Skupina vědců pracovala s několika teoriemi, podle té nejpravděpodobnější šlo o sexuální pomůcku.
Britští archeologové znovu posoudili dva tisíce let starý předmět, který se našel v roce 1992 v římské pevnosti Vindolanda v Northumberlandu na severu Anglie. Zatímco dříve ho považovali za pomůcku k šití, podle nové analýzy by se mohlo jednat o sexuální pomůcku.
Verzí je hned několik
O pomůcku k šití, jak byl předmět po svém nálezu před více než třiceti lety zařazen, prý rozhodně nejde. „Musím se přiznat, že část mého já je přesvědčená o tom, že se samozřejmě jedná o penis. Nevím, kdo to zapsal jako pomůcku k šití. Možná někdo, komu to bylo nepříjemné nebo nevěřil, že by Římané něco takového dělali,“ uvedl profesor archeologie Rob Collins. Důvodem je možná i to, že byl předmět nalezen v hromadě bot a kožených odřezků.
Dřevěný předmět je šestnáct centimetrů dlouhý, podle vědců byl ale dříve pravděpodobně ještě delší. Dřevo totiž podle nich v průběhu let čelilo deformacím a smršťování.
Vědci prý pracovali se třemi verzemi, k čemu předmět mohl sloužit. Že šlo o sexuální pomůcku, je podle nich nejpravděpodobnější. Podle Collinse je ale v tomto případě potřeba obezřetnost. Dilda se totiž podle něj nemusela používat jen za účelem sexuálního potěšení, mohla sloužit i k mučení. Pokud by šlo o první možnost, bylo by to první římské dildo, se kterým se archeologové setkali.
Podle druhé teorie se předmět používal jako tlouk buď ke kulinářským účelům, nebo k mletí kosmetických či léčivých přísad. Jeho velikost by umožnila snadné použití a tvar by potravinám nebo přísadám propůjčil domnělé magické vlastnosti.
Třetí verzí je, že byl předmět určen k zasunutí do sošky, které se kolemjdoucí dotýkali pro štěstí nebo kvůli aktivaci ochrany před neštěstím. To bylo v celé Římské říši běžné. Pokud by tomu ale tak opravdu bylo, našel by se předmět v blízkosti vchodu do nějaké významné budovy.
Obecně se předměty vyobrazující mužský pohlavní orgán používaly k odhánění zla. Analýza ale ukázala, že předmět nalezený v roce 1992 měl nápadně hladké konce, a byl tak zřejmě používán k jiným účelům. Vědci doufají, že jejich zjištění povedou k hledání podobných předmětů i v jiných sbírkách.