Soud v americké Kalifornii odsoudil ve středu bývalého výkonného ředitele společnosti Theranos Rameshe „Sunnyho“ Balwaniho k téměř 13 letům vězení za jeho roli v podvodu, kterého se tato firma dopustila. TASR zprávu převzala ve čtvrtek z agentury AFP.
Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela novou technologii pro laboratorní analýzu, při které by namísto klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Společnost tvrdila, že její technologie bude revolucí v medicíně.
Pochybnosti o testech se objevily, když americký deník The Wall Street Journal (WSJ) začal na podzim roku 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé.
Z podvodů byla kromě Balwaniho obviněna i zakladatelka firmy Elizabeth Holmes, o jejíž vině a trestu soud rozhodl před třemi týdny, odsouzena byla na více než 11 let vězení. Balwani byl v červenci shledán vinným za klamání investorů a ohrožení potenciálních pacientů.
Nižší trest
Trest, který nad ním ve středu vynesl soud, je nižší než 15 let, jež žádali federální prokurátoři, kteří ho vykreslovali jako bezcitnou osobnost toužící po moci. Je však podstatně delší než čtyři až deset měsíců, které jako přiměřený trest navrhovali Balwaniho právníci.
Agentura AP připomněla, že Holmes a Balwanimu hrozilo až 20 let vězení. Federální prokurátoři také chtějí, aby soudce nařídil Balwanimu zaplatit podvedeným investorům 804 milionů dolarů. Stejnou částku soud požaduje i od Holmes. Soudy však rozhodnutí v této věci u obou odsouzených odložily na později.
Mezi největší investory Theranosu patřil například mediální magnát Rupert Murdoch, o dalších osobnostech si můžeš přečíst zde.
Kauza Theranos odhalila temnou stránku Silicon Valley a ukázala, jak snadno se jeho kultura, zahrnující velkou medializaci, bombastickou reklamu a bezmezné ambice, může změnit ve lži.