Přemýšlíš o koupi pokojovky a nevíš, pro kterou se rozhodnout? Přinášíme ti tipy na 8 nejlepších pokojovek, jež dobře vypadají, nestojí moc peněz a péči o ně zvládne každý.
Pokojovky doma nejen dobře vypadají, ale mají také blahodárné účinky – zvlhčují vzduch, pohlcují toxiny a udržují nás v lepší náladě. Jenže péče o ně není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Snadno se může stát, že své vysněné kvítko zahubíš. Proto jsme vybrali 8 pokojovek, které nezruinují tvoji peněženku, dobře vypadají a péči o ně zvládne i začátečník.
Královna pokojovek Monstera deliciosa
Monstera deliciosa dříve zdobila snad každý úřad, nemocnici nebo školu. V posledních letech se ale těší oblibě i coby bytový doplněk a její prořízlé velké listy můžeš vidět v mnoha domácnostech. Důvod je jednoduchý – monstera skvěle vypadá a péče o ni není nikterak náročná.
Monsteře se nejvíce daří na místě, kde na ni nesvítí přímé slunce, ale zároveň má dostatek světla. Vyhovuje jí pokojová teplota 18 až 25 °C, ale pozor na průvan. Ten by mohl tvé pokojovce ublížit, stejně jako její přelévání. Monsteru stačí zalévat zhruba jednou za dva týdny a než ji znovu potěšíš zálivkou, sáhni do substrátu, zda již stihl proschnout. Žádné další speciální podmínky pro pěstování této krásky splňovat nemusíš.
Cena monstery se pohybuje od 300 do 500, ale vždy záleží na její velikosti.
Puntíkatá Begónie maculata
Begónie maculata se vyznačuje zelenými listy se světlými puntíky, které jsou ze spodní strany zbarvené do červena. Jedná se o jednu z nejzajímavějších pokojovek, a pokud se o ni budeš dobře starat, odvděčí se ti krásnými bílo-růžovými kvítky.
Begónii na rozdíl od monstery vyhovuje místo u východního okna, ale přežít zvládne i na stanovišti, kde na ni slunce přímo nesvítí. Pestrobarevná pokojovka je lehce náchylná na přelití, takže než ji budeš zalévat, zkontroluj prstem substrát, zda stihl dostatečně proschnout. Begónii stačí zalévat zhruba jednou za 14 dní. Stejně jako její předchůdkyně, i begónie si libuje v pokojové teplotě od 18 do 25 °C a nemá ráda průvan.
Cena begónie se odvíjí od její velikosti, ale v průměru ji koupíš za 150 až 600 korun.
Maranta fascinator si sama řekne, kdy ji máš zalít
Marantě se přezdívá modlivka, neboť přes den jsou její listy svěšené, ale na noc se napřimují, skoro jako ruce k modlitbě. I tato zelená kráska určitě nesmí chybět v tvojí domácnosti, neboť je velmi nenáročná, vyznačuje se rychlým růstem, je vodomilná a sama si svěšením řekne, kdy chce zalít. Na jejích listech navíc vznikají nejrůznější vzory, a každý je tak svým způsobem unikátní.