Lampy ve tvaru hub zažily svůj největší boom v 70. letech minulého století a v posledních letech opět nabývají na oblibě. Přinášíme ti zajímavosti týkající se této dekorace, kterou si můžeš pořídit i ty.
Jen zřídka se v současném designu setkáme s něčím, co nemá kořeny v předešlých dekádách, či dokonce staletích, a to ať už se jedná o módu, či nábytek. Na denní bázi jsme obklopováni předměty, které zažívají renesanci, a jedním z nich jsou i lampy ve tvaru hub, tzv. mushroom lamps.
Lampa ve tvaru houby je designovým kouskem, který je svým univerzálním vzhledem a využitím vhodný téměř do všech interiérů. Její historie sahá až do 19. století, jedním z nejranějších příkladů je skleněná lampa Champignon od francouzského secesního designéra Émila Gallého.
Svítilny z této doby sice disponovaly svou viktoriánskou podobou, ale díky designérům 20. století prošly reinkarnací, díky čemuž vznikl vizuál, který známe dodnes. Největší boom zaznamenaly lampy v 70. letech, což byla v návaznosti na 60. léta dekáda popularizující organickou estetiku. Možná je překvapivé, že ačkoliv k tomu vzhled lamp svádí, nejsou tyto doplňky bezprostředně inspirovány houbami jako takovými.
Pravděpodobně nejhojnějším vysvětlením designu houbových lamp je přirozený tvar stínidla, který sám o sobě připomíná klobouček hub. Musíme však brát v potaz to, že 60. a 70. léta minulého století byla typická právě zmíněným zájmem o organický design. Ten sám o sobě preferuje práci s oblými tvary, a tvoří tak polaritu modernistického funkcionalismu, který využíval striktní geometrii. Mimo jiné jsou tyto dekády signifikantní i rozvolněnou atmosférou a otevřeností mladé generace, k čemuž se váže užívání psychedelik, jako jsou lysohlávky (magic mushrooms). To představuje další metaforické spojení s uživateli houbových lamp.
Dle slov prof. PhDr. Zdena Kolesára, PhD., pro Refresher je jednou z možností i napodobení tvaru atomové bomby, která připomíná hřib. Tento vynález má na starost dvojice designérů a pedagogů Dunne a Raby. Tvar atomové bomby má být terapeutickým prostředkem pro lidi, kteří se bojí nukleární války. Dotekem hřibu se mají uklidňovat.
Únik do přírody
Možná si teď někteří z nás mohou klást otázku, proč se vůbec ve 21. století vracíme k designu houbových lamp a stále častěji ho komponujeme jako součást našich příbytků? Odpověď je prostá. Podle zástupkyně ředitele merchandisingu v MoMA v New Yorku, Chay Costello, je design ze 60. a 70. let minulého století zpět, a to kvůli tehdejší i současné snaze lidí spojit se s přírodou. Ostatní profesionálové v oblasti designu zase tvrdí, že právě prostřednictvím těchto organických lamp hledají lidé únik z digitálního světa do přírody.
Samozřejmě že obliba mushroom lamps nespočívá pouze v jejich filozofii, mezi současnými spotřebiteli jde primárně o jejich široké využití. Tato nadčasová klasika dodá každé místnosti retro a zároveň moderní nádech, přičemž je svým čistým a minimalistickým tvaroslovím aplikovatelná prakticky kamkoliv. Není tedy divu, že mnoho hotelů používá houbové stojací lampy k vytvoření příjemné atmosféry již ve vstupní hale.
Svou vlastní lampu tvaru houby si můžeš do svého domova pořídit i ty, proto ti níže přinášíme tipy na jedny z nejlepších.
Panthella
Design stolní lampy, pocházející z dílny Vernera Pantona, z ní dělá jednu z nejproslulejších lamp minulého století. Dánský designér vytvořil lampu, jejíž světlo proniká skrz materiál stínidla do okolí, díky čemuž vzniká atmosférická nálada.
Nessino
Pokročilá verze klasické stolní lampy Nesso od Giancarla Mattioliho pro italského výrobce Artemida, pocházející ze 60. let minulého století, dodá svým nadčasovým designem každé místnosti jedinečný charakter. O unikátnosti jejího vzhledu značí i to, že byla v 70. letech nejprodávanější lampou.
Pipistrello
Stolní lampa, v níž lze kromě samotné houby zpozorovat i roztažená netopýří křídla, představuje umělecký objekt, který v interiéru nelze přehlédnout. Cenově se jedná o nákladnější investici, ta však uspokojí i ty nejnáročnější milovníky designu.
Tokabo a Dejsa
Stolní lampy tvaru hub, jako jsou Tokabo a Dejsa, nalezneš i v cenově dostupnějších variantách v Ikei. Švédský řetězec pravidelně obměňuje své kolekce, v nichž mají houbové lampy již několik let své místo.
DIY
V případě, že by ses nerozhodl*a pro žádnou z variant, které nabízejí prodejci, můžeš si vytvořit svou vlastní lampu doma. Potřebovat budeš libovolnou vázu, misku a světlo. Inspiraci můžeš hledat na TikToku, kde nalezneš nespočet tutoriálů.