Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. dubna 2022 13:32
Čas čtení 0:44
Tereza Patočková

Stále více lidí v Česku ztrácí víru v náboženství. Nejvíce ateistů je v Sudetech, přibývá těch, co věří v „něco“

Stále více lidí v Česku ztrácí víru v náboženství. Nejvíce ateistů je v Sudetech, přibývá těch, co věří v „něco“
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
NEWS NÁBOŽENSTVÍ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Nejateističtějším místem republiky zůstává pohraničí v bývalých Sudetech. Naopak nejvíce věřících lidí se během posledního sčítání lidu přihlásilo v malých vesničkách na česko-slovenském pomezí.

Počet věřících za posledních 30 let výrazně klesá, vyplývá to z analýzy, kterou při příležitosti Velikonoc zpracoval Deník.cz z dat Českého statistické úřadu.

V roce 1991 se jako věřící identifikovalo 4 523 734 lidí žijících v Česku. Loňské sčítání lidí odhalilo, že se po 30 letech k víře přihlásilo pouze 2 334 486 obyvatel. I přesto, že s každým dalším sčítáním věřících v církvi ubývá. Za posledních deset let přibylo lidí, kteří věří v „něco“ nespecifikovatelného. K žádné církvi však příslušnost nehlásí.

Nejateističtějším místem republiky zůstává pohraničí na druhé straně republiky, v bývalých Sudetech. Naopak nejvíce věřících lidí se během posledního sčítání lidu přihlásilo v malých vesničkách na česko-slovenském pomezí.

Například na Zlínsku v obci Nedašov je římských katolíků procentuelně úplně nejvíce. Věřící tvoří nadpoloviční většinu obyvatel, k církvi se tam přihlásilo 65 % lidí. 

Nejvíce ateistu z větších měst nad 10 tisíc obyvatel je v Rakovníku. Nevěřících je zde 62 %. Úplně nejvyšší procentuální počet bezvěrců má malá vesnice Kařízek na Rokycansku –  ateisté zde tvoří 82 % obyvatel, ve vesnici však žije pouze 56 lidí. Z regionálního rozdělení jsou ateisté nejčastěji v Ústeckém kraji, kde tvoří 59 % obyvatel. 

Domů
Sdílet
Diskuse