Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal novou mapu, která ti pomůže najít vhodná místa pro houbaření.
Připravit košíky, nabrousit nožíky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás v neděli čekají nejvyšší denní teploty od 14 do 18 °C, obloha bude spíše oblačná až zatažená, místy se může objevit i déšť nebo přeháňky. Co v takový den dělat, pokud nechceš sedět doma? Meteorologové radí, že vyrazit můžeme třeba na houby. Zároveň také zveřejnili novou mapu, která vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro jejich růst.
„Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září,“ uvádí ČHMÚ.
Podle nové mapy by největší úroda měla být v pohraničních oblastech republiky, jmenovitě například v Plzeňském, Karlovarském, Libereckém nebo částečně Jihočeském kraji. Dále ale také na Vysočině nebo například v částech Zlínského či východního koutu Moravskoslezského kraje. Naopak nejhůře je na tom Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj a část Středočeského kraje kolem Prahy.
„Klíčovým faktorem pro růst hub je vodní bilance. Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst hub,“ vysvětlují meteorologové.
Pokud se rozhodneš na houby vyrazit, nezapomeň pozorně hlídat, co sbíráš. Záludným může být například jedovatý hřib satan, který si i někteří zkušení houbaři mohou splést s modrákem nebo jinými houbami. Jak hřib satan poznat a co by ti případně mohl způsobit, se dozvíš v našem článku.