Zabíjení bohů, energetické nápoje, ale i sexuální násilí. I z takových důvodů byly hry cenzurovány nebo zcela zakázány. Podívej se, kterých her se to týkalo. Je mezi nimi i jedna česká.
Vývoj her je náročný proces plný nástrah. Kromě toho, že se tvůrci snaží pro hráče v první řadě vytvořit co nejlepší produkt, si občas musí dávat pozor i na pravidla zemí, kde svůj titul chtějí uvést. Co totiž projde na jednom trhu, může být na jiném trhu problém. A tak se občas stává, že daná hra musí být pro danou zemi speciálně upravena, nebo rovnou dostane ban.
V tomto článku ti představíme deset her, které byly zakázány nebo cenzurovány v různých zemích světa z různých důvodů. Jsou přitom mezi nimi i takové, u kterých tě to pravděpodobně velmi překvapí. V některých případech došlo k jejich zákazu i z bizarních, až úsměvných důvodů. A mezi zakázanými tituly najdeš i jednu českou hru.
Zakázaným nebo cenzurovaným hrám jsme se věnovali i v minulosti. Pokud tě proto zajímají další tituly, které dostaly z různých důvodů ban, navštiv náš starší článek. Níže do komentářů nám potom napiš, kterou z uvedených her jsi hrál*a a co si o cenzuře daných titulů myslíš.
Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back
Cenzura se zdaleka netýká pouze násilných her nebo stříleček s hektolitry stříkající krve, ale i na první pohled zcela neškodných titulů. Jako je třeba kultovní plošinovka Crash Bandicoot 2 z roku 1997. Ta musela být v Japonsku před vydáním upravena kvůli jedné z animací „smrti“, při které našeho vakojezevce zmáčkne pilíř a zůstane po něm jen hlava s chodidly. Tuto kuriózní situaci popsal Andy Gavin, jeden ze spoluzakladatelů studia Naughty Dog (které slavnou sérii Crash Bandicoot vytvořilo), na svém blogu, kde citoval kolegu Jasona Rubina.
Pro japonský trh musela být tato scéna upravena kvůli sériovému vrahovi, který ve stejném roce, kdy byla hra vydána, zabil dvě děti ve věku 10 a 11 let. Jednomu z nich ruční pilou uřízl hlavu a zanechal ji společně s botami oběti před školou, kterou zavražděný chlapec navštěvoval. Pachatelem byl 14letý student, který byl v červnu 1997 dopaden a k činu se přiznal. Scéna zmáčknutého Crashe, ze kterého zůstává jen zmíněná hlava s botami, evokovala Japoncům právě tuto tragédii, proto ji tvůrci před vydáním na tamním trhu upravili.
RapeLay
Jsou hry, které byly zakázány nebo cenzurovány kvůli politické ideologii dané země, podobnosti s reálnými událostmi, kulturním odlišnostem nebo třeba černému humoru. A pak je hra jako RapeLay, u které je zarážející už jen to, že vůbec vznikla.
Už samotný název je poměrně výmluvný. V tomto titulu japonského studia Illusion se hráč ujímá role sexuálního násilníka (v japonštině takzvaný chikan), který pronásleduje a znásilní dvě nezletilé dívky (12 a 17 let) a jejich matku. Nejmladší z nich se ještě předtím navíc nevhodně dotýká v metru. Ve hře je možné taky jednu z dívek oplodnit a přinutit ji k potratu.
Asi netřeba dodávat, že v různých zemích byla hra přísně zakázána, například na Novém Zélandu, v Malajsii, Indonésii, v Číně, Argentině a dalších státech. Proti hře vystoupili politici, feministické spolky a hnutí či část samotných zákazníků a zákaznic. Prodej zakázal i internetový obchod Amazon.