Nový Batman je splněným snem všech fanoušků komiksové postavy.
Hollywoodské studio Warner Bros. konečně pochopilo, v čem tkví síla jeho postav z komiksového světa DC. Nemusí to být nutně propojenost postav v rozšířeném světě ve stylu Justice League či kopírování Marvelu.
Postavy od DC potřebují silný příběh, osobní konflikty a špinavou, drsnou atmosféru bez nadbytečného humoru. The Batman od režiséra Matta Reevese (režíroval i poslední dvě části Planety opic) je přesně tím vším a ještě něčím navíc.
Jeho Batman v podání Roberta Pattinsona ve fiktivním městě Gotham operuje již 2 roky. Jak ale sám říká, množství zločinů od té doby jen stouplo. Film má už od začátku skvělou špinavou atmosféru plnou zločinu a nejistoty, která je cítit ve vzduchu. Režisér Matt Reeves skvěle využívá Batmanovy zbraně v podobě strachu, který ve zločincích vzbuzuje.
Celkem nový Batman
Jedno je jisté, takový Batman tu ještě nebyl. Nelétají v něm mimozemšťané a upřímně, asi by proti nim tento Batman ani moc nezmohl. Není zde žádný Superman a ani obrovské exploze. Je zde jen Batman, jeho pěsti a detektivní schopnosti.
The Batman je v první řadě detektivní thriller s prvky žánru noir. Tvůrci filmu na diváka házejí jednu záhadu za druhou, a ty je řešíš společně s Batmanem. Jeho úhlavním nepřítelem je záporák Riddler, kterého ztvárnil herec Paul Dano. Tento Riddler se značně liší od svého ztvárnění v předchozích filmových verzích.
Tvůrci se netajili tím, že se při jeho designu a chování inspirovali skutečným sériovým vrahem Zodiacem. Riddler je nebezpečný psychopat jednající z osobních důvodů, které dostatečně vykreslují motivace jeho činů. Paul Dano opět dokázal, že je famózní herec. Scény, které by v podání většiny herců vyzněly uměle či nechtěně vtipně, se mu s přehledem daří předvádět v seriózním duchu.
Ve filmu hraje roli také záporák Penguin v podání Colina Farrella. Překvapilo nás, jak Farrell skvěle zachytil komiksovou esenci Penguina. Jediná škoda je, že nemá více prostoru. Dalším záporákem je šéf mafiánů Carmine Falcone v podání Johna Turturra.
Trailery se mu vůbec nevěnovaly, ale je to další povedená postava. Moderní filmy a komiksovky mají obrovský problém ve vykreslení kvalitně zpracovaných záporáků, ale The Batman to zvládl u každého z nich. Catwoman v podání Zoe Kravitz je skvělá a podobně jako u Batmana, i její postava se drží poblíž reality.
Catwoman, civilním jménem Selina Kyle, je spíše akrobatka schopná v boji než člověk s nadpřirozenými schopnostmi. Trochu nás zklamal nadporučík Gordon, který je nevýrazný a sám od sebe nepodnikne nic, respektive bez Batmana je naprosto ztracený. Nepomáhá ani fakt, že jsme měli pocit, jako by Jeffrey Wright částečně hrál stejnou postavu jako v seriálu Westworld.
Nakonec je zde Alfred (Andy Serkis), který má poměrně dobré scény, ale nemá dostatek prostoru. Zamrzí i to, že moc nefunguje scéna s Brucem Waynem/Batmanem, která měla být emotivní.
Menším překvapením pro nás bylo, jak málo prostoru režisér Matt Reeves a scénárista Peter Craig (The Town) věnovali samotnému Waynovi. Problémem Bruce Wayna a jeho společnosti se skoro vůbec nevěnují, protože téměř celý film je Bruce v kostýmu Batmana. I proto moc nefunguje zmiňovaná „emotivní“ scéna s Alfredem.
Pomalé tempo nesadne každému
Je na divákovi, zda tento přístup přijme, nebo mu bude vadit. Vzhledem k tříhodinové délce filmu bychom ale ocenili více takových scén a náhledů na psychologii a emoční stav Bruce Wayna.
Zřejmě každého však potěší, že tento Bruce Wayne je zlomený, poněkud podivný samotář s problémy komunikovat s ostatními lidmi a navazovat smysluplné vztahy. Je to autentický profil člověka, kterému zemřeli rodiče a on se utáhl do své bubliny, do které nikoho nepouštěl. Není to žádný playboy a miliardář z obálek časopisů.
The Batman má 3 hodiny, ale vůbec jsme to tak nevnímali. Užívali jsme si každou scénu, a to i přesto, že snímek má velmi pomalé tempo, které nemusí vyhovovat každému.
Připrav se na to, že postavy kolem Batmana hodně mluví a celkový styl využívá pomalé filmařské postupy, kterými postupně buduje detektivní a nepříjemnou atmosféru se sériovým vrahem v pozadí.
Jediné, co bychom vynechali, je scéna v závěru filmu. Máme z ní pocit, jako by ji do filmu přikázalo přidat studio, aby se o něm více mluvilo v médiích (což se stane).
Pro vizi samotného filmu je nepotřebná a zbytečná, i když chápeme, že v blockbusteru, jehož natočení stálo 200 milionů dolarů, se něco takového občas musí vyskytnout.
Nejlepší Batman vůbec
To je zároveň vše, co snímku můžeme vyčíst. V každém jiném ohledu je to famózní film a v našich očích i nejlepší o Batmanovi, překonávající ty s Michaelem Keatonem od Tima Burtona a také komiksovku The Dark Knight režiséra Christophera Nolana s nezapomenutelným Heathem Ledgerem jako Jokerem.
Režisér Matt Reeves znovu potvrdil své režisérské schopnosti a vede Batmana sofistikovaným způsobem napříč několika žánry. Skvěle prodává jeho dialogy a akci zachycuje tak, až to vyráží dech. Ve filmu jich není mnoho, ale každá z nich stojí za to a je perfektně zasazena do příběhu. Nikdy na ni nečekáš dlouho a pokaždé je dokonale natočená a přehledná, a to i přesto, že se film odehrává téměř výlučně v noci a za špatného počasí.
Úchvatná práce s kamerou
V tomto bodě musíme rozebrat i spolupráci Reevese jako režiséra a Greiga Frasera jako hlavního kameramana. Batman je jeden z nejkrásněji natočených filmů posledních let. Pro nás je vrcholem filmu práce s ikonografií Batmana, tedy jeho symboly, které jsou citlivě, nenuceně a úderně zapracovány do děje a jednotlivých scén.
Kamera je prvotřídní, přičemž hned několik scén se zařadí mezi nesmrtelné klasiky, ať už je to představení batmobilu, ostřelování Batmana po vystoupení z výtahu, nebo závěr filmu, ve kterém Batman vede lidi ven z nebezpečí a metaforicky, ale také doslova, představuje maják naděje pro celý Gotham.
Jde o velmi silné záběry, které jsou umocněny tím, čím více filmů s Batmanem znáš a čím více o něm víš. Bez kameramana kvalit Greiga Frasera by tento film nikdy nemohl vzniknout a zaslouží si stejnou poklonu jako režisér Matt Reeves. Tomu se daří udržet tříhodinový pomalý detektivní film z komiksového žánru kompaktně od začátku do konce.
Užiješ si také soundtrack od skladatele Michaela Giacchina. Hlavní téma hudby se nám dostalo pod kůži a funguje pokaždé skvěle, ačkoli je ve filmu hned několikrát, stejně jako skladba Something in the Way od Nirvany.
The Batman je splněným snem všech komiksových fanoušků, který zachycuje esenci Batmana a Bruce Wayna asi jako žádný jiný film dosud. Jedná se o úplně jiné zpracování, než na jaké jsou diváci zvyklí. Je to temný, drsný detektivní film s geniální kamerou a prvotřídní technickou úrovní.
Má skvělé herce v čele s bezvadně obsazeným Robertem Pattinsonem a skvěle natočené akční scény a souboje, při kterých je cítit síla a váha úderů všech lidí, nejen Batmana. Filmu lze vyčíst jen maličkosti. Proto mu dáváme deset bodů z deseti.