Podle nového výzkumu se rakovina prsu nejvíce šíří, když pacientky a pacienti spí nebo odpočívají.
Rakovina je nejsmrtelnější, když se nádorové buňky dostanou do krevního řečiště a přenesou se na nové místo v těle, kde se usadí – jedná se o proces metastazování. Studie, publikovaná v odborném časopise Nature, nyní zjistila, že u lidí s rakovinou prsu je pravděpodobnost, že se tyto cirkulující nádorové buňky dostanou do krve hlavně během spánku. Objev by mohl vést k lepším způsobům sledování vývoje rakoviny.
Výzkumná komunita již desítky let diskutuje o tom, zda a jak biorytmus těla ovlivňuje rakovinu. „Díky této studii se ukázalo, že nádory se probouzejí, když pacienti spí,“ uvedl spoluautor a biolog zabývající se rakovinou Nicola Aceto. Podle něj je to krok vpřed v chápání metastáz.
„Náš výzkum ukazuje, že únik cirkulujících nádorových buněk z původního nádoru je řízen hormony, jako je melatonin, které určují náš denní a noční rytmus," dodala hlavní autorka studie a postdoktorandka Zoi Diamantopoulou.
Podle vědeckého týmu se buňky, které opouštějí nádor v noci, také rychleji dělí, a proto mají vyšší potenciál vytvářet metastáze ve srovnání s cirkulujícími buňkami, které opouštějí nádor během dne. Výzkum zahrnoval kromě třiceti pacientek s rakovinou také myši.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) rakovinou prsu každoročně na celém světě onemocní přibližně 2,3 milionu lidí. Na konci roku 2020 žilo 7,8 milionu žen, u nichž byla v posledních pěti letech diagnostikována, což z ní činí nejrozšířenější rakovinu na světě. Rakovina prsu se vyskytuje ve všech zemích světa u žen v jakémkoli věku po pubertě, ale s rostoucím výskytem v pozdějším věku. Přibližně 0,5 až 1 % případů rakoviny prsu se ale vyskytuje i u mužů.