Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Radim Šlechta
30. srpna 2022 19:27
Čas čtení 0:55

Českem se šíří SMS od podvodníků. Oběti lákají na příspěvek na bydlení

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Českem se šíří SMS od podvodníků. Oběti lákají na příspěvek na bydlení
Zdroj: Pixabay/niekverlaan/volně k užití

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými SMS zprávami.

Přišla ti zpráva, že máš nárok na příspěvek na bydlení? Možná jsi terčem podvodníků. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými SMS zprávami. Ty mají přesvědčit adresáty, aby se na pochybných stránkách přihlásili pomocí bankovní identity. NÚKIB o tom informuje na svých stránkách.

SMS zpráva s informací, že má člověk nárok na příspěvek na bydlení, přichází řadě lidí od začátku srpna. Ve vlnách se objevuje nadále. Podvodníci, kteří usilují o přihlášení pod bankovní identitou, používají odkazy na domény podobné těm oficiálním. Jedná se například o mpsv-prihlaseni[.]cz, mpcv[.]cz, mpvs-bydleni[.]cz. Sdružení CZ.NIC podniká kroky k blokaci těchto domén.

„Cílem je přesvědčit adresáty k přihlášení na podvodné stránce pomocí bankovní identity. Zadané přihlašovací údaje následně útočníci aktivně využijí k přihlášení do legitimního bankovnictví, čímž dojde k zaslání výzvy pro dvoufázové ověření, kterou v tu chvíli oběť potvrdí.“ 

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

NÚKIB doporučuje věnovat příchozím zprávám zvýšenou pozornost a upozornit na riziko i své okolí. V případě přihlašování je potřeba prověřovat, zda jde o legitimní adresu. Úřad zdůrazňuje, že oficiální web na žádost o příspěvek na bydlení je pouze tento. Jakékoliv jiné podvodné domény můžeš nahlásit na webu StopOnline.cz, provozovaném sdružením CZ.NIC, případně Policii ČR.

Domů
Sdílet
Diskuse