Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Adéla Ježková ČTK
5. září 2022 10:34
Čas čtení 1:48

Začíná Týden bez odpadu, otevírá cestu k udržitelnějšímu životnímu stylu

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Začíná Týden bez odpadu, otevírá cestu k udržitelnějšímu životnímu stylu
Zdroj: TASR/AP

Na výrobu domácí kosmetiky, výměnu knih, bleší trhy i ekologické workshopy láká Týden bez odpadu, který začíná v pondělí a potrvá do 11. září.

Letos se podle ČTK zapojily do programu tři desítky organizací, komunit i bezobalových obchodů po celém Česku, které připravily řadu akcí. Týden bez odpadu pořádají nezisková organizace Zerowasters a provozovatelky blogu Czech Zero Waste, které se věnují osvětě o předcházení vzniku odpadu.

„Týden bez odpadu podle nás otevírá cestu k celkově udržitelnějšímu životnímu stylu, díky kterému se můžeme naučit omezit spotřebu vody, energií a tak ve výsledku ušetřit. To považuji za nesmírně důležité v současné době, kdy se potýkáme nejen s ekologickou krizí, ale také s ekonomickou a energetickou,“ uvedla v tiskové zprávě Veronika Nováčková ze Zerowasters.

21. července 2022 9:01 Čas čtení 1:23 Boty z recyklovaných vibrátorů. Značka Rose In Good Faith jde vstříc udržitelnosti nezvyklou cestou Boty z recyklovaných vibrátorů. Značka Rose In Good Faith jde vstříc udržitelnosti nezvyklou cestou

V Praze mohou lidé už v pondělí vyrazit třeba do vinohradské bezobalové prodejny Bout.cz na workshop o zpracování bylinek a jejich využití do dezertů, čajů i kvašených nápojů. V sobotu 10. září se v ulici Nad Malým mýtem uskuteční bleší trh spojený s výměnou pokojových rostlin. V neděli si lze vyměnit knihy v bubenečské kavárně Coffice. Tentýž den mohou lidé směnit oblečení či domácí potřeby, které už nechtějí, za nové kousky v kavárně Dílna na Smíchovské náplavce.

6. října 2020 11:34 Čas čtení 0:47 Na dně světových oceánů je asi 14 milionů tun plastu, tvrdí nová studie Na dně světových oceánů je asi 14 milionů tun plastu, tvrdí nová studie

Mimo hlavní město je v plánu třeba workshop výroby pleťového krému v pardubickém koloniálu beZobalka a bleší trh s dětskými hračkami, knihami a sportovními potřebami v komunitním centru na faře ve středočeských Libčicích nad Vltavou. V neděli také lidé nabídnou přebytky úrody ze svých zahrad na ulici Komenského v Jablonci nad Nisou a ve čtvrtek bude projekce snímku na ekologické téma v Čelákovicích.

„Nejaktivnějším pořadatelem je Bezobaláč ve Zlíně, který letos uspořádá hned sedm událostí,“ upozornila Helena Škrdlíková z blogu Czech Zero Waste. V pondělí se ve Zlíně koná workshop o ekologickém praní a projekce snímku 10 miliard – co máte na talíři, který sleduje různé přístupy k pěstování potravin. Ve středu si tam budou lidé povídat o kávě, o den později je v plánu workshop výroby ručního papíru ze starého oblečení a odpadového papíru.

Podívej se, co se v rámci akce koná v pondělí:

COKDE
Bylinky pozdního létaPraha, Bout
Soutěž o nejoriginálnější obal na nákupČelákovice, Přines!
Bezobalové non toxic praníZlín, Bezobaláč
Promítání filmu 10 miliard – co máte na talířiZlín, Bezobaláč
Zahájení registrace na tříměsíční zero waste kurzonline, Zerowasters
SWAPŽamberk, Rodinné centrum

Desítky tun odpadu

Týden bez odpadu se v Česku bude konat pošesté. Mezinárodní iniciativa Zero Waste Week vznikla v roce 2008 ve Velké Británii, v tuzemsku ji v předchozích letech koordinoval blog Czech Zero Waste. Organizace Zerowasters se poprvé přidala v letošním roce.

31. srpna 2022 6:00 Čas čtení 4:31 Tipy na podniky v Praze, kde se před zavíračkou najíš za polovic a zachráníš jídlo před vyhozením Tipy na podniky v Praze, kde se před zavíračkou najíš za polovic a zachráníš jídlo před vyhozením

Jak upozorňuje Český statistický úřad (ČSÚ), jen v roce 2019 se v Česku vyprodukovalo 37 milionů tun odpadu, přičemž 14,4 % z celkového množství tvořil odpad komunální. Nejvíce odpadu se vyprodukovalo ve Středočeském kraji a v Praze, kde objem překročil hranici 5 milionů tun. Nejméně odpadu naopak připadalo na Karlovarský kraj.

Domů
Sdílet
Diskuse