Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 1. 10. 2022 svátek má Igor

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti - Zahraniční

Slováci vybudovali v Kambodži sirotčinec pro HIV pozitivní děti. Nabízí jim nový začátek

V kambodžském hlavním městě působí malá komunita Čechů a Slováků. Jednou z nich je Monika Nová, která vede místní sirotčinec pro HIV pozitivní děti.

11. srpen 2022, 8:30 Čas čtení: 4:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti - Zahraniční
0
11. srpen 2022, 8:30
Čas čtení: 4:42

Slováci vybudovali v Kambodži sirotčinec pro HIV pozitivní děti. Nabízí jim nový začátek

V kambodžském hlavním městě působí malá komunita Čechů a Slováků. Jednou z nich je Monika Nová, která vede místní sirotčinec pro HIV pozitivní děti.

11. srpen 2022, 8:30
Čas čtení: 4:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Pracovní náplň v oblasti rozvojové spolupráce je různorodá a často vyžaduje cesty do zahraničí. Jedna taková mě přivedla do Kambodže. Načasování nebylo úplně šťastné, jelikož v Kambodži byla zavedena velice přísná covidová opatření a povinná třítýdenní karanténa mě tedy neminula. Rozvojový projekt s cílem představit možnosti sušení ovoce pro kambodžské farmáře byl v té době již neodkladnou záležitostí, tudíž nebyla možnost se několikatýdennímu hotelovému vězení vyhnout.

 

Poté, co jsem karanténu absolvoval, jsem se začal poohlížet po kontaktech napříč hlavním městem Phnompenh. K mému překvapení zde funguje malá komunita Čechů a Slováků. Od různých freelancerů, podnikatelů, ambasádních pracovníků až po lidi pohybující se v oblasti rozvojové pomoci.

 

Zdroj: REFRESHER/Jiří Močidlan

 

Při jednom takovém setkání jsem narazil na Moniku Novou, která v místě vede sirotčinec pro děti s HIV. To je něco, o čem člověk neslyší každý den, takže jsem neváhal a okamžitě souhlasně kývnul, když se naskytla možnost sirotčinec navštívit. Ještě před návštěvou jsem sám sebe přistihnul při přemýšlení nad různými stereotypy o tom, jak to v místě bude vypadat. Realita byla úplně jiná, než jsem původně očekával.

 

Nákaza virem HIV se nevyhýbá ani dětem. V jihoasijské Kambodži s ním žijí jednotky tisíc dětí. Na cestě za lepším životem jim pomáhá i slovenský sirotčinec House of Family.


Dětský sirotčinec vzbuzuje ambivalentní emoce. Na jednu stranu se jedná o místo, které evokuje myšlenky na sociální vyloučení, ztrátu rodičů či odloučení od celé rodiny. Na straně druhé může znamenat šanci a naději pro ty nejzranitelnější, tedy děti. A přesně takovým místem je sirotčinec House of Family v hlavním městě Kambodži, v Phnompenhu. Je to místo, kde mohou děti nakažené HIV získat pocit nového domova a šanci na lepší život. 

 

Zdroj: REFRESHER/Jiří Močidlan

 
Dle statistik OSN je v Kambodži zhruba 75 tisíc lidí infikovaných virem HIV napříč celou populací. Kategorie dětí do 14 let čítá něco okolo 2800 nakažených. Právě z důvodu vysokého počtu nakažených je v Kambodži jakákoliv zdravotní péče či poradenská služba spojená s onemocněním AIDS běžně dostupná zdarma a lidé v celé zemi mají přístup k bezplatné antiretrovirové léčbě.

Syndrom získaného selhání imunity, též známý pod zkratkou AIDS, si lze představit jako soubor příznaků a infekcí. Právě ten má za následek napadení imunitního systému člověka virem HIV. Jednou z nejznámějších obětí této nemoci byl například frontman kapely Queen, Freddie Mercury. K přenosu dochází nejčastěji následkem sexuálního styku. Dalším způsobem, kterým dochází k transmisi viru, je přenos nákazy z matky na dítě, a to především v průběhu těhotenství. Ovšem k tomuto může dojít i při samotném porodu či při kojení. Z tohoto důvodu se tedy HIV pozitivním matkám nedoporučuje kojit. 


Ačkoliv je tato choroba známá již od roku 1981, nemoc zůstává stále téměř nevyléčitelnou a celosvětově je k roku 2022 infikováno více než 43 milionů lidí.


Nákaza je celoživotní 

Monika Nová, koordinátorka projektu a vedoucí sirotčince House of Family, se humanitární a sociální práci v praxi věnuje již více než 15 let. Mimo jiné také působí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje sociální a charitativní práci. Hned na úvod vyvrací stereotyp o tom, že by HIV pozitivní děti nemohly v budoucnu vést obyčejné životy, do kterých spadají takové všednosti, jako jsou škola, koníčky, práce, partnerské vztahy, ale i děti. „Tyto děti chodí do školy a při dodržování léčby, která je celoživotní, jsou schopny vést zcela normální životy a mít své vlastní rodiny,‘‘ vysvětluje a dívá se při tom na děti přítomné v místnosti během rozhovoru. 

 

Typický dětský pokoj v sirotčinci. Moskytiéry jsou nezbytným vybavením každého z nich.
Typický dětský pokoj v sirotčinci. Moskytiéry jsou nezbytným vybavením každého z nich. Zdroj: REFRESHER/Jiří Močidlan

 

Tento obsah je dostupný pro každého

Abys článek mohl dočíst, stačí se přihlásit.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Jiří Močidlan
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 19:49
Obchody budou nově muset uvádět cenu před slevou. Novela zákona zakáže také smyšlené recenze.
včera v 18:27
Další Planeta opic ponese název Kingdom of the Planet of the Apes. Hlavní lidskou roli ztvární Freya Allan ze Zaklínače.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.