Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ochutnali jsme retro klasiky a vybrali 3 podniky, jejichž příběh stojí za to znát.
Náměstí Brumlovka ve čtvrtek zaplnily foodtrucky a stánky s vůní minulosti, ale i exotiky. Připomněli jsme chuťovým buňkám, jak chutná sekaná v housce, koblížky nebo poctivý guláš s chlebem. Vybrali jsme tři podniky, které nás nadchly nejen výborným jídlem, ale i příběhem. A protože jíme i očima, mrkni do galerie, kde najdeš všechny pecky ze street food festivalu.
Širokou nabídkou stánku nás provedl řezník, kuchař a barista Martin Kocura, vysvětlil nám oč tu běží. Baroque je totiž nejen stánek, ale i rodinná firma z východních Čech, která na svém marketu nabízí kulinářské produkty z českých polí, lesů, sadů a sádek.
Filosofie firmy si zakládá na tradici, pokoře a lásce k řemeslu. Zvěřinu vykupují přímo od českých myslivců a pak z ní baroquečtí řezníci vyčarují třeba paštiku s ostružinami, sádlo, škvarky nebo výpečky.
Pokud miluješ dobré jídlo, ale nemáš čas vařit, nebo chceš ochutnat něco nového, tak tohle je něco pro tebe. Firma nabízí také hotová jídla ve skle. Najdeš tu i produkty plné michelinských chutí podle Radka Kašpárka, šéfkuchaře restaurace Field.
Martinův projekt Rychlovka, pod jehož názvem se skrývají čistě přírodní, zeleninové a stoprocentně veganské svačinky ve skle, usnadní vaření a zároveň dodají maximum energie, vitamínů, minerálních látek.
Lokše od Zuzky
Lokše neboli bramborové placky se vyrábějí ze směsi nastrouhaných vařených brambor, mouky a soli. Tenké placky se pečou na sucho na rozpálené plotně. Jsou oblíbené hlavně v západním Slovensku, kde se mažou husím sádlem, potírají česnekem, nebo se plní nejrůznějšími slanými náplněmi. Milují je také na Moravě, kde se jedí hlavně na sladko s povidly a mákem a říká se jim „patenty“ nebo „šumpále“.
A kdo je paní Zuzka?
Už jako malá pomáhala babičce dělat lokše, denně jich vyválely až dva tisíce.
Postupem času paní Zuzka přešla od lokší do televizní produkce, kde působila skoro 40 let. Znát ji můžeš z pořadů o jídle: Prima vařečka (Prima), My rádi jíme (NOVA), nebo Pečeme s láskou (Tv Barrandov).
„V této nelehké době, kterou si právě procházíme, jsem si ale uvědomila, že lidé kromě zábavy potřebují ke šťastnému životu především chutné, kvalitní a domácí jídlo. V jednoduchosti je síla. Lokše peču buď na mé šumavské chalupě na kamnech, nebo v provozovně v Praze na elektrických plotýnkách,“ říká.
Paní Zuzka vystoupila v pořadu Snídaně s Novou, kde divákům přblížila výrobu lokšů:
„Doufám, že ,mé' lokše připomenou lidem návrat k tradicím a stanou se oblíbenou pochoutkou nejenom na farmářských trzích, ale objednávky poputují i do domácností nebo do firem,“ uvedla na svém webu.
Sociální podnik GULE
Pod názvem GULE, se neskrývají jen voňavé, sladké koblížky, se kterými tento foodtruck sklízí jednu pochvalu za druhou, ale i filosofie podniku: Gastronomie Umožňující Lidem Existovat. Projekt totiž v současné době poskytuje stabilní pracovní uplatnění šesti osobám se třetím stupněm invalidity.
Realizace projektu zabrala zakladateli Martinu Ballaty dva roky, nenechal se však odradit od výmluv, které slýchával od ostatních a svým zápalem nadchl i pár dalších lidí, kteří společně od roku 2019 bojují v rámci kampaně „Handicap? No a co! My na to máme GULE!“ za boření stereotypů v současné společnosti.
Jsme taková malá rodina, a proto týmu přezdíváme „Děti z GULErbynu“.
„Teď se píše rok 2022, nezastavily nás posměšky, nedůvěra v koncept, ani covid ... neustále bojujeme, hledíme vpřed a chystáme pro tuto sezónu řadu novinek ... takže #staytuned,“ píše na webu Martin.