Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. května 2022 17:27
Čas čtení 1:33
Vojtěch Vanda

Britští vědci chtějí bojovat proti rakovině magnety z půdních bakterií

Britští vědci chtějí bojovat proti rakovině magnety z půdních bakterií
Zdroj: Pxfuel / volně k užití (ilustrační foto)
NEWS VĚDA ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Co kdybychom dokázali do těla dostat virus ničící rakovinotvorné buňky, který bychom přímo navedli k nádoru? Tuto metodu zkoumají vědci z Sheffieldské univerzity.

Naději, že boj s rakovinou prostaty nebo prsou bude efektivnější, přináší britští vědci z Sheffieldské univerzity. Momentálně zkoumají metodu, která je založena na protinádorových virech, které by byly pomocí magnetů vytvořených půdními bakteriemi „navedeny“ přímo k nádoru. Tyto magnety využívají půdní bakterie k tomu, aby se vyrovnaly v magnetickém poli Země a navíc by virus dostatečně ochránily předtím, než by jej napadly bílé krvinky, informuje The Guardian.

Doporučeno
Studie o vlivu přírody na duševní zdraví se zaměřují hlavně na bohaté bílé lidi, tvrdí vědci. Nemusí tak platit pro všechny Studie o vlivu přírody na duševní zdraví se zaměřují hlavně na bohaté bílé lidi, tvrdí vědci. Nemusí tak platit pro všechny 8. května 2022 9:00

Představ si „projektil“, který by se poté, co by se dostal do tvého oběhového systému, sám navedl v těle na místo, kde by bujel nádor rakoviny, a zničil ho. S touto myšlenkou momentálně pracují výzkumníci z Sheffieldské univerzity. Pracují zde se dvěma rovinami, v nichž medicína v posledních letech udělala výrazný pokrok: první se týká virů, jež specificky napadají nádorové buňky. Druhý je zaměřen na půdní bakterie vytvářející magnety, které využívají ke svému vyrovnání v magnetickém poli Země.

Pracujeme s třídou virů, které se přirozeně zaměřují na nádory, a vyvíjíme způsoby, jak jim pomoci dosáhnout vnitřních nádorů pomocí bakterií, které vytvářejí magnety. Věříme, že tato metoda má velký potenciál,“ věří jedna z vedoucích programu Munitta Muthana.

Skupina vědců z Sheffieldské univerzity pracuje s tzv. onkolytickými viry, které se mohou vyskytovat jak přirozeně, tak mohou být geneticky modifikovány k tomu, aby se zmenšila šance, že infikují zdravé buňky a aby se zlepšila jejich účinnost. 

Brnění z magnetů

V Americe již existuje vakcína, která na tomto principu pracuje. Používá se k léčení melanomu kůže. Britští vědci by ale tuto metodu rádi rozšířili dál – zejména k boji proti rakovině prostaty či prsou. „Problém je v tom, že onkolytické viry přitahují pozornost imunitních obrany těla, proto pouze kožní nádory mohou být tímto způsobem léčeny. Viry jsou totiž poměrně rychle zablokovány naší buněčnou obranou,“ uvedl další výzkumník Faith Howard.

Řešením by tak měl být plášť z magnetů, které vytváří půdní buňky. Tím by měl být virus „potažen“, což by mělo hned dvě výhody: nejenže by byl virus ochráněn před imunitním systémem, ale zároveň by mohl být „naveden“ magnety tam, kde má správně působit. „Magnety pomáhají virus chránit, ale především jim pomáhají zaměřit se na nádor, na který přiložíme magnet a ten rychle přitáhne virus k němu,“ doplnila Muthana.

Doporučeno
Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie 2. května 2024 15:42

Sheffieldský tým vědců technologii již vyvinul, nyní se čeká na výrobu dostatečných zásob ke klinickým testům na lidech. Dosud se pracovalo pouze se zvířaty, přičemž tyto testy měly nadějné výsledky. 

Domů
Sdílet
Diskuse