Kteří režiséři natočili ty nejlepší a nejvěrnější adaptace?
Určitě ses i ty už nejednou s kamarády hádal o tom, jestli je lepší kniha, nebo film, který podle ní natočili. A ať už vaše hašteření trvalo hodinu, nebo celý den, bylo vlastně naprosto zbytečné. Film je totiž samostatným dílem, a tak bychom k němu měli poté, co se dostane do kin, přistupovat. Přece jen jsou to právě filmy, které postavám z knih dodají „život“.
Několikrát se stalo, že samotní spisovatelé nebyli spokojeni s výsledkem, který viděli na plátně. Za zmínku stojí například Stephen King, kterému se filmové zpracování jeho knihy The Shining vůbec nelíbilo. Stejnojmenný film z roku 1980 v režii Stanleyho Kubricka byl přitom oslavován kritiky a zároveň dodnes patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější horory všech dob.

Často režisérům nebo scénáristům stačí pouze fragment z předlohy k tomu, aby jej posunuli do úplně jiných rovin a vytvořili tak něco nového, originálního a osobitého. Hluboko uvnitř ale dokáží zůstat věrni odkazu knihy. Od počátku kinematografie vzniklo nespočet nezapomenutelných adaptací, proto je náš žebříček velmi subjektivní.
Nenajdeš v něm ta úplně nejznámější díla jako Duna, The Lord of the Rings, Harry Potter, The Godfather nebo Schindler's List. Zaručeně v něm ale objevíš filmy, o kterých jsi nikdy neslyšel, přičemž rozhodně stojí za tvou pozornost. Neboj se, zařadili jsme tam i pár kultovních klasik.
Pokud tě baví naše filmové novinky, tipy, recenze, profily herců a režisérů či žebříčky, neváhej nás podpořit a přidej se do klubu Refresher+. I díky tomu ti budeme moci přinést víc kvalitního filmového obsahu.
1. Enemy (režie: Denis Villeneuve, 2013)
Kde můžeš film vidět: Nemá ho žádná streamovací společnost, takže si ho můžeš koupit nebo půjčit přes Google Play, Apple TV či Amazon.
Délka filmu: 91 minut
Hodnocení na IMDb: 6,9 z 10
Nikdo v Hollywoodu v současnosti nedělá tak precizní a ambiciózní filmové adaptace jako tento čtyřiapadesátiletý Kanaďan. Jeho nejnovější Duna (2021) byla vizuálně opojným mistrovským dílem a výrazně překonala všechny dosavadní snahy adaptovat kultovní science fiction Franka Herberta.
Villeneuve má ovšem na kontě další výborné adaptace. Například podle povídky Teda Chianga dokázal natočit úchvatný dvouhodinový opus Arrival (2016) o střetu lidstva s mimozemšťany, který je zároveň filozofickým dramatem o lidském bytí a důsledcích našich rozhodnutí. Jeho snímek z roku 2013 je však úplně jiný než všechno ostatní, co natočil.
Enemy je surreálním „mind-fuckem“, který stírá hranice mezi fikcí a realitou. Zaručeně na něj nezapomeneš a budeš se na něj chtít dívat dokola, dokud ho nepochopíš. Otevírá ale bránu ne jedné, ale hned několika interpretacím. Připomíná ta nejlepší díla Davida Lynche, má dech beroucí tajemnou atmosféru a co je nejdůležitější, naprosto originálně pracuje s motivy předlohy. Napsal ji José Saramago v roce 2002 a nese název The Double.

Filmové zpracování Villeneuvea částečně mění děj knihy a zároveň doslova obohacuje předlohu o zcela nové prvky, přičemž jí neškodí, ale naopak ji vylepšují a aktualizují. Vytváří fascinující další významy. Ty při každém opětovném zhlédnutí pouze přibydou. Navíc už jen herecké obsazení Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent a Sarah Gadon tě prostě musí přimět k tomu, abys dal filmu šanci.
2. A Clockwork Orange (režie: Stanley Kubrick, 1971)
Kde můžeš film vidět: HBO MAX
Délka filmu: 136 minut
Hodnocení na IMDb: 8,3 z 10
Stanley Kubrick zfilmoval stejnojmennou dystopickou knihu Anthonyho Burgesse z roku 1962, kterou by nejeden označil za „nezfilmovatelnou“. Zejména kvůli tomu, že autor vytvořil přímo pro knihu specifický jazyk „nadsat“, který podle Stephena D. Rogerse spojuje ruský a britský slang. Burgess také uvedl, že prvky tohoto jazyka byly inspirovány takzvanými Edwardian Strutters, britskými teenagery, kteří na konci 50. let násilně útočili na nevinné lidi.

Americký režisér si však tuto na první pohled výraznou lingvistickou překážku (ve filmech přece jen mluví postavy úplně jinak než v knihách) přizpůsobil a jazyk mírně „polidštil“. A Clockwork Orange vypráví příběh 15letého delikventa Alexe, který spolu s partou kamarádů droguje, okrádá a bije náhodné lidi jen tak pro zábavu.
Kubrick ve filmu zkoumá ty nejtemnější útroby lidské mysli a místy terorizuje diváka stejně jako postavy chuligánů své oběti. Čeká tě hodně násilí (avšak ne samoúčelného), sexu, hodně klasické hudby (pokud máš rád Beethovena, přijdeš si na své) a pár pořádně nepříjemných scén, při kterých si možná budeš zakrývat oči. Nic pro slabé povahy.
A Clockwork Orange je snímkem provokativním, kontroverzním, ale také nadčasovým díky univerzálnímu tématu, které nestárne a je aktuální po celém světě. Památnou ji také dělá famózní výkon herce Malcolma McDowella. Na jeho šílený a zlomyslný výraz nezapomeneš.
3. Gone Girl (režie: David Fincher, 2014)
Kde můžeš film vidět: Netflix
Délka filmu: 149 minut
Hodnocení na IMDb: 8,1 z 10
Ano, většina by se asi shodla na tom, že nejlepší Fincherova filmová adaptace je Fight Club. Gone Girl je ovšem minimálně stejně výjimečným filmem. Stejnojmennou předlohu napsala spisovatelka Gillian Flynn, přičemž režisér kultovních thrillerů Seven či Zodiac ji přetvořil do drsné a rafinované, ještě více uvěřitelné detektivky, jaká nemá v současném Hollywoodu obdoby.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak procvičovala postelovou scénu ve filmu Gone Girl herečka Rosamund Pike.
- Ve kterém filmu si zahrál autor knižní předlohy jednu z postav.
- Který film byl natočen ve skutečné psychiatrické léčebně a k hercům a štábu se dokonce přidali i pacienti a zaměstnanci.
- Film kterého režiséra označil Stephen King za jeden z nejlepších, jaké kdy byly natočeny.
- Která geniální pohádka je zasazena do období studené války a zkoumá ji dětskou optikou.
- Která režisérka natočila nejdůvěryhodnější a nejlepší adaptaci klasiky americké literatury 19. století.