Shrnujeme vztah Polska a NATO.
Dvě ruské rakety zasáhly v úterý 15. září polské území na hranicích Polska a Ukrajiny. Dva lidé zemřeli a podle vyjádření mluvčího polské vlády se bude incident vyšetřovat i celou dnešní noc. Polská strana musí prošetřit, co přesně se stalo a zda se jednalo opravdu o úlomky ruských zbraní. To je klíčovou informací pro případnou aktivaci článku 5, více o něm se dočteš zde.
Polsko je součástí NATO od roku 1999, kdy se přidalo společně s Českou republikou a Maďarskem. Od konce světové války šlo o první rozšíření Aliance, kdy se do NATO přidaly některé státy Varšavské smlouvy. Vojska této smlouvy byla rozpuštěna v roce 1991, dříve patřila k Sovětskému svazu.
Kontakt s Aliancí navázalo Polsko v roce 1990, kdy ministr Krzysztof Skubiszewski navštívil ústředí NATO. Vláda Tadeusze Mazowieckého v Alianci zemi utvrdila, když na summitu v Londýně přijaly hlavy států deklaraci, která avizovala rozšíření NATO o část států východní Evropy.
Poté, co se strany dohodly na vstupu zemí do Aliance, se na summitu v Madridu roku 1997 rozhodlo o pozvání Polska, Česka a Maďarska k hovorům o členství. Na konci roku rada podepsala příslušné protokoly k jejich vstupu. Již v této fázi byli zástupci Polska zapojeni do práce většiny orgánů NATO. Prvním polským velvyslancem při NATO byl Andrew Towpik. V lednu 1999 vydal generální tajemník NATO Javier Solana oficiální pozvání ke členství v Alianci. Cesta Polska do NATO skončila 12. března 1999.
Polsko má momentálně k dispozici přibližně 150 tisíc aktivních vojáků. K dispozici k povolání je podle odhadů z roku 2021 asi 9 milionů lidí, 7 milionů z nich se do služby hodí. Na území Polska operovalo v červnu roku 2022 přibližně 10 tisíc amerických vojáků z NATO.