Pandemie covidu-19 výrazně ovlivnila psychické zdraví a vztahy lidí na celém světě, a to zejména těch mladších. Vyplývá to z celosvětového výzkumu neziskové organizace Sapien Labs.
Organizace Sapien Labs na začátku března publikovala rozsáhlou výroční zprávu o stavu duševního zdraví na světě s názvem The Mental State of the World in 2022. Pomocí odpovědí, které poskytlo téměř 500 tisíc lidí ze 64 zemí světa, výzkumníci vypočítali takzvaný kvocient duševního zdraví. Ten se za poslední dva roky snížil a stále nevykazuje žádné známky růstu. Podle autorů je to způsobeno globální pandemií covidu-19, která narušila vztahy mezi lidmi. Průměr kvocientu duševního zdraví má hodnotu 64 bodů ze třísetbodové stupnice.
Mladí dospělí jsou podle průzkumu ve srovnání se staršími generacemi až pětkrát náchylnější k problémům s duševním zdravím. „Tento trend, který byl patrný již před pandemií, ukazuje spíše na dramatický pokles duševní pohody s každou mladší generací než na nárůst pohody s věkem,“ poznamenali autoři studie.
Mladým lidem chybí pevné mezilidské vztahy
Lidé ve věku 18 až 24 let vykazují také nižší „sociální já“, což je ukazatel, který měří, jak vnímáme sami sebe a naši schopnost udržovat vztahy. Příslušníci této věkové kategorie častěji nevycházejí s rodinnými příslušníky, trápí je konflikty i nedostatek bezpodmínečné lásky rodičů.
Mladým lidem chybí i přátelé, na které by se mohli spolehnout a kteří by je v nouzi podpořili. Právě lidé se špatnými rodinnými vztahy a bez blízkých přátel mají desetkrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět významnými psychickými problémy než lidé s mnoha blízkými rodinnými vazbami a přátelstvími. „Tato data naznačují, že jsme dosud plně nedocenili hluboce vztahovou povahu lidské psychiky. Jakkoli se můžeme domnívat, že jsme každý z nás nezávislý, naše pohoda má hluboce vztahovou povahu,“ uvedla Tara Thiagarajan, která organizaci Sapien Labs založila.