„Naše studie poukazuje na problémy s orientací a rozpoznáváním obličejů, které může koronavirus způsobit. Je to něco, co by si lidé, zejména lékaři i další zdravotníci, měli uvědomit,“ uvedli autoři studie.
Vědci zřejmě objevili nový, dosud nepopsaný důsledek onemocnění COVID-19. Jejich případová studie naznačila, že do širokého seznamu zdravotních problémů, které koronavirus způsobuje, lze řadit i takzvanou prosopagnosii neboli obličejovou slepotu. O studii publikované v časopise Cortey informoval web Science Alert.
Případů může být mnohem více, myslí si vědci
Příznak se v souvislosti s koronavirem objevil u ženy, které byla nemoc diagnostikována v březnu 2020. Onemocnění se jí následně vrátilo ještě jednou. Později zjistila, že má problém s rozpoznáváním tváří. „Hlas mého otce vycházel z cizího obličeje. Tváře jsou v mé hlavě jako voda,“ citoval ženu, jež se kvůli ochraně soukromí představila pod jménem Annie, server New York Post. Annie popsala, že zapamatovat si něčí tvář je pro ni nyní stejné, jako kdyby po jediném zhlédnutí musela napsat čínský znak, který nikdy předtím neviděla.
Annie se živí jako umělkyně. Zatímco před onemocněním se během malování dívala na předlohu jen každých patnáct až třicet minut, nyní to prý musí dělat neustále. Kromě toho má po prodělání koronaviru potíže také s orientací ve známém prostředí. „Kombinace problému s rozpoznáváním tváří a potíže s orientací, které Annie měla, nás zaujala. Tyto dva příznaky se totiž často objevují po poškození mozku nebo poruše vývoje,“ uvedli vědci. Cévní mozkovou příhodu v případě Annie podle vědců vyloučit nelze.
Bez ohledu na konkrétní mechanismus vzniku příznaků se podle vědců jedná o další příklad toho, jaké neurologické problémy může COVID-19 v dlouhodobém horizontu zapříčinit. „Naše studie poukazuje na problémy s orientací a rozpoznáváním obličejů, které může koronavirus způsobit. Je to něco, co by si lidé, zejména lékaři i další zdravotníci, měli uvědomit,“ citoval sever Science Alert autory studie, které se účastnilo více než padesát lidí. Potíže s identifikací známých obličejů měla po prodělání infekce většina z nich. Někteří také uváděli znatelné neurologické potíže při vykonávání činností, které jim dříve připadaly snadné.
„Ví se, že existují široké kognitivní problémy, které může koronavirus způsobit, u Annie ale pozorujeme závažné a vysoce selektivní problémy,“ okomentoval studii neurolog a jeden z autorů studie Brad Duchaine. Lidí s podobnými potížemi po prodělání koronaviru může být podle něj mnohem více. Závěr studie naznačil, že by se prosopagnosie mohla přiřadit na seznam neurologických potíží, které se u lidí v důsledku nemoci objevují.