Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

RECENZE: The Batman

Nový Batman je splněným snem všech fanoušků komiksové postavy.

Dominik Vetrák
3. březen 2022, 13:30 Čas čtení: 4:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
RECENZE: The Batman
Zdroj: Warner Bros.
Filmy a Seriály - Recenze
2
Dominik Vetrák
3. březen 2022, 13:30
Čas čtení: 4:24

RECENZE: The Batman

Nový Batman je splněným snem všech fanoušků komiksové postavy.

Dominik Vetrák
3. březen 2022, 13:30
Čas čtení: 4:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
RECENZE: The Batman
Zdroj: Warner Bros.
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Hollywoodské studio Warner Bros. konečně pochopilo, v čem tkví síla jeho postav z komiksového světa DC. Nemusí to být nutně propojenost postav v rozšířeném světě ve stylu Justice League či kopírování Marvelu.

 

Postavy od DC potřebují silný příběh, osobní konflikty a špinavou, drsnou atmosféru bez nadbytečného humoru. The Batman od režiséra Matta Reevese (režíroval i poslední dvě části Planety opic) je přesně tím vším a ještě něčím navíc.

 

Jeho Batman v podání Roberta Pattinsona ve fiktivním městě Gotham operuje již 2 roky. Jak ale sám říká, množství zločinů od té doby jen stouplo. Film má už od začátku skvělou špinavou atmosféru plnou zločinu a nejistoty, která je cítit ve vzduchu. Režisér Matt Reeves skvěle využívá Batmanovy zbraně v podobě strachu, který ve zločincích vzbuzuje. 

 

Celkem nový Batman

Jedno je jisté, takový Batman tu ještě nebyl. Nelétají v něm mimozemšťané a upřímně, asi by proti nim tento Batman ani moc nezmohl. Není zde žádný Superman a ani obrovské exploze. Je zde jen Batman, jeho pěsti a detektivní schopnosti.

 

The Batman je v první řadě detektivní thriller s prvky žánru noir. Tvůrci filmu na diváka házejí jednu záhadu za druhou, a ty je řešíš společně s Batmanem. Jeho úhlavním nepřítelem je záporák Riddler, kterého ztvárnil herec Paul Dano. Tento Riddler se značně liší od svého ztvárnění v předchozích filmových verzích.

 

Tvůrci se netajili tím, že se při jeho designu a chování inspirovali skutečným sériovým vrahem Zodiacem. Riddler je nebezpečný psychopat jednající z osobních důvodů, které dostatečně vykreslují motivace jeho činů. Paul Dano opět dokázal, že je famózní herec. Scény, které by v podání většiny herců vyzněly uměle či nechtěně vtipně, se mu s přehledem daří předvádět v seriózním duchu.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Ve filmu hraje roli také záporák Penguin v podání Colina Farrella. Překvapilo nás, jak Farrell skvěle zachytil komiksovou esenci Penguina. Jediná škoda je, že nemá více prostoru. Dalším záporákem je šéf mafiánů Carmine Falcone v podání Johna Turturra.

Trailery se mu vůbec nevěnovaly, ale je to další povedená postava. Moderní filmy a komiksovky mají obrovský problém ve vykreslení kvalitně zpracovaných záporáků, ale The Batman to zvládl u každého z nich. Catwoman v podání Zoe Kravitz je skvělá a podobně jako u Batmana, i její postava se drží poblíž reality.

 

Catwoman, civilním jménem Selina Kyle, je spíše akrobatka schopná v boji než člověk s nadpřirozenými schopnostmi. Trochu nás zklamal nadporučík Gordon, který je nevýrazný a sám od sebe nepodnikne nic, respektive bez Batmana je naprosto ztracený. Nepomáhá ani fakt, že jsme měli pocit, jako by Jeffrey Wright částečně hrál stejnou postavu jako v seriálu Westworld.

  

Zdroj: Warner Bros.

 

Nakonec je zde Alfred (Andy Serkis), který má poměrně dobré scény, ale nemá dostatek prostoru. Zamrzí i to, že moc nefunguje scéna s Brucem Waynem/Batmanem, která měla být emotivní. 

 

Menším překvapením pro nás bylo, jak málo prostoru režisér Matt Reeves a scénárista Peter Craig (The Town) věnovali samotnému Waynovi. Problémem Bruce Wayna a jeho společnosti se skoro vůbec nevěnují, protože téměř celý film je Bruce v kostýmu Batmana. I proto moc nefunguje zmiňovaná „emotivní“ scéna s Alfredem.

 

Pomalé tempo nesadne každému

Je na divákovi, zda tento přístup přijme, nebo mu bude vadit. Vzhledem k tříhodinové délce filmu bychom ale ocenili více takových scén a náhledů na psychologii a emoční stav Bruce Wayna.

Zřejmě každého však potěší, že tento Bruce Wayne je zlomený, poněkud podivný samotář s problémy komunikovat s ostatními lidmi a navazovat smysluplné vztahy. Je to autentický profil člověka, kterému zemřeli rodiče a on se utáhl do své bubliny, do které nikoho nepouštěl. Není to žádný playboy a miliardář z obálek časopisů.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

The Batman má 3 hodiny, ale vůbec jsme to tak nevnímali. Užívali jsme si každou scénu, a to i přesto, že snímek má velmi pomalé tempo, které nemusí vyhovovat každému.

 

Připrav se na to, že postavy kolem Batmana hodně mluví a celkový styl využívá pomalé filmařské postupy, kterými postupně buduje detektivní a nepříjemnou atmosféru se sériovým vrahem v pozadí. 

 

Jediné, co bychom vynechali, je scéna v závěru filmu. Máme z ní pocit, jako by ji do filmu přikázalo přidat studio, aby se o něm více mluvilo v médiích (což se stane).

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Pro vizi samotného filmu je nepotřebná a zbytečná, i když chápeme, že v blockbusteru, jehož natočení stálo 200 milionů dolarů, se něco takového občas musí vyskytnout. 

 

Nejlepší Batman vůbec

To je zároveň vše, co snímku můžeme vyčíst. V každém jiném ohledu je to famózní film a v našich očích i nejlepší o Batmanovi, překonávající ty s Michaelem Keatonem od Tima Burtona a také komiksovku The Dark Knight režiséra Christophera Nolana s nezapomenutelným Heathem Ledgerem jako Jokerem. 

Režisér Matt Reeves znovu potvrdil své režisérské schopnosti a vede Batmana sofistikovaným způsobem napříč několika žánry. Skvěle prodává jeho dialogy a akci zachycuje tak, až to vyráží dech. Ve filmu jich není mnoho, ale každá z nich stojí za to a je perfektně zasazena do příběhu. Nikdy na ni nečekáš dlouho a pokaždé je dokonale natočená a přehledná, a to i přesto, že se film odehrává téměř výlučně v noci a za špatného počasí.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Úchvatná práce s kamerou

V tomto bodě musíme rozebrat i spolupráci Reevese jako režiséra a Greiga Frasera jako hlavního kameramana. Batman je jeden z nejkrásněji natočených filmů posledních let. Pro nás je vrcholem filmu práce s ikonografií Batmana, tedy jeho symboly, které jsou citlivě, nenuceně a úderně zapracovány do děje a jednotlivých scén.

 

Kamera je prvotřídní, přičemž hned několik scén se zařadí mezi nesmrtelné klasiky, ať už je to představení batmobilu, ostřelování Batmana po vystoupení z výtahu, nebo závěr filmu, ve kterém Batman vede lidi ven z nebezpečí a metaforicky, ale také doslova, představuje maják naděje pro celý Gotham.

 

Jde o velmi silné záběry, které jsou umocněny tím, čím více filmů s Batmanem znáš a čím více o něm víš. Bez kameramana kvalit Greiga Frasera by tento film nikdy nemohl vzniknout a zaslouží si stejnou poklonu jako režisér Matt Reeves. Tomu se daří udržet tříhodinový pomalý detektivní film z komiksového žánru kompaktně od začátku do konce.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Užiješ si také soundtrack od skladatele Michaela Giacchina. Hlavní téma hudby se nám dostalo pod kůži a funguje pokaždé skvěle, ačkoli je ve filmu hned několikrát, stejně jako skladba Something in the Way od Nirvany. 

The Batman je splněným snem všech komiksových fanoušků, který zachycuje esenci Batmana a Bruce Wayna asi jako žádný jiný film dosud. Jedná se o úplně jiné zpracování, než na jaké jsou diváci zvyklí. Je to temný, drsný detektivní film s geniální kamerou a prvotřídní technickou úrovní.

 

Má skvělé herce v čele s bezvadně obsazeným Robertem Pattinsonem a skvěle natočené akční scény a souboje, při kterých je cítit síla a váha úderů všech lidí, nejen Batmana. Filmu lze vyčíst jen maličkosti. Proto mu dáváme deset bodů z deseti

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Warner Bros.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít