Být tady pro někoho, ale zároveň nemuset nic dělat. Netradiční povolání má své místo v Japonsku již od roku 2018.
Dostat zaplaceno, aniž bys cokoliv dělal*a, zní pro řadu lidí jako sen. V Japonsku se ale může proměnit v realitu. Příkladem je 37letý Shoji Morimoto z Tokia, který se od roku 2018 tímto způsobem nabízí „k pronájmu“. Informoval o tom server Vice.
Žádosti od lidí přijímá prostřednictvím svého účtu na Twitteru, který čítá přes 418 tisíc sledujících. Každé sezení stojí 10 000 japonských jenů, což je v přepočtu přes 1 600 korun, přičemž za dopravu a jídlo si účtuje poplatky navíc. Morimoto odhaduje, že dosud přijal asi tři tisíce zakázek. V jednom dni se obvykle setká se dvěma až třemi klienty.
Potřeba přítomnosti jedné lidské bytosti
Morimoto pro server Vice upřesnil, jak takové setkání vůbec probíhá. „Během služeb doprovázím své zákazníky na čemkoli, k čemu mě potřebují. Odpovídám na jejich otázky, poslouchám je, přikyvuji, když je potřeba,“ řekl o svém netradičním povolání. „Ze začátku to bylo trochu trapné, ale postupem času jsem si na to zvykl,“ dodal.
Ačkoliv podle Momorita neexistuje žádný časový limit, obvykle s každým člověkem tráví dvě až tři hodiny. Během pracovního dne se s klienty například dívá na film v kině nebo letí vrtulníkem. Někdy ale nejde jen o zábavu, ale spíše o morální podporu. Řeč je o situacích, kdy svého klienta doprovázel při předkládání rozvodových papírů nebo když navštívil nemocnici, aby zůstal s pacientem, který se právě pokusil o sebevraždu.
Důvody, proč lidé požadují služby člověka na „nic“, tedy závisí na okolnostech zákazníka. „Myslím, že v dané situaci je potřeba ‚přítomnost jedné lidské bytosti‘,“ míní Momorito.