Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pho, cheesecake, rybí omáčka. Dokážeš si představit, že by tyto recepty prošly veganskou proměnou, aniž by ztratily něco ze své chuti? My jsme si to představit nedokázali, a tak jsme se o tom přesvědčili na vlastní chuťové buňky.
Vegan sem, vegan tam. Ano, občas se může zdát, že „propaganda“, hlásící úplné vyřazení živočišných produktů z jídelníčku, je nesnesitelná. Jenže stejně jako každá jiná otravná věc má po přemýšlení se špetkou zdravého rozumu alespoň trochu něco do sebe. Odmysleme si ten nepříjemný, pod kůži se vrývající element a zjistíme, že to může být poměrně zajímavý experiment.
Proto jsme se rozhodli vyhledat na internetu recepty na oblíbené pokrmy, které velmi rádi konzumujeme se živočišnými produkty, a zkusit je vyrobit bez nich. K receptům jsme následně přidali i tipy a triky včetně úprav, které jsme během vaření využili, aby byl výsledek opravdu dobrý. Kdo ví, třeba tě přesvědčíme, že omezit vajíčko či maso má opravdu smysl.
Začněme něčím opravdu pompézním. Asi neznáme lepší pocit, než když se stavíme odpoledne na oběd do vietnamské restaurace, a objednáme si tu nejklasičtější polévku se silným vývarem, nudlemi, hovězím masem, cibulkou, bylinkami a mungo klíčky. Pho odolá, mimo těch, kterým nevoní koriandr, snad jen člověk, jenž nejí maso. Jenže to už, milý čtenáři, dnes změníme.
My jsme si totiž uvařili vynikající pho bez živočišného produktu. Využili jsme k tomu rad Barbory Fait, která si píše blog Vegan Food Porn, jelikož na nás jednak působil uvěřitelně a jednak jsme na něj dostali tip. Pokud jsi však kuchař–začátečník, hned na začátku ti doporučíme, aby sis při vaření k sobě sehnal posilu, jelikož tě recept prověří po všech stránkách.
A před začátkem ještě jedno upozornění: Drtivou většinu věcí jsme byli schopni koupit v obchodním domě. Takže přestože se setkáš s méně obvyklými surovinami, jsou poměrně dobře dostupné v běžných prodejnách.
Ingredience (zhruba 7 klasických porcí):
Vývar: ♦ 700 g cibule (směs bílé, červené a žluté) ♦ 150 g petržele ♦ 300 g celeru ♦ 400 g mrkve ♦ 500 g řapíkatého celeru ♦ 650 g rajčat ♦ 300 g pórku ♦ 375 g růžičkové kapusty ♦ 25 g česneku ♦ 4 hřebíčky ♦ 4 badyány ♦ 8 kardamomů (použili jsme mletý) ♦ 1 větší kousek skořice ♦ zázvor o velikosti palce ♦ 30 ml oleje ♦ 15 g soli ♦ 5 plátků nori řasy ♦ 50 g dýňových semínek ♦ 50 g sušených shiitake ♦ 1 lžíce libečku (pesta z něj, nebo nasekaného čerstvého) ♦ 4 l vody ♦ 50 ml sójové omáčky
Sójové nudličky: ♦ 150 g sójových nudliček ♦ 50 ml sójové omáčky ♦ 50 ml limetkové šťávy (zhruba šťáva z jedné limetky) ♦ 50 ml veganské rybí omáčky (recept najdeš níže) ♦ 20 g lahůdkového droždí ♦ 10 g cukru ♦ 2 lžičky sušeného česneku
Ostatní (na 1 porci): ♦ 75 g plochých rýžových nudlí pho ♦ 50 g silken tofu nebo tofu natural ♦ máta ♦ koriandr ♦ mungo klíčky ♦ chilli papričky ♦ limetková šťáva ♦ jarní cibulka
TIP: Parťák se hodí na vícero věcí než na pouhou pomoc s vařením. Zjistili jsme, že i když uvaříme polévku z poloviční dávky, jídla bude pořád dost, takže ti pomůže výsledek i sníst. Současně, jak nespíš tušíš ze seznamu, se nejedná zrovna o nejlevnější jídlo. Tudíž pokud máš hlouběji do kapsy, zkus některý z našich dalších receptů.
Postup:
1) Začneš vývarem. Nejprve si předehřeješ troubu na 220 °C, kam následně vložíš na menší kusy (1–2 cm) nakrájenou mrkev, celer, petržel, řapíkatý celer, pórek a růžičkovou kapustu. Zeleninu necháš péct 30 minut.
2) Oloupeš cibuli a rozkrojíš ji na půl. Asi pět minut předtím, než vytáhneš zeleninu z trouby, dáš do hrnce olej, cibuli řezem dolů, k tomu hřebíček, kardamom (my jsme použili mletý), badyán, zázvor a skořici. Všechno zprudka restuješ do doby, než cibule začne černat. V ten moment přidáš zeleninu z trouby, vodu, rajčata a ostatní suroviny na vývar kromě sójové omáčky.
TIP: Jestli nechceš zůstat celý den u plotny, doporučujeme ti, abys postup přizpůsobil svým možnostem. Pokud je možné pracovat na vícero věcech zároveň, tak to udělej. Ušetříš si tím minimálně půl dne a stres s tím, že některé součásti receptu se musí dlouho vařit nebo odpočívat.
3) Když voda začne vřít, teplotu stáhneš a necháš vývar táhnout pod bodem varu (Fait doporučovala teplotu kolem 80–90 °C). Po 30 minutách vývar zcedíš a zeleninu, která veškerou chuť i živiny předala vývaru, vyhodíš či využiješ k něčemu jinému, pokud jí najdeš účel. Vývar, který se táhne jen půl hodiny, se může zdát na papíře slabý, ale doporučujeme jej před odsouzením vyzkoušet. Nakonec do vývaru přidáš sójovku a vývar dle chuti dosolíš.
4) Mezitím si už ale připravuj sójové nudličky, které nám chutnaly asi ze všeho nejvíc. Stačí si koupit klasické balení, který uvaříš ve vodě podle návodu. Po jejich změknutí je zcedíš a vyždímáš. Čím důkladněji je zbavíš vody, tím lépe pak nasají chuť marinády.
5) Marinádu vytvoříš tak, že smícháš všechny suroviny včetně veganské rybí omáčky, jejíž recept najdeš níže. Poté s ní zaliješ nudličky a necháš je alespoň hodinu odpočívat. Po hodině nudličky osmažíš na trošce oleje. Na závěr je vložíš do připravené polévky.
6) K tomu si také připravíš rýžové nudle na pho, které také seženeš ve většině supermarketů. Nejprve je na 30 minut ponoř do vlažné vody. Až doba uplyne, vodu slij, nudle přidej do osolené vroucí vody a nech 3 minuty vařit. Závěrem je zceď a propláchni studenou vodou. Až to budeš mít, vlož je do misky a zalij vývarem.
7) V posledním kroku nakrájej tofu na plátky a osmaž jej na trošce oleje. Misku s nudlemi, vývarem a nudličkami doplň koriandrem, mátou, jarní cibulkou a chilli papričkami. Nakonec zakápni limetkovou šťávou.
Výsledek byl opravdu chutný a oku lahodící. Zejména jsme si užili sójové nudličky s marinádou, které chutnaly náramně. K vytvoření pho je ale potřeba obětovat hodně času, jejž věnuješ nejen vaření, ale i umývání nádobí. A pokud nemáš rád plýtvání jídlem, nebude se ti líbit, kolik zbytků budeš muset během vaření vyhodit.
TIP: Pokud se vývaru přejíš a zbudou ti suroviny, můžeš z nich vytvořit super veganské jarní závitky. Stačí jen koupit rýžový papír! Tato varianta je také schůdnější pro ty, kteří musí jíst dietně.
Veganská rybí omáčka
Receptem na veganské pho jsme se řídili dost důkladně a zároveň jsme nechtěli koupit něco, čím bychom svůj veganský pokrm pokazili. Proto jsme se rozhodli uposlechnout rady v receptu a udělat si i vlastní rybí omáčku. Recept vytvořila bloggerka Monika Duong alias Chay.
Ingredience (na 600 ml):
♦ 1 ks čerstvého zralého ananasu (1,2 kg, oloupaný 670 g) ♦ 100 g mořské soli ♦ 4 lžíce sójové omáčky ♦ 1,5 l studené vody ♦ 80 g třtinového cukru ♦ 1 hrst (10 g) mořských řas wakame nebo kombu
Postup:
1) Nejprve zbav ananas slupky a nakrájej jej na malé kousky. Zde využiješ i tvrdý střed ovoce, který společně s kousky vložíš do hrnce se solí, sójovkou, vodou, třtinovým cukrem a řasami. Směs promíchej a přiveď k varu, pak stáhni teplotu na mírný plamen a nech obsah hrnce hodinu probublávat.
2) Po 25 minutách vyjmi z hrnce mořské řasy, aby se nerozvařily. Ochutnej a podle chuti doslaď, dosol nebo dochuť sójovou omáčkou. Provařuj dalších 35 minut. Po hodině vaření se omáčka zredukuje zhruba na polovinu.
3) V posledním kroku vylov ananas a sceď omáčku přes plátýnko nebo jemný cedník, abys získal čirou tekutinu. Omáčku nech ještě jednou projít varem, pak ji nech vychladnout a nalij do skleněné lahve, kterou nejprve propláchneš horkou vodou.
Výsledek byl opravdu lepší, než jsme čekali. Veganská rybí omáčka našla místo v naší kuchyni prakticky okamžitě.
Veganský burger
Tady jsme si řekli, že by bylo zajímavé udělat pokus. Vzhledem k tomu, že veganských burgerových placek je spousta, jsme se rozhodli, že jednu z nich srovnáme s vlastnoručně udělanou z řepy a čočky. Obě placky jsme samozřejmě vyzkoušeli ve vlastních veganských bulkách podle receptu MaruškyVeg.
Ingredience na placky (4 porce):
♦ 1 hrnek čočky ♦ 2 středně velké červené řepy ♦ 1 nadrobno nakrájená cibule ♦ 2 hrnky nadrobno nakrájených hnědých žampionů ♦ půl hrnku ovesných vloček ♦ půl hrnku mletých vlašských ořechů ♦ 1 lžíce olej ♦ sůl a čerstvě namletý pepř
Ingredience na bulky (4 kusy):
♦ 350 g hladké špaldové mouky (+50 g na posypání nebo kdyby těsto lepilo) ♦ 20 g čerstvého droždí ♦ 15 g třtinového cukru ♦ 8 g soli ♦ 180 ml vlažného sójového mléka ♦ 30 ml oleje ♦ sezamová semínka ♦ voda s octem na potření v poměru 1:1
Postup:
1) Nejprve jsme si udělali těsto na housky. V míse si rozdrob droždí a smíchej jej s cukrem. Směs nech 10 minut odpočinout, aby se rozpustila. Poté přidej lžíci mouky a 80 ml vlažného sójového mléka. Pak směs nech pod utěrkou znovu odpočinout na 10 minut. Kvásek zhoustne a zvětší objem. Nakonec přidej zbytek mouky, mléka, sůl a olej, těsto propracuj a nech kynout jeden a půl hodiny na teplém místě pod utěrkou.
2) Až těsto vykyne, rozděl si jej na 6 stejných dílů. Z každého vytvaruj bulku, kterou následně umísti na plech s pečícím papírem. Potři je směsí vody a octa a posyp sezamovými semínky. Nech bulky na plechu ještě 30 minut kynout a k tomu si předehřej troubu na 220 °C
3) Vlož bulky do trouby na 15 minut. Až zhnědnou, tak je vytáhni. Rozkrájej je až v momentě, až vychladnou.
4) V mezičase můžeš také připravovat ingredience na vlastní burgerové placky. Osol a opepři řepu, pokapej ji olivovým olejem a zabal do alobalu. Následně ji dej péct do vyhřáté trouby na 180 °C asi na hodinu.
5) Mezitím si uvař čočku doměkka a poté ji přeceď. K tomu si rozehřej pánev s olejem, na ní orestuj cibuli s houbami doměkka a poté nech všechno vychladnout.
6) Nakonec smíchej ovesné vločky s oříšky a rozmixuj je najemno. Do mixéru dále přidej řepu s houbovou směsí, okořeň solí a pepřem a celou směs rozmixuj. Tu potom dej na hodinu do lednice. Po vytažení vytvaruj placky a krátce je osmaž nebo ogriluj.
7) Sestavení burgerů je poté na tobě. My jsme si do nich dali salát, kyselou okurku, rajče, veganský sýr, veganský kečup (každý kečup, co má na sobě značku vegan) a sójanézu nebo jinou veganskou „majonézu“.
V tomhle porovnání jsme chtěli zjistit, jestli se nám vyplatí si vytvořit vlastní placku, nebo je výhodnější (například kvůli úspoře času) koupit veganský burger již předpřipravený. Naše řepovo-čočkové placky jsme srovnali s burgerovou plackou Garden Gourmet. A musíme konstatovat, že rozdíl je tam vidět.
Vezmeme-li si na paškál nejprve vlastnoručně vyrobenou placku, musíme konstatovat, že nám chutnala hlavně ta práce, kterou jsme do ní vložili. Byl zde jasný rozdíl oproti masu, nicméně „maso“ bylo i tak chutné. Vytknuli bychom mu akorát přílišnou výraznost řepy a čočky, což se samozřejmě dá očekávat. Konzistence směsi byla podobná mletému masu, placka byla měkká, ale zároveň dostatečně foremná. Bonusem je skutečnost, že člověk ví, co ve směsi je.
Spousta luštěniny však nemusí sedět každému. Zejména dietářům. Proto jsme byli zvědaví, jestli průmyslový produkt bude lepší. A ejhle, složení se zdálo poměrně přívětivé. Placka od Garden Gourmet chutnala i voněla jako maso, její foremnost má na svědomí pšenice a spousta sóji, která je hlavní ingrediencí. Takže doporučujeme všem, kteří se po trošce fazolí nafouknou jako balón.
A housky? Ty byly vynikající po všech stránkách. Jedná se opravdu o jednoduchý recept, který využijeme i v momentě, kdy budeme grilovat masové burgery!
Veganský cheesecake
Tři slané recepty začaly volat po něčem sladkém a toto volání jsme samozřejmě vyslyšeli. Když jsme přemýšleli nad tím, který dezert se v kavárnách nabízí opravdu často a veganští kamarádi na něj smutně koukají, jelikož si jej nemohou dát, přišla nám do hlavy stejná myšlenka. Oblíbený cheesecake se však dá vytvořit i bez živočišných produktů, o čemž nás přesvědčil recept pana Cuketky.
Ingredience (jedna forma s průměrem 20 cm):
Na cheesecake:
♦ 100 g sušenek (Cuketka doporučuje Bebe, my jsme vsadili na Lotusky) ♦ 45 g kokosového oleje ♦ 40 g třtinového cukru ♦ 600 g kokosového krému ♦ 90 g kešu ořechů ♦ 60 g javorového sirupu ♦ 2 lžíce citronové šťávy ♦ 1a 3/4 tyčinky agaru (nebo 6,5 g mletého agaru)
Na jahodovou omáčku:
♦ 300 g čerstvých jahod ♦ 30 g třtinového cukru ♦ 1 lžička škrobu ♦ 2 lžíce vody ♦ 2 lžíce citronové šťávy
Postup:
1) Kešu oříšky zalej vodou a nech je namočené alespoň 2 hodiny. Pokud máš agarové tyčinky, nech je také 30 minut zalité vodou, ať nabobtnají.
2) Dej vyhřát troubu na 180 °C. Sušenky rozmixuj a smíchej v míse s rozpuštěným kokosovým olejem a třtinovým cukrem. Následně si připrav dortovou formu. Dno vystel pečícím papírem, vsyp směs na krustu a pomocí skleničky nebo jiného vhodného předmětu směs upěchuj. Poté ji dej zapéct na 7 minut do trouby a následně ji nech vychladnout.
3) Zceď kešu, vlož je do mixéru společně s kokosovým krémem a javorovým sirupem a vymačkanými agarovými tyčinkami. V případě, že máš agar v prášku, zamíchej jej do krému. Výsledek bude stejně dobře držet. Celou směs rozmixuj do hladka.
4) V dalším kroku vlož směs do hrnce se silným dnem a na středním plameni ji pomalu přiveď k varu. Průběžně míchej, dokud se agar nerozpustí (zhruba 3 až 5 minut) a poté přidej citrónovou šťávu. Znovu směs promíchej a následně opatrně vlej do dortové formy. Cheesecake nech odpočívat 4 hodiny v chladničce.
5) Jahodovou omáčku připrav tak, že si očistíš jahody, nakrájej je na dílky a vlož je do hrnce společně s cukrem a škrobem. Ingredience podlij vodou a citrónovou šťávou a za stálého míchání povař, než omáčka zhoustne. A až bude cheesecake hotový, jednoduše jej omáčkou polij.
Musíme říct, že tento cheesecake se povedl hned na několika frontách. Zejména se jedná o dort bez živočišných produktů, takže v lednici vydrží opravdu dlouho. Co se mixování týče, máme vyzkoušeno, že se směs dobře rozemele i ručním mixérem.
Malou nevýhodou mohou být, zejména v zimních měsících, poměrně drahé ingredience. Nicméně představivosti a improvizaci se meze nekladou, cheesecake by mohl chutnat dobře i s jinými sušenkami či omáčkou.
Veganské palačinky
No a sladkou tečku na závěr bychom tu měli taky. Zkušení kuchtíci na nás sice budou koukat s vytřeštěnýma očima, jenže tady bychom se chtěli trošku zamyslet. Vzpomeňte si na sebe, když jste poprvé stáli v kuchyni a nevěděli, co a jak. Vkládáme sem proto alespoň jeden recept, který zvládne doslova každý. A navíc je výborný. Podělil se s ním Pan Vegan.
Ingredience (na asi 4 tlusté palačinky):
♦ 300 ml sójového mléka ♦ 200 g hladké mouky ♦ 2 lžičky cukru (použili jsme třtinový) ♦ špetka soli
Postup:
1) Všechno lze zvládnout ve dvou krocích. Nalij sójové mléko do mísy, přidej k němu cukr a sůl a za stálého míchání míchej mouku. Po chvilce si umícháš těsto.
2) Následně si rozehřej pánev s minimálním množstvím oleje, kam těsto naliješ. Nejlepší je jej nalít od středu a následně rozprostřít do stran. Nezapomínej jej kontrolovat a čas od času obracečkou podškrábnout, ať se palačinka nepřichytí. Když zjistíš, že je spodní strana palačinky dozlatova, můžeš ji obrátit.
Hotové palačinky servíruj s čím chceš – my doporučujeme alpro veganskou šlehačku, kterou za 3 minuty ušleháš ručním šlehačem, ovoce nebo javorový sirup.
TIP: Nezapomeň před každým nalitím nové dávky těsta naolejovat pánev. Tento typ palačinek se strašně rád přichytává.