Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Šnajdrová
6. září 2022 9:56
Čas čtení 1:05

Rozloha amazonského deštného pralesa dosáhla kritického bodu. Podle vědců se už nikdy nemusí obnovit

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Rozloha amazonského deštného pralesa dosáhla kritického bodu. Podle vědců se už nikdy nemusí obnovit
Zdroj: Unsplash/Renting C/volně k použití

Prostředí amazonského pralesa je ničeno takovou rychlostí a v takovém rozsahu, že se již nikdy nemusí obnovit, varují vědci.

Nová studie vědců a domorodých organizací v Amazonii ukazuje, že rozloha amazonského deštného pralesa dosáhla kritického bodu a je možné, že už se nikdy neobnoví. Onen bod zlomu prý není budoucím scénářem, nýbrž situací, která již v některých oblastech nastala, informují The Guardian a The Tico Times.

6. září 2022 9:15 Čas čtení 1:11 Herci Sean Penn a Ben Stiller mají trvalý zákaz vstupu do Ruska Herci Sean Penn a Ben Stiller mají trvalý zákaz vstupu do Ruska

„Bod zlomu není budoucím scénářem, ale spíše fází, která již v některých oblastech nastala. Až 90 % veškerého odlesňování probíhá v Brazílii a Bolívii. V důsledku degradace lesů v obou zemích dochází k savanizaci,“ píše se ve studii, na níž pracovali vědci z amazonské sítě georeferencovaných sociálně-environmentálních informací a koordinátoři domorodých organizací povodí Amazonky.

Od nástupu Jaira Bolsonara do úřadu v lednu 2019 se průměrné roční odlesňování v brazilské Amazonii zvýšilo o 75 % ve srovnání s předchozí dekádou.

Alespoň polovinu nedotčených lesů mají z devíti států pouze dva, a to maličký Surinam a Francouzská Guyana. Podle Amazonské domorodé organizace, která zastupuje 511 národů, by se měl do roku 2025 uzavřít globální pakt o trvalé ochraně 80 % Amazonie. Vzhledem k tomu, že z původního pralesa zbývá už jen 74 %, je takový cíl obrovskou výzvou. 

„Je to obtížné, ale proveditelné. Vše závisí na zapojení domorodých komunit a lidí, kteří v lese žijí. To a dluh,“ řekla ekvádorská vědkyně Alicia Guzman. Nejjistějším způsobem, jak zachovat půdu, je podle ní dát ji do správy domorodým skupinám, zajistit její ochranu a odstranit právní mezery, které na ní umožňují těžbu. „Účast domorodých obyvatel v rozhodovacím procesu znamená, že počítáme se znalostmi těch, kteří o pralese vědí nejvíce,“ dodala Guzman.

Až 9,4 % plochy Amazonie pokrývají ropné bloky a 43 % z nich je v chráněných oblastech. Ještě větší obavy pak vzbuzuje zemědělství, které je zodpovědné za 84 % odlesňování.

Domů
Sdílet
Diskuse