Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Winston Churchill ho považoval za „vzor rytířství a cti“.
Bojoval v několika válkách a granáty odjišťoval zuby, protože při dělostřeleckém útoku přišel o ruku. „Na mou ruku byl hrozný pohled; dva prsty visící za kousek kůže, měl jsem ustřelenou celou dlaň a většinu zápěstí,“ napsal ve svých memoárech o zážitku z první světové války. Prsty, které mu visely na kůži, si prý vlastnoručně utrhl.
Mnozí vojáci se z války vraceli zdevastovaní na těle i duši, Adrian Carton de Wiart ale tvrdil, že si ji užil. Po první světové válce se odstěhoval do Polska, kde popíjel s místními lidmi vodku, jen aby se po útoku nacistů v roce 1939 znovu vrátil do služby. Přežil dvě havárie letadla a skončil v zajateckém táboře fašistů, kde si se spoluvězni vykopali 60metrový tunel. Carton de Wiart byl známý jako „voják, kterého nelze zabít“, a navzdory všem vojenským zraněním zemřel v klidu na stáří ve věku 83 let.
Válku si užil, i když přišel o oko a ruku
Zasažen byl celkem 11krát. Válečný veterán Adrian Carton de Wiart přežil také rány do hlavy, žaludku, nohou či rukou. Pokud viděl vojáka v zákopech, který odmítal bojovat ze strachu, že ho znovu zraní, Carton de Wiart mu ukázal, kolik zásahů přežil, a přesto stojí na nohou.
„Carton de Wiart měl ve zvyku končit zraněný, ale to je jen důkazem jeho přesvědčení vést boje v předních liniích. Své muže inspiroval jednoduchým a věcným příkazem ‚následujte mě‘,“ řekl o něm pro BBCvojenský historik z britského královského dělostřelectva podplukovník James Cook.
Na krvavé boje, během kterých přišel o některé části těla, ale vzpomínal v dobrém. „Upřímně řečeno, válku jsem si užil,“ napsal ve svých memoárech s názvem Happy Odyssey. Podle jeho vlastních slov mu sice přinesla spoustu špatných momentů, ale také spoustu dobrých a zejména kopec vzrušení.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč se Carton de Wiart rozhodl vyhodit své skleněné oko.
Jak se dostal ze zajateckého tábora fašistů.
Proč si utrhl prsty.
Proč se bál, že v zuřivosti zastřelí vlastní muže.
Mohl by s jednou rukou a okem bojovat i český voják?
Adrian Carton de Wiart, díky 11 zásahům přezdívaný jako „voják, kterého nelze zabít“, se narodil v roce 1880 v Bruselu do rodiny belgického aristokrata. Jeden z jeho bratranců Henry Carton de Wiart byl bývalým premiérem a další jménem Edmond Carton de Wiart tajemníkem krále. Říkalo se dokonce, že skutečným otcem Adriana Cartona de Wiarta byl král Leopold II.
Přestože mladíka z dobře situované rodiny poslali za studiem do Anglie, kde měl vystudovat stejně jako jeho otec práva, rodáka z Belgie lákalo okusit válku. Tu si v průběhu let opravdu zamiloval.
Jeho první zkušeností byla druhá búrská válka, která se odehrávala v Jižní Africe a trvala od roku 1899 do roku 1902. „V tu chvíli jsem jednou provždy věděl, že mám válku v krvi. Pokud by mě Britové neměli rádi, nabídl bych se Búrům,“ cituje BBCDe Wiartova slova s odkazem na jeho memoáry Happy Odyssey.
Odvážného vojáka si velmi cenil i premiér Winston Churchill, který mu napsal do autobiografické knihy předmluvu, v níž ho označil za „vzor rytířství a cti“. Při nástupu do armády bylo de Wiartovi pouze 19 let, nebyl britským občanem a neměl povolení od svého otce. Musel proto zfalšovat své jméno a věk.
V bojích v Jižní Africe si do svého seznamu zranění připsal první zásahy do třísel a žaludku, po kterých se zotavoval v Anglii. V roce 1901 se znovu přihlásil do armády, ale tentokrát už pod svým pravým jménem. Po válce získal britské občanství a oženil se s rakouskou hraběnkou jménem Friederike Maria Karoline Henriette Rosa Sabina Franziska Fugger von Babenhausen, se kterou později vychovali dvě dcery.
Skleněné oko mu prý překáželo, tak ho vyhodil
Adriana Cartona de Wiarta vyslali v roce 1914, jen krátce před začátkem první světové války, do Somálska, které bylo tehdejší britskou kolonií. Když se De Wiart dozvěděl, že mu svým způsobem „utekl“ válečný konflikt světových rozměrů, zatímco musel v Somálsku potlačovat místní odboj, nebyl příliš nadšený.
Na místě sloužil s velbloudí jednotkou Somaliland Camel Corps. V bojích proti somálskému vůdci Mohammedu Abdullahu Hassanovi přezdívanému „šílený mulláh“ byl zasažen do ramene i obličeje, následkem čehož přišel o levé oko a část ucha. Po zraněních byl převezen do londýnské ošetřovny v Park Lane. Tam ho prý během vojenské kariéry posílali tak často, že měl na ošetřovně odložené vlastní pyžamo.
Navzdory vážnému zranění se mu podařilo přesvědčit lékařskou komisi, aby mu umožnila okusit zákopovou válku v Evropě. Podmínkou ale bylo, aby nosil skleněné oko, protože velení nechtělo, aby si nepřítel myslel, že do boje posílají handicapované vojáky.
Skleněné náhradní oko ho ale rozčilovalo, a tak jej údajně během jedné jízdy taxíkem vyhodil ven oknem a dal si přes prázdné místo černou pásku, uvádí BBC. Lord Hastings Ismay (v pozdějším období se stal prvním generálním tajemníkem NATO), který s Cartonem de Wiartem sloužil, řekl, že ztráty oka nelitoval. Právě naopak, prý to považoval za požehnání, díky kterému se konečně dostal do „skutečných bojů“.
Vlastní rukou si utrhl prsty visící na kousku kůže
Začátkem roku 1915 už Adrian Carton de Wiart bojoval v první světové válce. Během druhé bitvy u města Ypres, když Němci poprvé použili chemické zbraně, přišel během dělostřeleckého útoku o ruku.
„Na mou ruku byl hrozný pohled; dva prsty visící za kousek kůže, měl jsem ustřelenou celou dlaň a většinu zápěstí,“ cituje jeho slova z memoárů webmetalové kapely Sabaton, která o Adrianu Cartonu de Wiartovi napsala skladbu The Unkillable Soldier.
Podle vzpomínek z memoárů si prý vlastnoručně utrhl dva ze svých prstů, protože mu je odmítl odstranit medik. Necítil prý při tom žádnou bolest. Ruku mu museli později amputovat, ale ani to ho nezastavilo od dalších bojů.
V Česku by si Carton de Wiart jako voják nezabojoval
Britský válečný veterán uměl pokaždé přesvědčit komisi zdravotníků k tomu, aby ho pustili do ostrého boje. Sluší se přitom zdůraznit, že v daném období byla Británie zapojena do první světové války, a tak bylo na zdravotní způsobilost vojáků nahlíženo zcela odlišně než v době míru.
V Česku by však v současnosti Carton de Wiart zřejmě nepochodil. Vstup do Armády ČR je podmíněn zdravotní způsobilostí, kterou upravuje vyhláška č. 357/2016 Sb. Ta označuje zranění s výraznými trvalými následky za neslučitelná s vojenskou službou. Voják bez končetiny či oka by tak před lékařskou komisí neobstál.
Bál se, že by ve hněvu mohl postřílet vlastní muže
V roce 1916 během bitvy na Sommě mohli vojáci na frontě vidět jednorukého vojáka s páskou přes oko, jak kouše zuby do pojistky granátu a hází ho směrem k nepřátelům. Již podruhé přesvědčil komisi o tom, aby jej nevyloučila z vojenské služby.
Později během bojů o francouzskou vesnici La Boisselle zastoupil trojici zabitých velitelů z 8. praporu. Pod jeho vedením se vojákům podařilo zastavit postup nepřítele. Za úspěšnou akci a odvahu prokázanou v boji nakonec získal Viktoriin kříž, nejvyšší vojenské vyznamenání britského impéria.
Bývalý voják L. J. Pitt bojoval v roce 1916 na Sommě pod velením Adriana Cartona de Wiarta. Ještě v roce 1964 v interview pro BBCřekl, že pouze samotná de Wiartova přítomnost stačila k tomu, aby neměl strach.
Jako velitel šel svým vojákům příkladem. Když se obávali, že je znovu zasáhnou, poukázal na to, kolikrát trefili jeho, a přesto dál bojuje. Pro neposlechnutí rozkazu ale neměl žádné pochopení. Pokud někdo odmítal odejít ze zákopů do boje, Carton de Wiart se snadno rozzuřil a bál se, že zaútočí na vlastní muže.
„Nikdy jsem nenosil revolver, protože jsem se bál, že pokud ztratím nervy, mohl bych ho použít proti vlastním lidem, takže mojí jedinou zbraní byla vycházková hůl,“ napsal v memoárech.
Během následujících bojů ho zasáhli do kyčle, kotníku, nohy či ucha. Nejhorší zranění však zažil v momentě, kdy střela prosvištěla zátylkem jeho hlavy, ale naštěstí nezasáhla míchu. Smrti se nebál a sám sebe považoval za fatalistu. Věřil, že jeho konečná hodina na světě je předem určena, a tak mu nedávalo smysl, aby se strachoval.
Skončil v zajateckém táboře, kde vykopali 60metrový tunel
Po první světové válce přežil svou první leteckou havárii a skončil v zajetí v Litvě. V letech 1919 až 1921 pomáhal Polákům ve více vojenských konfliktech včetně takzvané sedmidenní války, kdy se Československo přelo s Polskem o Těšínsko. Carton de Wiart byl sice velitelem, ale ani na stará kolena si nenechal ujít akci. Při jedné příležitosti, kdy vlak, ve kterém seděl, napadli Sověti, vytáhl zbraň a začal po nich střílet.
Za jeho službu mu v Polsku udělili nejvyšší tamní vojenské ocenění Virtuti Militari. Mezi světovými válkami v roce 1923 odešel do výslužby s hodností generálmajora a přijal nabídku svého přítele prince Karla Mikołaje Radziwiłła, který mu daroval dům v Polsku. Ani tehdy však nemohl odolat lásce ke střelným zbraním a každý den chodíval na lov, uvádí web The First News.
Užíval si života s místní šlechtou, oblíbil si pití vodky, žil v malé chatce v přírodě a neřešil okolní svět. „Neměl jsem informace o záležitostech ze světa a musím přiznat, že jsem se o ně ani nezajímal,“ napsal ve své knize.
Všechno však změnila druhá světová válka, kvůli které se vrátil do Anglie. Znovu nastoupil do armády a absolvoval mise v Norsku a Severním Irsku. V roce 1941 měl odletět do Jugoslávie, ale jeho letadlo sestřelili nad Středozemním mořem nedaleko pobřeží Libye, která byla tehdy italskou kolonií, píše Daily Mail.
Když dvaašedesátiletý válečný veterán po pádu letadla doplul k pobřeží, zajali ho Italové, kteří tehdy spadali pod fašistický režim diktátora Benita Mussoliniho. Na jistou dobu skončil v zajateckém táboře pro vyšší důstojníky v zámečku Vincigliata, kde společně se skupinou dalších zajatců vykopali 60metrový tunel.
Jak uvádí The Irish Times, Carton de Wiart tehdy vytvořil propracovaný systém pozorovatelů a tajných varování, díky kterému se několika vězňům podařilo dostat na svobodu. Společně s nimi utekl i Carton de Wiart, ale pro jeho odlišné vzezření a neznalost italštiny ho do 8 dnů chytili a poslali zpět.
Po dvou letech byl při vyjednávání s Británií propuštěn a následně se stal diplomatickým zástupcem premiéra Winstona Churchilla. Jeho jménem komunikoval s čínským nacionalistickým lídrem Čankajškem. Po druhé světové válce v roce 1947 odešel do výslužby s hodností generálporučíka. Usadil se v hrabství County Cork na jihu Irska, kde se věnoval rybaření. Podobně jako v Polsku v období mezi světovými válkami žil klidným životem, který si po zážitcích z více válek zasloužil jako málokdo. Zemřel v roce 1963 ve věku 83 let.