Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. února 2023 8:49
Čas čtení 2:34
Adéla Švehlíková

Mushroom lamps aka lampy ve tvaru hub. Sedmdesátkový „psychedelický“ trend opět zažívá boom

Mushroom lamps aka lampy ve tvaru hub. Sedmdesátkový „psychedelický“ trend opět zažívá boom
Zdroj: Refresher/Adéla Švehlíková/Design Propaganda, Lamp Twist, Finnish Design Shop, Ikea, Světla24/propagační materiál
KULTURA DESIGN INTERIÉRU UMĚNÍ
Uložit Uložené

Lampy ve tvaru hub zažily svůj největší boom v 70. letech minulého století a v posledních letech opět nabývají na oblibě. Přinášíme ti zajímavosti týkající se této dekorace, kterou si můžeš pořídit i ty.

Jen zřídka se v současném designu setkáme s něčím, co nemá kořeny v předešlých dekádách, či dokonce staletích, a to ať už se jedná o módu, či nábytek. Na denní bázi jsme obklopováni předměty, které zažívají renesanci, a jedním z nich jsou i lampy ve tvaru hub, tzv. mushroom lamps

Mushroom lamps / lampy tvaru hub.
Mushroom lamps / lampy tvaru hub. Zdroj: Refresher/Adéla Švehlíková/Světla24/propagační materiál

Lampa ve tvaru houby je designovým kouskem, který je svým univerzálním vzhledem a využitím vhodný téměř do všech interiérů. Její historie sahá až do 19. století, jedním z nejranějších příkladů je skleněná lampa Champignon od francouzského secesního designéra Émila Gallého.

Svítilny z této doby sice disponovaly svou viktoriánskou podobou, ale díky designérům 20. století prošly reinkarnací, díky čemuž vznikl vizuál, který známe dodnes. Největší boom zaznamenaly lampy v 70. letech, což byla v návaznosti na 60. léta dekáda popularizující organickou estetiku. Možná je překvapivé, že ačkoliv k tomu vzhled lamp svádí, nejsou tyto doplňky bezprostředně inspirovány houbami jako takovými.

Emile Gallé – Lampe Champignon Art nouveau „Clématites“.
Emile Gallé – Lampe Champignon Art nouveau „Clématites“. Zdroj: Anticstore/propagační materiál

Pravděpodobně nejhojnějším vysvětlením designu houbových lamp je přirozený tvar stínidla, který sám o sobě připomíná klobouček hub. Musíme však brát v potaz to, že 60. a 70. léta minulého století byla typická právě zmíněným zájmem o organický design. Ten sám o sobě preferuje práci s oblými tvary, a tvoří tak polaritu modernistického funkcionalismu, který využíval striktní geometrii. Mimo jiné jsou tyto dekády signifikantní i rozvolněnou atmosférou a otevřeností mladé generace, k čemuž se váže užívání psychedelik, jako jsou lysohlávky (magic mushrooms). To představuje další metaforické spojení s uživateli houbových lamp.

Doporučeno
Toto je nový trend, který válcuje TikTok. Vanilla girl se můžeš stát i ty, máš-li doma dost věcí této barvy Toto je nový trend, který válcuje TikTok. Vanilla girl se můžeš stát i ty, máš-li doma dost věcí této barvy 13. února 2023 16:00

Dle slov prof. PhDr. Zdena Kolesára, PhD., pro Refresher je jednou z možností i napodobení tvaru atomové bomby, která připomíná hřib. Tento vynález má na starost dvojice designérů a pedagogů Dunne a Raby. Tvar atomové bomby má být terapeutickým prostředkem pro lidi, kteří se bojí nukleární války. Dotekem hřibu se mají uklidňovat. 

Únik do přírody

Možná si teď někteří z nás mohou klást otázku, proč se vůbec ve 21. století vracíme k designu houbových lamp a stále častěji ho komponujeme jako součást našich příbytků? Odpověď je prostá. Podle zástupkyně ředitele merchandisingu v MoMA v New Yorku, Chay Costello, je design ze 60. a 70. let minulého století zpět, a to kvůli tehdejší i současné snaze lidí spojit se s přírodou. Ostatní profesionálové v oblasti designu zase tvrdí, že právě prostřednictvím těchto organických lamp hledají lidé únik z digitálního světa do přírody. 

Samozřejmě že obliba mushroom lamps nespočívá pouze v jejich filozofii, mezi současnými spotřebiteli jde primárně o jejich široké využití. Tato nadčasová klasika dodá každé místnosti retro a zároveň moderní nádech, přičemž je svým čistým a minimalistickým tvaroslovím aplikovatelná prakticky kamkoliv. Není tedy divu, že mnoho hotelů používá houbové stojací lampy k vytvoření příjemné atmosféry již ve vstupní hale. 

Svou vlastní lampu tvaru houby si můžeš do svého domova pořídit i ty, proto ti níže přinášíme tipy na jedny z nejlepších. 

Panthella

Design stolní lampy, pocházející z dílny Vernera Pantona, z ní dělá jednu z nejproslulejších lamp minulého století. Dánský designér vytvořil lampu, jejíž světlo proniká skrz materiál stínidla do okolí, díky čemuž vzniká atmosférická nálada.

Panthella.
Panthella. Zdroj: Světla24/propagační materiál

Nessino

Pokročilá verze klasické stolní lampy Nesso od Giancarla Mattioliho pro italského výrobce Artemida, pocházející ze 60. let minulého století, dodá svým nadčasovým designem každé místnosti jedinečný charakter. O unikátnosti jejího vzhledu značí i to, že byla v 70. letech nejprodávanější lampou.

Artemide designové stolní lampy Nessino, oranžová.
Artemide designové stolní lampy Nessino, oranžová. Zdroj: Design propaganda/propagační materiál

Pipistrello 

Stolní lampa, v níž lze kromě samotné houby zpozorovat i roztažená netopýří křídla, představuje umělecký objekt, který v interiéru nelze přehlédnout. Cenově se jedná o nákladnější investici, ta však uspokojí i ty nejnáročnější milovníky designu. 

Pipistrello table lamp, black.
Pipistrello table lamp, black. Zdroj: Finnish Design Shop/propagační materiál

Tokabo a Dejsa

Stolní lampy tvaru hub, jako jsou Tokabo a Dejsa, nalezneš i v cenově dostupnějších variantách v Ikei. Švédský řetězec pravidelně obměňuje své kolekce, v nichž mají houbové lampy již několik let své místo. 

Tokabo.
Tokabo. Zdroj: Ikea/propagační materiál
Dejsa.
Dejsa. Zdroj: Ikea/propagační materiál

DIY 

V případě, že by ses nerozhodl*a pro žádnou z variant, které nabízejí prodejci, můžeš si vytvořit svou vlastní lampu doma. Potřebovat budeš libovolnou vázu, misku a světlo. Inspiraci můžeš hledat na TikToku, kde nalezneš nespočet tutoriálů. 

Mushroom lamps
Zdroj: Refresher/Adéla Švehlíková/Ikea/propagační materiál
Domů
Sdílet
Diskuse