Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
7. června 2022 9:01
Čas čtení 0:56
Tereza Šnajdrová

Lékaři oznámili klíčový posun v léčbě rakoviny prsu. Nový lék zvyšuje šance na přežití a zabraňuje šíření nemoci

Lékaři oznámili klíčový posun v léčbě rakoviny prsu. Nový lék zvyšuje šance na přežití a zabraňuje šíření nemoci
Zdroj: Pexels/Anna Tarazevich/volně k užití
NEWS VĚDA ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Enhertu, jak se nový lék jmenuje, podle lékařů zabraňuje šíření nemoci a dramaticky zvyšuje míru přežití. Ani jeho použití však není bez rizika.

V laboratoři společností AstraZeneca a Daiichi Sankyo vznikl nový lék pro boj s rakovinou prsu, který nese název Enhertu. Podle lékařů se jedná o klíčový moment v léčbě rakoviny, neboť lék nejen že zastavuje šíření nemoci, ale také dramaticky zvyšuje míru přežití, informují Daily Mail a The Telegraph.

Doporučeno
Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti 24. května 2022 11:30

Pacientkám, které mají pokročilou formu karcinomu prsu, by měl lék Enhertu v porovnání s chemoterapií prodloužit život o více než šest měsíců. Léčivo se totiž naváže na protein, jenž se nachází na povrchu rakovinného nádoru, a následně do něj uvolní dávku chemoterapie, čímž rakovinné buňky zničí. 

Společnosti AstraZeneca a Daiichi Sankyo zahrnuly do III. fáze studie přes 550 pacientek, které bojují s rozšířením onemocnění a mají za sebou alespoň jedno kolo chemoterapie. Z výsledků pak vyplynulo, že Enhertu prodloužil jejich život o další 6,4 měsíce. Doba přežití se však může lišit podle toho, jaké množství proteinu HER2 rakovinné nádory mají. 

Doporučeno
Kvůli nucené sterilizaci jsem se cítila méně ženou. V romské komunitě to byla ostuda, říká aktivistka Gorolová (Rozhovor) Kvůli nucené sterilizaci jsem se cítila méně ženou. V romské komunitě to byla ostuda, říká aktivistka Gorolová (Rozhovor) 20. května 2022 7:00

„Jedná se o klíčový moment v historii léčby rakoviny prsu. Můžeme prodloužit dobu, než se rakovina vrátí, a prodloužit dobu přežití,“ komentuje výsledky studie doktorka a vedoucí onkologického výzkumu v AstraZeneca Susan Galbraith.

Ani užití Enhertu se však neobejde bez vedlejších účinků. Ze studie vyplývá, že požití léku zvyšuje riziko vzniku intersticiálních plicních onemocnění (plicních jizev, pozn. redakce). Z 550 zkoumaných pacientek byly různé stupně intersticiální plicní choroby zaznamenány u 45 žen. Přesto se jedná o průlomový lék, který by mohl prodloužit život mnoha ženám po celém světě.

Domů
Sdílet
Diskuse