Migréna není jen bolest hlavy, ale vážné neurologické onemocnění. I dnes ji mnozí lékaři podceňují a pacientům tvrdí, že se s ní „musí naučit žít“. Je to ale opravdu tak? Vyslechli jsme si tři příběhy žen s migrénou a podívali se na možnosti léčby.
Migréna je vážná diagnóza, která člověka trýzní několik dní tím nejhorším možným způsobem a najednou z minuty na minutu zmizí. Jasně, že pak lidé odevšad poslouchají: „Už si tolik nestěžuj, vždyť i mě bolí hlava. Dej si pilulku a přejde to.“
Toto jsou slova 51leté Anety, která s migrénou bojuje už od patnácti let. Pro Refresher popsala, jaké je to být celý život obětí vlastní hlavy.
„Když mě chytil nejhorší záchvat, nedalo se s tím nic dělat, jen čekat, až odezní. Měla jsem pocit, že když si bouchnu hlavu o zeď, nebudu to vůbec cítit. Bolest mi vystřelovala i do očí, měla jsem chuť zatlačit si je až někam do mozku. Zároveň to bylo, jako kdybych měla v hlavě trpaslíka, který kladívkem klepe na jednu stranu lebky,“ říká.
Asi 30 procent pacientů s migrénou během záchvatů zvrací, což se nevyhnulo ani Anetě. „Běžně jsem prozvracela celé dopoledne a odpoledne jsem už jen ležela jako takový vyšťavený citron. Stávalo se, že jsem zvracela i každých patnáct minut. Jen jsem si umyla zuby a trochu se napila, už jsem musela jít zase,“ říká s tím, že v tomto období musela chodit do práce a starat se o malé děti. Žádného dvojníka ale neměla.
Neuroložka Monika Záhumenská z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy ve Zlíně pro Refresher vysvětluje, že migréna není jen diagnóza, ale také závažný sociálně-ekonomický problém.
„Zasahuje nejen do života pacienta, ale také do života jeho rodiny a okolí. Mnozí pacienti se nemohou účastnit rodinných a společenských aktivit, chodit do práce. Migréna má negativní vliv na volnočasové aktivity, sexuální život a péči o děti,“ vysvětluje neuroložka.
Toto onemocnění je přitom stále značně poddiagnostikované. Neuroložka vysvětluje, že migrénu často podceňuje nejen okolí a zaměstnavatelé, ale i někteří lékaři – zejména starší generace všeobecných lékařů.
„Pacienti se setkávají s názory, že ‚migréna se stejně nedá vyléčit, je třeba se s ní naučit žít‘, ‚migrénu mají hysterky‘ a tak dále. Pacienti jsou stigmatizováni, což vede k zatajování problémů a nadměrnému používání analgetické léčby,“ říká expertka. Právě analgetika však mohou být spouštěčem dalších problémů.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak mohou léky vyvolat chronickou migrénu.
- Jak odlišit migrénu od bolesti hlavy.
- Jak popsala 25letá Lýdie svůj boj s migrénou, která trvala několik týdnů v kuse.
- Jakou měla zkušenost s léčbou pomocí botoxu.
- Jak mohou s migrénou pomoci dvě poměrně nové léčby.
- Jak migréna souvisí s psychickými problémy.
- Za jakých okolností skončila třiadvacetiletá Barbora kvůli migréně na pohotovosti.