Součástí kampaně je také petice za nový zákon o ochraně obětí domácího násilí.
Jen pár dní před koncem školního roku startuje iniciativa zaměřená na problematiku domácího násilí. Své síly na ní spojili lidé z politické, komerční i neziskové sféry. Jejím cílem je v první fázi především edukace veřejnosti ohledně oblasti domácího násilí. Následovat by měly legislativní změny.
Statistiky jsou alarmující
„V českém prostředí se pojem domácí násilí redukuje na partnerské vztahy. Naším cílem je
edukovat veřejnost o tom, že tato problematika má mnoho forem a také podob. Dle
dostupných dat se domácí násilí dotýká až 2 500 domácností s dětmi ročně, přičemž
nahlášeno bývá jen 5–10 % případů. Tato čísla jsou alarmující,“ říká jedna ze spoluautorek projektu, poslankyně Barbora Urbanová. Cílem nové kampaně je podle ní jednotná a koncepční legislativní úprava. „Pokud chceme uspět a domoci se práv obětí, musí panovat konsensus napříč celým stranickým spektrem,“ dodává.
Domácí násilí v číslech:
- Počet trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí (§ 199): 400–600
případů ročně (403 případů v roce 2022). - Počet trestných činů znásilnění (§ 185): cca 600 případů ročně (773 případů v roce
2021). - Počet vykázání ze společného obydlí: cca 1 100–1 400 ročně (data PČR).
- Cca 2 500 případů domácího násilí v rodinách s dětmi ročně (data OSPOD).
- Vysoká míra latence (nahlášeno jen 5–10 % případů) a zároveň absence definice
vede k tomu, že data od policie o domácím násilí v podstatě nemáme.
Podle studie organizace Women Against Violence Europe (WAVE) zažilo fyzické či sexuální násilí v Česku 32 % žen. Devatenáct procent pak zažilo fyzické násilí od partnera. 34 % žen pak zažilo v dětství sexuální, fyzické či psychické násilí.
Iniciativa Pod svícnem si klade za cíl všechny tyto oběti, ale i širokou veřejnost oslovit a seznámit s problematikou. „Název iniciativy evokuje přísloví Pod svícnem je největší tma, tedy, že k tomu největšímu ohrožení může docházet tam, kde to nikdo nečeká. Kde se máme cítit nejvíce v bezpečí. Za dveřmi našich domovů,“ říká autorka konceptu Michaela Studená. Součástí kampaně je petice za zákonnou ochranu obětí domácího násilí.