Vědecký tým z Univerzity v Essexu a berlínské Humboldtovy univerzity varuje před romantizací drog jako podpory kreativity. Ve skutečnosti jí prý mohou ubližovat.
Spojení drog a umění vnímáme již po desetiletí. Vzpomínáme na prokleté básníky, surrealisty, beat generation nebo významné rockové muzikanty. Snadno se dá odvodit, že užívání drog dává kreativitě umělců a umělkyň volný průchod, nebo ji dokonce ještě podpoří. Podle vědců ale drogy ve skutečnosti kreativitu nepodporují, naopak jí dokáží ublížit. Informuje o tom The Guardian.
Vědecký tým z Univerzity v Essexu a berlínské Humboldtovy univerzity věnoval pozornost průzkumu uživatelů psilocybinu, který je populární především u kreativních pracovníků Silicon Valley. Ti uváděli, že se po použití drogy cítí kreativnější, ale jejich výkony byly ve skutečnosti o poznání horší.
„Nápady vzniklé pod vlivem se často zdají být nesourodé nebo se později nehodí jako řešení. Vzhledem k četným vedlejším účinkům spojeným s užíváním drog je vědecky neopodstatněné doporučovat jejich konzumaci ve snaze o zvýšení tvůrčího výkonu,“ řekla spoluautorka výzkumu Jennifer Haase.
Umělci by nemuseli souhlasit
Dodala ale, že chápe, že někteří umělci by nemuseli souhlasit. Určitý vliv prý mohou vnímat v užívání psychedelik, které byly základem nového alba Harryho Stylese, a pracoval s nimi také producent Jon Hopkins. Užívání drog se podle profesorky literatury Rony Cran romantizuje již několik desítek let.
„Kontrakultura šedesátých let a její předchůdkyně v letech padesátých byla také kulturou pití a drog,“ řekla deníku The Guardian. Levné nájmy podle ní umožňovaly umělcům trávit čas společenským setkáváním v barech, na večírcích a v klubech. Drogy se následně spojily především s rokenrolovou hudební scénou a o jejich používání mluvili The Beatles nebo Bob Dylan.
Paul Hanel z katedry psychologie na Univerzitě v Essexu ale poznamenal, že drogy na kreativitu nemají skutečně žádný vliv. „V médiích slýcháme o lidech, kteří úspěšně zvyšují svou kreativitu pomocí drog, ale neslyšíme o příkladech, kdy si někdo vzal drogu a omdlel, a proto byla jeho kreativita nižší,“ okomentoval problematiku Hanel. Daleko více podle vědců pomůže nastartovat kreativitu meditace, péče o duševní zdraví, konzumace kultury nebo cestování.