Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. března 2022 13:30
Čas čtení 3:31
Tereza Patočková

Komentář: Hledá se pravá ruka poslance. Důstojné platové podmínky nečekej

Komentář: Hledá se pravá ruka poslance. Důstojné platové podmínky nečekej
Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR
REFRESHER
Uložit Uložené

Podmínky pro asistenty ve sněmovně odkrývají mezery na českém pracovním trhu. Dokud práce, která se tváří jako švarc systém, ale doopravdy jím není, na Malé straně pokvete, bude pracovníky znevýhodňovat i všude jinde.

V pondělí sdílela místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) na svém Facebooku pracovní nabídku na pozici svého asistenta či asistentky. Za úvazek, který byl původně vypsán na 30 hodin týdně, bylo na pirátském fóru nabízeno 20 až 25 tisíc korun s tím, že je potřeba služby fakturovat na živnostenský list. Progresivní byl na celé nabídce pouze genderově vyvážený jazyk, kterým byla podána.


Kritika tak na sebe nenechala dlouho čekat a po vlně nevole, která se na inzerát snesla, Richterová se svojí personalistkou nabídku upravily na rozmezí 20 – 25 hodin. Platové podmínky však ponechaly. „Co se týče pravidel pro asistenty, s tím už víc nepohneme, protože vychází ze zákona. Jde už roky o podmínku Sněmovny, což je v inzerátu,” uvedla místopředsedkyně. Právě od Pirátů, kteří se ve svém programu zasazují o trh práce, jenž jde naproti lidem i trendům, se vyjádření „s tím už víc nepohneme“, zdá jako krok vzad. 

Pravá ruka za 150 na hodinu

V inzerátu, který byl původně koncipován na 30 hodin týdně, pracovní náplň nijak neubyla. Práce, která je dle popisu velice komplexní a je pro ni vyžadován mimo jiné výborný time management nebo odolnost vůči stresu, vycházela v původní sazbě při 20 tisících lehce nad 150 korun za hodinu a u 25 tisíc byla hodinová sazba 208 korun. Je však potřeba brát v potaz, že živnostníci musí sami každý měsíc odvádět státu okolo 5 tisíc korun.

Kromě na Prahu velmi podprůměrného ohodnocení lidé Richterové vyčítali také využívání tzv. švarcsystému, což je nelegální systém, jenž spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 111999 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse