Lidé svými hlasy dostali do zastupitelstev velkou část lékařů, magistrů, ale také žen.
Křížkování v letošních volbách pomohlo především lékařům, lidem s vysokoškolským vzděláním, ale také některým ženám. Ve své analýze na to upozornil server iRozhlas. Může za to především jejich známost v dané obci i sociální postavení. Lidé si ale stále neuvědomují rozdíl mezi volebním systémem do Sněmovny a zastupitelstev.
Mezi letošní skokany na kandidátních listinách patří především lékaři. Pomáhá jim, že je lidé znají a mají pověst hodného a vzdělaného člověka, který pomáhá ostatním. Dohromady získalo mandát 849 lékařů, z toho 255 pomohlo právě křížkování.
Dohromady křížkování rozhodlo o 6,6 tisíce mandátů, to je přibližně každé jedenácté křeslo. Podle analýzy rozhodovalo u lékařů 2,8× častěji, než je průměr, 1,3× častěji u lidí s magisterským titulem, naopak u právníků se preferenční hlasy propsaly do konečného výsledku méně. Preferenční hlasy pomohly také ženám, které lidé křížkovali 1,05× častěji než průměr.
Lidé ale stále často nechápou rozdíl mezi křížkováním a kroužkováním. Křížky primárně stále pomáhají stranám a lidem, kteří se na kandidátních listinách objevují na vyšších příčkách.
„Pokud chcete udělit hlasy konkrétním osobám, je dobré si uvědomit, že svým křížkem podporujete jednak stranu, jednak jejího lídra a až potom svého kandidáta, pokud nasbírá dostatečný počet těchto křížků. Kvůli tomu může systém fungovat v menších obcích, kde kandidáti mohou potřebnou hranici hlasů překročit, ve velkých městech ale systém fungovat nebude,“popsal pro REFRESHER Matouš Turek z iniciativy Zakroužkuj ženu.