Němečtí vědci testovali vliv technického konopí na dojnice a jejich zdraví a jestli mléko těchto krav bude mít negativní vliv na spotřebitele. Ukázalo se, že se v mléku může objevit vysoké procento THC.
Zajímavý objev učinili vědci z Německého spolkového institutu pro hodnocení rizik a Chemického a veterinárního analytického institutu Münsterland-Emscher-Lippe. Ve své studii publikované v časopisu Nature Food, během níž krmili dojné krávy konopným senem z technického konopí obsahujícího povolené množství THC s maximální hodnotou 0,2 %, uvedli, že i přesto mohlo mít následné mléko vysoká procenta hlavní psychoaktivní látky konopí.
Tento objev je překvapující hlavně z toho důvodu, že jak v Evropě, tak ve Spojených státech je používaní technického konopí legální.
Pokus trval německým vědcům 28 dní, během nichž krmili sledované dojnice technickým konopím. Snažili se zjistit, jestli tato úprava diety nějak změní jejich chování či výsledné mléko, které produkují. Nakonec se potvrdilo, že krávy mohou produkovat mléko potenciálně škodlivé pro lidský organismus, jelikož obsahuje vyšší procenta THC. Dieta z technického konopí dokonce změnila jejich chování.
Experiment
Původní kukuřičná strava byla nahrazena za konopnou. Zvířata tak byla rozdělena do dvou skupin podle toho, jak byla krmena. První skupina dostávala konopnou siláž s použitím odrůdy ivory s nízkým obsahem THC, druhá byla krmena konopím THC z odrůdy finola s vyšším procentem látky. Obě odrůdy konopí nicméně nepřekračovaly procentuální zastoupení THC nad 0,2 %.
Čtyřfázová studie zahrnovala i jiný způsob krmení. Zatímco v adaptačním období byly krávy krmeny konopným senem z celých rostlin, vědci postupně složení měnili v konopnou siláž vyrobenou pouze z listů a semen obsahujících vyšší hladiny THC. Po konci testu shromáždili kravské mléko, výkaly a krevní plazmu testovaných zvířat, které následně analyzovali.
Také testovali chování zvířat. Ukázalo se, že v počátcích se chování zvířat nijak neměnilo, avšak v momentě, kdy krávy začaly být krmeny vyššími hladinami THC, si začaly více „hrát s jazykem, více zívat, slinit, začal se jim tvořit více sekret a vypadaly ospale“. Některé krávy dokonce vykazovaly nejistou chůzi a abnormální držení těla. Dokonce méně jedly, čímž produkovaly méně mléka.
Studie vysvětluje jejich chování tím, že v praxi požily šestaosmdesátinásobné množství THC, které člověk potřebuje k tomu, aby pocítil psychotropní účinky. Jejich chování se ustálilo až několik dní poté, co nebyly krmeny konopnou siláží. Kanabinoidy včetně THC však v mléce přetrvávaly ve vysokých koncentracích.
Chybí vysvětlení
Vědci pochopili, čím bylo zvláštní chování krav způsobeno, avšak nevědí, která kombinace látek to zapříčinila. „Ačkoliv je zřejmé, že pozorované účinky krmení průmyslové konopné siláže na zdraví zvířat byly způsobeny především kanabinoidy, nelze jednoznačně definovat, který kanabinoid byl odpovědný. Vzhledem ke své vysoké koncentraci v siláži bohaté na kanabinoidy je THC nejvíce pravděpodobnou příčinou, ale svou roli mohou hrát i kombinované účinky,“ stojí ve studii.
Krávy produkovaly taktéž mléko s vyšší koncentrací THC. Jak píše Forbes, zákonná maximální koncentrace THC v potravinách je 3 mg/kg pro suché produkty a 7,5 mg/kg pro konopný olej, u mléka bylo zjištěno až 316 mikrogramů THC a 1 174 mikrogramů CBD na kg mléka.
K tomu, jestli se tato hospodářská zvířata budou moci krmit technickým konopím, které je levnější a rychle rostoucí, bude třeba dalších výzkumů. Nyní je ale těžké posoudit, jestli by takto získané mléko mělo opravdu dopad na psychotropní vnímání konzumentů.