Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
V sérii sportovních osudů otevíráme příběh Evžena Rošického.
V sérii sportovních osudů ti REFRESHER připomene Evžena Rošického, československého atleta a novináře. Nadějnou sportovní kariéru talentovaného běžce a několikanásobného mistra Československa překazila druhá světová válka.
Z rodiny důstojníka
Evžen Rošický se narodil 15. října 1914 v Olomouci. Jeho otec Jaroslav se v té době účastnil bojů v první světové válce. Stal se dokonce velitelem praporu v horské brigádě na italské frontě. V roce 1917 ho začalo trápit nedoléčené zranění z předchozích bojů. Z fronty se vrátil, začal vyučovat na kadetní škole v Praze, kam se také s celou rodinou přestěhoval.
V Praze ho pověřili vedením tajné vojenské organizace, která měla připravit vojenskou stránku likvidace Rakousko-Uherska. Jaroslav Rošický hrál v životním osudu svého syna důležitou roli.
Rošický se podle dokumentu České televize s otcem, stoupencem Tomáše Garrigua Masaryka, v politických otázkách neshodl. Tíhl ke krajní levici. Po gymnáziu začal studovat práva, lákala ho ale i žurnalistika. Místo v jeho srdci si ale dříve našla jiná aktivita, vrcholový sport.
Závodění jako droga
Jeho talent se projevil už v roce 1930, když mu bylo pouhých šestnáct let. „Tehdy porazil v té době neporazitelného osmistovkaře, kolínského doktora Drozdu. To byl začátek Evženovy kariéry,“vzpomínal v televizním dokumentu atlet Julius Kavan. O rok později začal Rošický závodit za Atletický sportovní klub Slavia Praha (ASK Slavia Praha).
V roce 1933 dosáhl dalšího výrazného úspěchu během Masarykových her v Praze na Letné, kterých se účastnila mezinárodní elita, mimo jiné běžci Szabó (Maďarsko) a Carrson (Norsko). Vyprávěl o nich funkcionář klubu ASK František Michálek: „Rošický se držel v klubku, vepředu se tloukl Szabó s Carrsonem. Přišlo posledních sto metrů a Rošický to vypálil jak divej. Dohnal Szabóa, předehnal ho a přiblížil se ke Carrsonovi. Nakonec skončil druhý. Od tak mladého hocha se něco takového vůbec nečekalo.“
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
O jeho angažmá v levicových periodikách
O jeho možném zapojení do protinacistického odboje
Atletika se stala jeho láskou. „Závodění, to je nebezpečná věc, která působí jako každá jiná droga. Ten, kdo si na ni zvykne, zjistí, že bez toho najednou nemůže žít. Cítí, jak mu chybí pocit vzrušení, který naplňuje člověka mnoho hodin po utkání,“uvedl později v jednom ze svých fejetonů. To, že si běhání naprosto zamiloval, potvrdila v televizním dokumentu s odstupem let i Evženova životní láska Melánie. Tu poznal na zájezdu do Žiliny, později za ním přijela do Prahy, kde dokončovala studium medicíny. „Nesmíš se na mě zlobit, že mám kromě tebe ještě jednu velkou lásku, a tou je běh,“ psal jí.
V běhu na osm set metrů se stal pětkrát v řadě mistrem republiky, dva tituly přidal také v běhu na čtyři sta metrů překážek. Ke zlatým medailím pomohl řadě štafet. „Rekord v běhu na osm set metrů překonal v roce 1934 a poté v roce 1935 podruhé časem 1 minuta 56,6 vteřin, který vydržel celých jedenáct let,“ uvedl František Michálek. Československo Rošický reprezentoval také na Letních olympijských hrách v Berlíně v roce 1936, kde vypadl v rozběhu.
Levicový novinář
Jak už jsme zmínili výše, Rošický byl také levicově zaměřeným novinářem. Vycházely mu články například v komunistických listech Rudé právo, Haló noviny nebo Rozsévačka. V článcích se sportovní tematikou tak mohl propojit psaní se svou atletickou vášní. Psával například o úspěších řecké a sovětské atletiky, někdy kritizoval poměry ve vedení Československé tělovýchovy.
Kvůli své novinářské práci v komunistickém tisku byl často veřejně napadán. „Někomu zřejmě není vhod, že sportovci dovedou mimo běhání také ještě myslit,“ bránil se Rošický a publikoval dál. Na konci třicátých let se atletice téměř nevěnoval. Novinářská práce u něj převážila. Kromě článků psal také beletrii, povídky a romány.
Maminko, odešel jsem s dvěma pány od gestapa
Po začátku druhé světové války zakázali nacisté Rudé právo i Haló noviny. Někteří komunisté tak začali psát pro titul Národní práce, mezi nimi i Rošický. Chtěl se ale zapojit i do ilegálního odboje. „Doklady o něm jsou často neúplné. Naznačují třeba to, že otec Jaroslav Rošický spolupracoval s odbojovou skupinou Karla Nejedlého zvané Kapitán Nemo. Věnovala se hlavně zpravodajské činnosti. O roli Evžena Rošického v odboji panují dohady,“říká českotelevizní dokument.
Podle vzpomínek Františka Michálka mu ale při posledním společném setkání Rošický vyprávěl o všem takové detaily, že si byl téměř jistý, že do ilegálního odboje musí být nějakým způsobem zapojen.
27. května 1942 došlo v Praze k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacistický režim se uchýlil k odplatě, kvůli které přišly o životy stovky lidí. Mezi nimi i Jaroslav a Evžen Rošičtí. Gestapo je zatklo 18. června. Evžen ještě stihl napsat vzkaz své matce: „Maminko, odešel jsem s dvěma pány od gestapa. Líbá tě Evžen.“
Po několika dnech výslechů byli oba 25. června popraveni v Praze na kobyliské střelnici. Oficiálním důvodem se stalo schvalování atentátu na Heydricha.
Chátrající památka
Evžen Rošický se po konci války stal národním hrdinou. Postaral se o to i první poválečný předseda vlády Zdeněk Fierlinger, který byl zároveň strýcem Rošického. Odkaz zavražděného atleta se odrazil například ve vzniku divadelní hry Taktika běžce střední trati. Na její motivy vznikl v roce 1975 i televizní film, kde si Rošického zahrál Alois Švehlík.
V letech 1947 až 1989 se v Praze konal Memoriál Evžena Rošického. „Ten memoriál měl v Evropě docela velkou prestiž. Nicméně po událostech v osmdesátých letech se jeho prestiž začala snižovat a po listopadu 1989 byl memoriál zrušen s odůvodněním, že je to oslava komunistického hrdiny. Bez ohledu na to, že ve skutečnosti to byl muž velice čestný a odvážný,“uvedl olympijský historik František Kolář.
Rošického jméno dodnes nese jeden ze stadionů na pražském Strahově. Byl dějištěm některých klíčových sportovních momentů, dnes ale chátrá. „Historici a statistiky respektují osobnost Evžena Rošického a myslím si, že historicky jsou sto respektovat i jeho politickou činnost, zvláště v období boje proti okupačnímu režimu, navzdory tomu, že se hlásil je komunistickému přesvědčení,“ doplnil Kolář.
Série zajímavých sportovních osudů z české historie ti REFRESHER přináší každé tři týdny. Přečti si třeba o osudu první a jediné vítězky Velké pardubické Laty Brandisové nebo o Zdeňku Koubkovi, který trhal rekordy jako žena.