Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 28. 11. 2022 svátek má René

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Jurečka navrhne růst minimální mzdy. Od ledna by mohla stoupnout na 41 procent průměrné mzdy

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží vládě návrh na zvýšení minimální mzdy od ledna.

Adéla Ježková, ČTK
11. 10. 2022 13:07 Čas čtení: 1:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jurečka navrhne růst minimální mzdy. Od ledna by mohla stoupnout na 41 procent průměrné mzdy
Zdroj: Úřad vlády ČR
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Adéla Ježková
ČTK
11. 10. 2022 13:07
Čas čtení: 1:48

Jurečka navrhne růst minimální mzdy. Od ledna by mohla stoupnout na 41 procent průměrné mzdy

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží vládě návrh na zvýšení minimální mzdy od ledna.

Adéla Ježková
ČTK
11. říjen 2022, 13:07
Čas čtení: 1:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jurečka navrhne růst minimální mzdy. Od ledna by mohla stoupnout na 41 procent průměrné mzdy
Zdroj: Úřad vlády ČR

Odpovídat by měla 41 procentům průměrné mzdy v Česku, řekl Jurečka v úterý ČTK. Konkrétní navrhovanou částku neupřesnil. Podle dosavadních údajů a propočtu ČTK by přidání mohlo činit kolem 350 korun. Minimální mzda je teď 16 200 korun. Naposledy se o tisícikorunu zvedla letos v lednu, uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu

 

„Když se podívám na vývoj minimální mzdy vůči průměrné mzdě v České republice i na to, že zvyšujeme také zaručenou mzdu, tak s ohledem na ekonomickou situaci bychom se měli pohybovat někde kolem 41 procent vůči průměrné mzdě. Musíme si uvědomit, že to neplatí vláda, ale platí to zaměstnavatelé. Musí na to mít. Musíme být v této složité situaci velmi opatrní, abychom s vaničkou nevylili dítě a nezpůsobili nárůst nezaměstnanosti. Prioritní zájem je udržet nízkou nezaměstnanost,“ uvedl Jurečka. Podle něj je poměr 41 procent minimální mzdy ke mzdě průměrné „jeden z nejvyšších za poslední roky“.

Průměrná mzda v letošním druhém čtvrtletí podle statistického úřadu činila 40 086 korun. Z ní 41 procent odpovídá 16 435 korunám. V podkladech k nařízení o zvýšení důchodů ale Jurečkovo ministerstvo počítalo pro příští rok s průměrným výdělkem kolem 40 400 korun. Aby se tak minimální mzda rovnala 41 procentům, navýšení by mělo odpovídat asi 350 korunám. Jurečka tuto částku nepopřel.

 

„Můžeme se bavit o nějakém zaokrouhlení. Pokud by se sociální partneři dohodli na částce vyšší, nemám s tím problém,“ dodal šéf resortu práce. Podle něj pak o přidání bude debatovat vedení vládní pětikoalice.

 

O minimální mzdě jednala tripartita. Odboráři a podnikatelé se na přidání ani letos nedohodli. Jurečka je vyzval, aby ve vyjednávání pokračovali a snažili se najít „aspoň nějaký interval“ částek.

Odbory požadovaly kvůli inflaci zvýšení o 2 000 korun ještě letos

Odbory požadovaly kvůli prudkému zdražování navýšení minimální mzdy o 2 000 korun ještě letos. Požadavky na zvyšování naposledy vyslovily například na sobotní demonstraci na Václavském náměstí. Demonstrace proběhla pod hlavičkou odborů v rámci kampaně Proti chudobě. Podobná demonstrace se konala ve stejný čas také na Slovensku. Hlavními tématy kampaně jsou zdražující se energie, rostoucí ceny potravin a podle organizátorů příliš malá minimální mzda. 

Zaměstnavatelé s vysokým přidáváním nesouhlasí. Připomínají, že náklady rostou. Zmiňují ceny energií či pohonných hmot. Poukazují na to, že s minimální mzdou se navyšuje i zaručená mzda. Ta se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, tedy teď do 32 400 korun.

 

Přiměřené minimální mzdy upravuje nová evropská směrnice, kterou by měly členské státy do své legislativy přenést do dvou let. „Při posuzování přiměřenosti minimální mzdy vůči hladině hrubých mezd mohou být vodítkem ukazatele, které se běžně používají na mezinárodní úrovni, jako je 60 procent mediánu hrubé mzdy a 50 procent průměrné hrubé mzdy,“ uvádí předpis.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ČTK, MPSVNáhledový obrázek: Úřad vlády ČR
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.