Sestavili jsme seznam písniček, které doprovází trendy na TikToku a jejichž kořeny sahají často až do minulého století
Jestli chceš vědět, co je dnes dobrá muzika, zeptej se mladých, říkalo se v minulém století, když nastupovala punková a později post-punková éra. Dnes bychom mohli toto přísloví mírně překroutit a říct: „Pokud chceš vědět, co je dnes dobrá muzika, podívej se na TikTok.“
Trendy, které se na jedné z nejpoužívanějších sociálních sítí rozmáhají, neurčují jen videa, na která se budou lidé dívat, a výzvy, které budou po vzoru oblíbených influencerů zkoušet. Stejně tak dobře definují také hudbu, kterou poslouchají.
Zajímavé je, že velká část skladeb, které se na TikToku objevují, jsou ve skutečnosti písně, které jsou daleko starší než TikTok samotný. Mnoho z nich má své kořeny v sedmdesátých, šedesátých nebo dokonce padesátých letech minulého století.
Klasiky se prostě vracejí a my se dnes podíváme na sedm písniček, které z TikToku určitě znáš, ale možná netušíš, jak staré vlastně jsou. Nezapomeň nám dát vědět do komentářů, která se ti nejvíc líbí a jestli znáš nějakou písničku, kterou jsme nezmínili a do seznamu by se hodila, napiš nám o ní také.
1. Four Seasons – Beggin'
Italská kapela Måneskin, loňští vítězové soutěže Eurovision, udělala díru celého popkulturního světa. Její členové jsou krásní, draví a ukazují, že rock and roll ještě zdaleka není mrtvý tak, jak by se mohlo zdát. Není divu, že se pro svou neotřelost dostali i do tvého feedu na TikToku se svým trackem Beggin'. Vlastně ne tak docela se svým trackem. Tiktokový trend v doprovodu Måneskin má totiž hlubší kořeny, než by se na první pohled mohlo zdát. Možná i hlubší, než by se mohlo zdát na ten druhý pohled.
Pokud patříš mezi lidi, kteří vyrůstali v první dekádě tohohle století, možná si vzpomínáš na stejnojmennou skladbu od norského hip-hopového uskupení Madcon. Už Tshawe a Yosef zpívali o tom, jak klečí na kolenou a prosí, protože tě nechtějí ztratit. Skladba v jejich pojetí se stala populární po celé Evropě, kde se v roce 2008 stala jedenáctým nejúspěšnějším trackem. Ani Madcon, a dokonce ani DJ Pilooski, který Beggin' o rok dříve zremixoval, však nejsou skutečnými autory.
Beggin' má kořeny už v 60. letech minulého století. Složil ji Bob Gaudio a Peggy Farina a masivně ji zpopularizovala kapela Four Seasons v roce 1967. Opravdu populární se především v Anglii stala v 70. letech, kdy obsadila 16. místo v žebříčku Billboard Hot 100. Poslechni si originální verzi a nezapomeň nám dát vědět, která ze čtyř nahrávek se ti líbí nejvíc.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 111122 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
, PPV kód na Oktagon 65
nebo Poukážka v hodnote 250 eur na dovolenku s Hydrotour
Zobrazit všechny (9)
2. Princess Chelsea - The Cigarette Duet
„Je to jen cigareta, ta přeci nemůže uškodit,“ oznamuje na TikToku v originální, i mnoha upravených verzích, Princess Chelsea v partnerské hádce s Jonathanem Bree. The Cigarette Duet je jednou z písní, která patří k symbolických tracků TikToku. Písnička přitom pochází už z roku 2011 a nutno říct, že se jedná o zdaleka nejúspěšnější song, který novozélandská indie popová zpěvačka vydala.
Pokud se podíváš na zpěvaččina čísla na Spotify nebo třeba na YouTube, The Cigarette Duet překonává všechny ostatní písničky řádově. Pro ilustraci. Na Sporify má tiktokový soundtrack 50 milionů streamů, zatímco druhou nejhranější I Love My Boyfriend si lidé přehráli méně než z jedné třetiny. Další skladby jsou daleko za zmiňovanými dvěma s přehráním okolo jednoho milionu.
The Cigarette Duet líčí naprosto obyčejnou myšlenku. Odnaučený kuřák varuje ještě ne zcela závislou kuřačku před lákavou neřestí, protože ví, co závislost na kouření obnáší. Minimalisticky a přitom kreativně pojatý klip ti zároveň dokáže vykouzlit jistý úsměv na tváři a někteří možná dokážou ocenit i (záměrnou) délku 4:20 spolu s varováním, že na Novém Zélandu se kvůli sporům o kouření rozejde 420 párů ročně.
3. Fleetwood Mac – Dreams
Dalším případem písně z druhé poloviny minulého století, kterou TikTok vykopal ze země uhrančivých melodií 70. let, je píseň Dreams od uskupení Fleetwood Mac. Skupina původně začínala jako bluesová kapela pod vedením bubeníka Micka Fleetwooda představovala se svou zpěvačkou Stevie Nicks opravdovou legendu a pokud máš ve svém okolí nadšence do nostalgických motivů poloviny 20. století a éry beatníků a hippies, určitě bude Fleetwood Mac znát.
Nejspíš to bude i určitý nádech svobody, nezávislosti a uvolnění, který dostal téměř padesát let starý hit opět do kurzu. Na TikToku totiž trendoval hlavně v souvislosti se v rámci skatové scény. Lidé se točili na projížďce na prknech při nádherných západech slunce, během kterých jako by zapomínaly na všechny starosti, které jim každodenní život připravil.
A díky rychlé době internetu, kde se nic neskryje navěky, se znovuobjevený hit dostal i ke svým stvořitelům. K tvorbě videí se později přidala i samotná zpěvačka Fleetwood Mac Stevie Nicks. „Když jsem boom na TikToku zaregistrovala, úplně mi to zamotalo hlavu,“ svěřila se v rozhovoru pro CBS. Později tedy natočila video, ve kterémsi písničku Dreams pobrukuje během toho, co si zavazovala tkaničky od kolečkových bruslí. Nutno říct, že její zpracování trendu se šířilo skutečně virálně.
4. Matthew Wilder – Break My Stride
Seznamte se, Matthew Wilder. Že ti to jméno nic neříká? Jedná se o legendárního zpěváka 80. let minulého století. Jeho píseň Break My Stride byla před téměř čtyřiceti lety jednou z nejpopulárnějších skladeb a trhala přední příčky hitparád. Billboard ji umístil do žebříčku Hot 100 na páté místo a druhé místo obsadila v žebříčku magazínu Cash Box. Podobně jako řada dalších písní 80. let se na začátku tisíciletí a v jeho druhé dekádě dostal track Break My Stride tak trochu do pozdadí. Znovu jej objevili až tvůrci na TikToku a videa se zvukem tohoto hitu mají okolo čtvrt miliardy zobrazení.
„Poprvé jsem popularitu na TikToku zaregistroval, když mi můj bratr poslal, jak vyhledávaná je moje písnička na Googlu,“ řekl Matthew pro CNN. „Společně se Sony jsme pak natočili improvizované video, kde se za mnou objevuje text Break My Stride, což spustilo dominový efekt a lidé si začali pouštět song i na jiných platformách, i přes to, že nevěděli, odkud vlastně pochází. V té době ani většina z nich nebyla na světě,“ popisuje.
Znovu odstartovaný úspěch někdejšího hitu jej prý inspiroval k tomu, aby se pustil do tvorby dalších písní. Matthew si podle svých slov uvědomil, jak silný nástroj TikTok může být a v budoucnu ho plánuje používat, aby rozšířil povědomí o své další tvorbě.
5. Paul Anka – Put Yout Head on My Shoulder
Nejstarší píseň, kterou jsme zařadili do dnešního seznamu je skladba Put Your Head on My Shoulder od Paula Anky. Jeden z nejslavnějších zpěváků historie ji vydal už v roce 1959, a pokud TikTok sleduješ, budeš ji znát pravděpodobně pod #silhouettechange – mírně provokativní video, kde se okolo aktérů rozsvítí červené světlo a oni se ocitají nazí, aniž by ukázali víc než siluetu svého těla.
Nutno dodat, že za touto verzí nestojí její původní interpret, ale jedná se o remix od Floreyyyy. Původní verze od Paula Anky ale byla ve své době skutečně populární. Billboard ji zařadil na druhé místo ve svém žebříčku Hot 100. Její oblíbenost rostla a zase klesala napříč dekádami. První cover vznikl v roce 1968 a postaralo se o něj vokální trio The Letterman. Naposledy jeho útržky použila Doja Cat ve svém tracku Freak.
6. Simple Plan – I'm Just a Kid
Vzpomínky miluje snad každý. A fotky z dětství vždy byly a nejspíš i nadále budou nekonečnou studnicí zábavy každého večírku nebo setkání po letech. A jaká píseň by vzpomínky na dětství dnešních dvacátníků mohla podtrhovat víc než I'm Just a Kid od Simple Plan. Na tenhle track natočili lidé na TikToku přes tři miliony videí.
Song natočila pop-punková kapela už v roce 2002 a její znovu objevení udělalo tvůrcům opravdovou radost. „Je neuvěřitelné sledovat, jak píseň, kterou jsme napsali téměř před 20 lety, spojuje lidi a vykouzlí jim úsměv na tváři. Děkujeme za sdílení těchto vzpomínek, a pokud jste ještě žádnou nenatočili, na co čekáte? Nemůžeme se dočkat, až uvidíme ty vaše!“ napsali Simple Plan na Instagram.
7. Edison Lighthouse – Love Grows
S melodií písně Love Grows natočili lidé na TikToku téměř dva miliony videí. Stejně jako všechny výše uvedené písně má ale i tento track historii, která sahá daleko před vznik jedné z nejpopulárnějších sociálních sítí. Love Grows (Where My Rosemary Goes) vznikla už v roce 1970, kdy ji nahrála anglická skupina Edison Lighthouse. Billboard ji tehdy zařadil na páté místo svého žebříčku Hot 100 a stejně jako například Break My Stride znovu zaznamenal tento song obrovský boom až se vznikem trendu na TikToku.
Na sociální síti obvykle slyšíš první verše. „She ain’t got no money/ Her clothes are kinda funny/ Her hair is kinda wild and free/ Oh but love grows where my Rosemary goes…“ se objevuje v řadě videí, především s malými dětmi nebo se zvířaty. Od konce minulého prosince, až do začátku letošního ledna narostla přehrání přes padesát let staré skladby napříč platformami o 1 490 % a na Spotify se v lednu dostala mezi TOP 200 skladeb v USA.