ troubu na 220 °C, kam následně vložíš na menší kusy (1–2 cm) nakrájenou mrkev, celer, petržel, řapíkatý celer, pórek a růžičkovou kapustu. Zeleninu necháš péct 30 minut.
2) Oloupeš cibuli a rozkrojíš ji na půl. Asi pět minut předtím, než vytáhneš zeleninu z trouby, dáš do hrnce olej, cibuli řezem dolů, k tomu hřebíček, kardamom (my jsme použili mletý), badyán, zázvor a skořici. Všechno zprudka restuješ do doby, než cibule začne černat. V ten moment přidáš zeleninu z trouby, vodu, rajčata a ostatní suroviny na vývar kromě sójové omáčky.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak dokončit přípravu veganské verze polévky pho
- Jak si doma vyrobit veganskou rybí omáčku
- Jak na veganský burger
- Jak na veganský cheesecake
- Jak na veganské palačinky