
Na dně světových oceánů je asi 14 milionů tun plastu, tvrdí nová studie
Na oceánském dně by se mohl podle studie nacházet až třicetinásobek plastu, oproti tomu plovoucímu na hladině.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Minimálně 14 milionů tun mikroplastů najdeme na dně světových oceánů, tvrdí odhad nové australské studie. Analýza usazenin v hloubce až tří kilometrů naznačuje, že na dně oceánů najdeme možná až třicetinásobně více plastů, než těch, které plavou na hladině. Informuje o tom The Guardian.
Australská organizace CSIRO sbírala a analyzovala vzorky z oceánského dna na šesti místech 300 kilometrů od australského jižního pobřeží.

Po přezkoumání 51 vzorků vědci dospěli k závěru, že každý gram usazenin obsahuje v průměru 1,26 kousku mikroplastu. The Guardian vysvětluje, že za mikroplast můžeme považovat kousky plastu, které mají maximální průměr pěti milimetrů.
Nalezení mikroplastu v tak odlehlých místech „poukazuje na všudypřítomnost plastu bez ohledu na to, kde se nacházíme,“ uvedla pro britský portál výzkumnice a vědkyně z CSIRO Denise Hardesty.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1603 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Na základě výzkumu podle vědkyně nelze určit, odkud plasty pocházejí, avšak jejich tvar pod mikroskopem naznačuje, že se jednalo o spotřebitelské produkty.
K alarmujícímu číslu vědkyně nezapomněla dodat, že se většina plastů usazuje na pobřeží, kde jich najdeme mnohem více než na mořském dně.
Jak připomíná The Guardian – lídři více než 70 zemí podepsali v září dohodu, která signatáře zavazuje mimo jiné zastavit přísun plastu do oceánu do roku 2050. Tento závazek nepodepsaly například USA, Čína nebo Rusko.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.


