Národní park České Švýcarsko už několikátý den v kuse devastují ničivé požáry. Jeden z historicky největších českých požárů nyní znovu připomněl, jak čeští politici přemýšlí nad udržitelnou budoucností.
„Za námi jsou výsledky, a ne kecy,“ řekl Fiala minulý rok studentům na stávce za klima s tím, že má program, který je pro ekologii nejlepší. Když ale včera před hořícím Hřenskem dostal od redaktora České televize dotaz, zda má vláda připravenou strategii, jak rozsáhlým požárům předcházet, využil prostor k plytkému moralizování namísto představení výsledků „nejlepšího programu pro ekologii“.
„Poučení pro nás všechny vzejít musí. Je to nepochybně způsobeno změnou počasí, vysokými teplotami a suchem, kterému Česká republika dlouhodobě v některých svých částech čelí, a to musí vést k tomu, abychom se chovali ještě opatrněji při svém jednání, ať už v přírodě, a nedělali nic, co by mohlo způsobit vypuknutí takového požáru,“ řekl po návštěvě.
I přestože příčiny rozsahu ohně v podstatě pojmenoval, s řešením se netrefil. Rovnici, jejímž výsledkem jsou požáry, jejichž katastrofický rozsah způsobuje extrémní počasí, které způsobuje klimatická krize, s níž má reálně on, jako jeden z mála lidí v Česku, moc něco udělat, si neposkládal.
A tak jsme dostali laskavý, ale přesto zdvižený prst a vědomí, že bychom se z Hřenska měli všichni poučit a při procházkách po lese si lážo plážo nezapalovat. Znamenitý selský rozum. Ale bohužel funguje spíše jako ibalgin na kocovinu. Možná, že když si prášek vezmeme a budeme se chovat obezřetněji, tak nás na chvíli hlava bolet přestane. Vyřeší se tím ale důvod, proč nás bolí? Nevyřeší. Musíme přestat pít a v tomto příměru přestat pít znamená začít podnikat kroky, které budou zmírňovat klimatické změny a tím i drastický a nevídaný rozsah požárů.