Enhertu, jak se nový lék jmenuje, podle lékařů zabraňuje šíření nemoci a dramaticky zvyšuje míru přežití. Ani jeho použití však není bez rizika.
V laboratoři společností AstraZeneca a Daiichi Sankyo vznikl nový lék pro boj s rakovinou prsu, který nese název Enhertu. Podle lékařů se jedná o klíčový moment v léčbě rakoviny, neboť lék nejen že zastavuje šíření nemoci, ale také dramaticky zvyšuje míru přežití, informují Daily Mail a The Telegraph.
Pacientkám, které mají pokročilou formu karcinomu prsu, by měl lék Enhertu v porovnání s chemoterapií prodloužit život o více než šest měsíců. Léčivo se totiž naváže na protein, jenž se nachází na povrchu rakovinného nádoru, a následně do něj uvolní dávku chemoterapie, čímž rakovinné buňky zničí.
Společnosti AstraZeneca a Daiichi Sankyo zahrnuly do III. fáze studie přes 550 pacientek, které bojují s rozšířením onemocnění a mají za sebou alespoň jedno kolo chemoterapie. Z výsledků pak vyplynulo, že Enhertu prodloužil jejich život o další 6,4 měsíce. Doba přežití se však může lišit podle toho, jaké množství proteinu HER2 rakovinné nádory mají.
„Jedná se o klíčový moment v historii léčby rakoviny prsu. Můžeme prodloužit dobu, než se rakovina vrátí, a prodloužit dobu přežití,“ komentuje výsledky studie doktorka a vedoucí onkologického výzkumu v AstraZeneca Susan Galbraith.
Ani užití Enhertu se však neobejde bez vedlejších účinků. Ze studie vyplývá, že požití léku zvyšuje riziko vzniku intersticiálních plicních onemocnění (plicních jizev, pozn. redakce). Z 550 zkoumaných pacientek byly různé stupně intersticiální plicní choroby zaznamenány u 45 žen. Přesto se jedná o průlomový lék, který by mohl prodloužit život mnoha ženám po celém světě.