Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
Tereza Patočková
8. července 2022 20:00
Čas čtení 5:34

Komentář: Český internet obviňuje Stracha a Haje z queerbaitingu. Kdo je ale skutečný pokrytec?

Kategorie:
Kultura
Uložit Uložené

Queerbaiting – poslední dny se hodně skloňuje s titulem Esquire a jeho snímkem líbajících se hudebníků. Po vlně nenávisti, která se v tomto kontextu na titul včetně obou muzikantů snesla, se Strach aka NobodyListen vyoutoval.

V sérii fotografií mapujících letošní ročník filmového festivalu v Karlových Varech se objevila fotka, která vzbudila velké kontroverze a podle mnohých „zbořila český internet“. Snímek spolu s krátkým videem zachycuje dva hudebníky a přátele v intimní pozici. Je na ní zpěvák Jordan Haj a DJ a producent Jakub Strach, vystupující jako NobodyListen. 


Na snímku fotografa Benedikta Renče se Haj a Strach ve výtahu dostanou do situace, ve které se po výměně pohledů políbí. Právě polibek na propírané fotografii rozdělil ty, kteří se o fotku zajímali, na dva tábory. Rozpolcenost byla pozorovatelná i mezi queer lidmi.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Esquire (@esquireczech)


Vedle těch, kteří fotku oslavovali, byli tací, kdo ji radikálně odsoudili. „Fuj. Hnus. Lháři, pokrytci,“ napsal pod fotku například jeden uživatel na Instagramu. „Přestaňte používat falešnou queerness jako brand, je to nechutný,“ přidal se jiný. „Disrespect a queerbait,“ zněl další komentář. V kritice odsuzujícího tábora právě slovo queerbaiting rezonovalo nejvíce. 

21. června 2022 7:00 Čas čtení 5:30 V červnu jsou obchody plné duhy. Podpora LGBTQ+ lidí by ale neměla začínat a končit s Pride Month V červnu jsou obchody plné duhy. Podpora LGBTQ+ lidí by ale neměla začínat a končit s Pride Month

Termín queerbaiting je v současnosti definován různě, podle webu dictionary.com se vztahuje k praxi, kdy se queer vztahy nebo přitažlivost pouze naznačují. Jejich cílem je zaujmout nebo přilákat LGBTQ+ publikum či jinak vzbudit zájem, bez toho, aby se takové vztahy nebo sexuální interakce skutečně zobrazovaly nebo aby do nich účastníci (či postavy) skutečně vstupovali.

Mezi příklady se dá najít třeba vztah Willa k Mikeovi v poslední řadě Strager Things, nebo i loutek Berta a Ernieho ze seriálu Sesame Street.

Nic nového v umění

Queerbaiting se ale používá i ke kritice vytěžování vzhledu nebo implikace LGBTQ+ vztahů, aniž by ve skutečnosti měly skutečné LGBTQ+ zastoupení. Jde hlavně o reklamy a mediální výstupy. Právě tento druhý význam slova se týkal našich dvou hudebníků. Podobná nařčení z queerbaitingu nejsou v uměleckém světě nic nového. 


V červnu 2021 se tento termín spojoval se zpěvačkou Billie Eilish. Ta byla z queerbaitingu obviněna poté, co zveřejnila fotografie z natáčení videoklipu k písni „Lost Cause“. Ve videu Eilish tančí a baví se s jinými ženami, přičemž někteří tento projev považovali za sexuálně sugestivní. Eilish pak ještě na Instagramu zveřejnila fotografie s popiskem „miluji holky“, které opět někteří interpretovali jako náznak sexuální přitažlivosti k ženám.


Právě tento popisek vedl mnoho fanoušků k přesvědčení, že se Eilish vyoutovala. Někteří však zpěvačku později obvinili z toho, že použila dvojsmysl a spekulace kolem své sexuality k propagaci svého nejnovějšího singlu.


Objevovaly se ale hlasy, včetně těch z LGBTQ komunity, které Eilish bránily a její obvinění odmítly s tím, že by na nikoho neměl být vyvíjen nátlak, aby komukoliv odhalil nebo vysvětlil svou sexualitu.


S touto kauzou v médiích zarezonoval speciálně jeden twitterový výrok„Diskuse o queerbaitingu se dostala do hodně matoucího místa – na jedné straně říkáme: neboj se, nikdo tě nebude nálepkovat a škatulkovat, na straně druhé, pokud se umělec prezentuje nebo projeví byť jen vzdáleně jako queer, vyslýcháme ho kvůli jeho sexualitě.“


Vyjádření Jakuba Stracha

„Moc mě mrzí, jak se celá situace ohledně videa a fotky s Jordanem vyvinula a rád bych k tomu něco řekl. Uznávám svou chybu. Podcenil jsem celou situaci a problematiku. V ten moment mi vůbec nedošlo, že to celé může více ublížit než pomoct. Přijměte prosím mou omluvu.

Fotka ani video nebyly v žádném případě použity za komerčním účelem nebo k propagaci značek. V popisu se ale objevily # firem, které celý projekt Esq Studio supportují, což vnímám jako problém, protože to pak celé mohlo takto působit. Esq mimochodem queer komunitu podporuje, na posledním coveru se objevil například Adam Pavlovčin. Dalším problémem je, že velké komerční médium vydalo takový obsah bez jakékoliv osvěty nebo podpory queer lidí.

Celý obsah jsem vnímal jako dobrou příležitost dostat toto téma mezi mou komunitu a postavit se za něj. To ale bez hlubšího kontextu absolutně postrádá smysl, což jsem si neuvědomil a mrzí mě to. Já sám jsem sexuálně fluidní, ale to nemá být pointa tohoto příspěvku. Chtěli jsme poukázat na to, že svobodné projevování lásky je přece úplně normální. Fotka se dostala i do ostatních medií a přijde mi naprosto šílené, jaké komentáře a názory jsem si přečetl. Proto vnímám jako důležité, že se toto téma otevřelo a že se za něj můžu postavit.

Měl jsem to ale udělat u vhodnější příležitosti. Queer lidi dlouhodobě podporuji a budu to dělat i nadále. Je potřeba mluvit o tom, že v České republice nejsou narovnaná práva a queer lidé se potýkají s řadou překážek. Lesby a gayové nemají možnost uzavřít sňatek, jsme jednou z posledních evropských zemí, která po trans lidech vyžaduje kvůli úřední změně pohlaví sterilizaci, pořád se tu setkáváme s nepochopitelnou šikanou jen kvůli sexuální orientaci nebo genderové identitě, queer lidé v naší zemi čelí homofobním výrokům i od lidí, kteří mají politickou moc.

Přiznávám, že jsem pojmy queerbaiting nebo pinkwashing do dnešního dne neznal, a mrzí mě, že celá věc mohla takto působit. Já sám jsem včera celý den mluvil s lidmi z komunity a snažil se pochopit, kde jsem udělal chybu. S Benem i Jordanem jsme vytvoření obsahu vnímali z čistě uměleckého hlediska (ztvárnění slavné scény z filmu Drive). Poprvé v životě jsem součástí cancel culture viny a nedokážu uvěřit, kolik zla se v lidech dokáže objevit. Já jsem taky člověk a dostávat stovky výhružných zpráv fakt bolí. Věřím, že celý problém vzniknul z nedostatku informací. Pokud někdo chce, rádi si o tom s vámi více promluvíme s Jordanem soukromě.“


To je právě velmi problematická a odvrácená strana queerbaitingu, která se plně projevila i v karlovarské fotografii. Ve svém vědeckém článku se zdůvodnění této problematiky věnuje také Judith Fathallah. 

17. dubna 2024 14:00 Čas čtení 4:25 Intersex lidé nespadají do kategorií muž/žena. Pro společnost jsou neviditelní, přestože se jich rodí podobně jako zrzavých lidí Intersex lidé nespadají do kategorií muž/žena. Pro společnost jsou neviditelní, přestože se jich rodí podobně jako zrzavých lidí

Uvádí, že aplikování konceptu queerbaitingu na skutečné a živé lidi je problematické právě proto, že černobílé a restriktivní pojetí „pravdy“ v diskusích o queerbaitingu může ve skutečnosti uzavírat samotné možnosti sexuální transformace a otevřené sexuality. 


Lidé nejsou jen gay nebo hetero, ale diskuse o queerbaitingu k tomuto vidění sexuality často sklouzávají a v jejich pojetí často existuje buď skutečný a vyoutovaný gay člověk, nebo hetero lhář. Právě předstírání a lhaní pro slávu nebo pro zisk bylo jednou z častých výtek a předmětem útoků na oba české hudebníky.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Jordan Haj (@jordanhaj)


I když Esquire neuvedl k fotografii kontext, víme, že to nejsou najatí modelové, kteří za peníze předstírali homosexualitu, aby tak udělali nějakou reklamu přitažlivější a prodali nějaký produkt. Jsou to blízcí přátelé, kteří ve Varech zapózovali pro umělecko-reportážní fotografie lifestylového magazínu a zreprodukovali filmovou scénu ze snímku Drive. „Kubu mám rád, jinak bych ho nelíbal,“ napsal mimo omluvy lidem, kterým fotka ublížila, Haj ve svém vyjádření na Instagarmu.

Kdo je tady pokrytec?

Šířením nenávisti vůči oběma hudebníkům a vyčítáním jim mimo jiné i toho, že na rozdíl od otevřeně queer lidí na podobných fotkách nečelili skutečné homofobní nenávisti, protože nejsou otevřeně gay, drasticky zasahujeme do jejich soukromí. Říkáme jim, že když nejsou otevřeně queer, není jejich zkušenost relevantní, je vadná. Na celé kauze je ale nejsmutnější fakt, že vlna nenávisti, která se na oba hudebníky snesla, donutila Stracha k bránění svojí sexuality a fakticky také ke coming outu, kdy v reakci na útoky uvedl, že je jeho sexualita fluidní. 

Bi courious
Bi courious označuje člověka, který se sice identifikuje jako heterosexuál, ale má zájem prozkoumat svou přitažlivost ke stejnému pohlaví. Být bi courious se od bisexuální orientace liší, protože to není sexuální orientace jako taková, ale naznačuje touhu sexuálně experimentovat s někým stejného pohlaví, často poprvé.


To je velmi problematické, protože coming out pod nátlakem je pro spoustu lidí traumatizující zkušeností a je to něco, co si nikdo nezaslouží. Sexualita už dnes není jen černá nebo bílá. Je tu spousta lidí, kteří se hledají nebo neví, kde se konkrétně na spektru nachází, mohou být bi courious anebo zkrátka ještě nejsou na coming out připravení. Takoví lidé si také zaslouží reprezentaci a vědět, že i když za sebou mají heterosexuální vztahy, je v pořádku experimentovat a dát průchod svým fantaziím a myšlenkám. 


Reakce na účet obou hudebníků, které fotografie vzbudila, těmto lidem spíš naznačuje, že jsou lháři, že něco předstírají pro pozornost a že nic mezi gay a hetero neexistuje. Celá tato dohra tak vznáší otázku nad tím, na čí straně skutečně hledat pokrytectví. 


Na druhou stranu, kritika samotného časopisu byla zcela jistě na místě. Esquire se k výtkám nepostavil dobře. V prvních momentech po zveřejnění údajně mazal komentáře, k fotkám nedodal žádný kontext a prohlášení pak museli vydat až samotní Jakub Strach a Jordan Haj. Bez kontextu fotografie skutečně nesla znaky queerbaitingu, určitě ale ne ze strany Haje a Stracha, ale spíš ze strany vydavatelství a způsobu prezentace snímku.

Domů
Sdílet
Diskuse