Stabilní zůstává důraz na zapojení Západu do řešení ruské agrese.
Postoj českých občanů k uprchlíkům z Ukrajiny se vyvíjí. Podle průzkumu agentury STEM klesá především jejich ochota pomáhat na úkor vlastní situace. Souvisí to s posilováním obav o vývoj ekonomické situace. Posun nálady zachytily analýzy ve třech výzkumných vlnách od letošního března.
Ochota Čechů a Češek uskrovnit se klesá
Pozitivní přístup k ukrajinským uprchlíkům poklesl, ale stále převažuje. Zatímco na začátku dubna schvalovalo pomoc ukrajinským uprchlíkům 64 % dotazovaných, v polovině června to bylo 53 %. Alarmující je podle STEMu rostoucí počet lidí, kteří jsou jednoznačně proti pomoci. S pomocí uprchlíkům v červnu nesouhlasilo 26 % lidí, o deset procent více než v dubnu.
„Podobný vývoj sledujeme i v postoji k udělení pobytových oprávnění pro ukrajinské uprchlíky. Úvodní vysoká ochota českých občanů se na nezbytnou dobu uskromnit a oslabit vlastní životní úroveň rovněž postupně oslabuje,“ uvedl STEM. Doplnil, že ve společenské diskuzi klesá význam samotné války na Ukrajině.
Naopak roste naléhavost problémů spojených s migrací a dlouhodobě neřešenými problémy ČR – zdražování a výrazná nejistota do budoucna. „Ekonomická nálada domácností je nyní na úrovni kritických let ekonomické krize. Aktuální situace není vnímána domácnostmi tak drasticky, ale dlouhodobý výhled a pociťované zhoršení jsou dramatické. Rostoucí skepse ke zvládání migrace je tedy podmíněna dlouhodobým vývojem ekonomické situace různých sociálních skupin v ČR,“ říká výzkum.
Stabilní naopak zůstává podpora zapojení Západu do řešení ruské agrese. Po květnovém poklesu navíc opět posílila podpora posílení východní hranice NATO. Dlouhodobě proruských jsou v populaci 4 % obyvatel.