Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dubnový Fresh Rap překračuje další hranici, otevírá nové možnosti a objevuje nové příběhy. Čím? Řekli jsme si totiž, že by bylo fajn dát prostor i „cizincům“, jejichž rapová tvorba se výhradně opírá o českou scénu. A kde jinde začít než na Slovensku.
Nejedná se o úplně ojedinělý fenomén. Český a slovenský jazyk k sobě mají možná úplně nejblíž, dlouhý čas jsme tvořili jeden stát, (v rámci možností) si rozumíme a dle sčítání lidu z roku 2021 tvoří Slováci po Ukrajincích druhou největší skupinu obyvatel u nás. Co se hudby týče, málokdo rozděluje českou a slovenskou tvorbu na dvě části; ať už se jedná o pop, nebo rock.
Pohled na hip hop nám přijde ještě trochu jiný. Vzhledem k tomu, že se v 90. letech jednalo o úzkou komunitní záležitost, se oba státy v rozvoji víceméně podporovaly. Jak bylo rapové prostředí komorní, bylo taktéž více ucelené a propojené, což mu do jisté míry zůstalo. Situace má však i opačnou stranu mince, o které hovořil náš dubnový host.
Prvním slovenským interpretem v seriálu FRESH RAP se stal WTFMAX, mladý všestranný umělec, který drtivou většinu své tvorby, spoluprací a věcí okolo spojuje s Českou republikou. Není to žádná póza ani tlačení na sílu, prostě to tak je. Max tvrdí, že mu více vyhovuje spolupracovat s českými interprety, jelikož na Slovensku jsou umělci málo otevření ke spolupráci zvenku. Vysvětlili jsme si, co to znamená.
Mimo řešení tohoto fenoménu jsme zde ale hlavně pro příběh dvacetiletého Maxe Wallera z Bratislavy, jehož výrazný emo sound spojený s kytarovými, ale i různými moderními prvky momentálně trendující rapové vlny poslouchají desetitisíce posluchačů. Je umělcem křížem krážem, k čemuž pomohlo i domácí kulturní podnebí.
FRESH RAP je seriál, který ti již třetí rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety a interpretky z celého Česka.
Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů a producentek v rámci seriálu FRESH BEATS.
O tom, co se aktuálně děje ve vodách mladého českého hip hopu, vydáváme i dvoutýdenní updaty. Proto pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.
„Mí rodiče jsou výtvarníci, bratr také. Děda je sochař a babička byla fotografka. Doma ve mně vždy rozvíjeli něco kreativního, ale nechávali tomu prostor,“ začíná své vyprávění. Je zajímavé, že skončil u muziky. Těžko se to chápe, o to víc, pokud znáte fakta. „Neumím hrát na žádný nástroj a ani neznám noty, pracuji jen se sluchem a pocity,“ usmívá se mladík, jehož produkce nezřídka obsahuje kytary.
Pocity jsou gró jeho hudebního výrazu, a to již od počátku. „První texty jsem si začal psát na psychiatrii několik let zpět,“ vzpomíná na ne zrovna nejšťastnější část života. Texty se nedochovaly. Ať už kvůli jejich kvalitě, nebo něčemu jinému, je rád, že nejsou.
„Rap jsem poslouchal už jako dítě, vyrůstal jsem na staré Mojí Reči. Možná i proto mám tak blízko k melodickým kytarovým beatům,“ zamýšlí se. „První nahrávky jsou potom asi 4 roky staré. Od té doby jsem se učil a všechno to poznával, přičemž seriózně jsem se rapu začal věnovat až s prvním studiem, respektive zkušebnou, kdy jsem už nemusel nahrávat doma,“ seznamuje nás se začátky.
Za pseudonym si vybral WTFMAX. Když se na něj ptáme, odpovídá, že tato otázka je obvykle jednou z jeho oblíbených. „Protože nemá jasnou odpověď,“ upřesňuje. „Vždy, když se mě na ni někdo zeptal, vymyslel jsem si jiný příběh. Pravda je taková, že to ve skutečnosti nemá naprosto žádný význam,“ prozrazuje. Ono „WTF“ má prý čistě odlišující charakter.
„Když jsem začínal s hudbou, psal jsem před tracky čistě Max, ale kvůli vyhledávání a SEO to nebylo nejlepší. Každopádně si nepamatuji, jak to vzniklo a ani proč,“ směje se.
Emo vibe už od mala
Jak už jsme uvedli, Maxova hudba je prošpikována pocity odshora dolů. Často jsou smutné, popisující každodenní realitu věci pro „mladé ztracené“. Zajímalo nás, odkud se to v něm vzalo. „Asi to vzniklo s prvními texty,“ jímá se vysvětlovat, „i hudba, kterou sám poslouchám, má takový nádech. Celkově to má pro mne větší výpovědní hodnotu a pomáhá mi to ventilovat vlastní pocity,“ říká.
Trochu jsme se báli, že je to všechno o něm. „Samozřejmě že všechny mé texty nejsou jen o mně. Vycházím i ze životů lidí ze svého okolí. Každopádně si obsah textů nevymýšlím. Je pro mě prioritou psát real a předávat pravdivé emoce,“ stojí si za svým. Emo sound, vybarvený trapovými bicími a kytarami, nicméně není jediný vibe, který jej baví.
Možná to někteří fanoušci ani nevědí, ale Max fušuje i do dalších žánrů. „Nahrál jsem několik DnB nebo čím dál častěji hyperpopových věcí, vydaných i nevydaných,“ prozrazuje nám. Jestli se nevydané věci někdy dostanou ven, nám neprozradil.
Další inspirace, což ostatně v seriálu slýcháváme často, je realita samotná. A to je dobře; i když je to asi klišé, život okolo byl vždy poháněcím motorem rapového umění. „Také jsem do svých textů odrazil hodně ze svých psychických stavů,“ přidává. „Snažím se ale psát co nejčastěji sober, ať odrazím skutečnou emoci, a ne emoci dobarvenou nějakými látkami. Texty jsou jako můj deníček, mám jich v telefonu stovky a zapisuji si tam skoro všechno,“ seznamuje nás se svým stylem psaní.
Největším uceleným „deníčkem“ jeho pocitů je březnové album Netopier, ke kterému si našla cestu spousta posluchačů. „Dlouho jsem si netroufal na album. Mám za sebou 2 sólo EPčka a 1 společné EP s českým interpretem semspoko. Ale album by mělo nést minimálně nějaký koncept, kterým jsem si dlouho nebyl jistý,“ mluví o svých pochybách, které nakonec zahnaly i pozitivní ohlasy.
„Myslím si, že Netopier v sobě nese spoustu příběhů včetně těch nejosobnějších. Je vícežánrový a zároveň si drží svoji tvář. Jsem také rád, že jsem k němu dal udělat cédéčka, která se všechna prodala. Nedávno jsme jej v Bratislavě pokřtili,“ informoval nás.
Pracuji méně, než bych chtěl. Jsem dost líný, míní WTFMAX
Nové CD však bylo jen špičkou hudebního ledovce. V poslední době, dejme tomu v posledních dvou letech, vydával Max jeden song, klip a projekt za druhým (celkově to byla kromě desky další 3 EPčka a spousta singlů). Svým „sonickým hustlem“ nám připomněl měšického Darewina.
„Právě že se mi zdá, že pracuji méně, než bych mohl a chtěl,“ překvapuje nás reakce rappera a zpěváka s vlastním zajímavým zanícením v hlase. „Jsem dost líný, ale když mě něco nadchne, tak zapomínám na čas,“ představuje nám svou motivaci.
„Ve studiu jsem trávil x hodin denně a dělal jsem na věcech, dokud jsem nebyl spokojen. Mám v šuplíku hroznou spoustu věcí, které zatím ještě nikdo neslyšel. Ale těším se, až je začnu pouštět ven,“ konstatuje, proč je jeho „release count“ momentálně vlažnější. „Po albu jsem si dal menší pauzu, ať načerpám znovu trochu inspirace a nepíšu o tom samém. Ale pomalu se do toho už znovu dostávám,“ věří.
K Maxově lenosti bychom rádi dodali ještě toto: Nejenže pracuje s hudbou a hlasem jako takovým, ale jde i jistým způsobem v rodinných stopách, z nichž si vzal to, co mu vyhovuje, a věnuje se práci s fotkou, videem a jejich editování a výtvarnému umění jako takovému, od graffiti až po malířská plátna. Učiněný lenoch.
Na podobně talentované lidi narážíme v poslední době poměrně často. Proto jsme chtěli vědět, jestli si myslí, že je v této době, kdy se lze naučit cokoliv pomocí internetu, jistým způsobem nutné být renesančním člověkem, pokud chce být úspěšný. A to nejen v hudbě, ale v umění obecně. „Každému, jak vyhovuje,“ krčí rameny.
„Tím, že si to umím všechno udělat sám, nemusím spoléhat na několik lidi zároveň, což je pro mě výhodné. Zároveň se ale nebojím s nimi spolupracovat. Mix a master mi už dlouho dělá Nick Whtevr, se kterým mám takovou společnou energii, že bych to nenechal dělat nikoho jiného. Ale sestříhat si klip je pro mě spíše radost než povinnost, proto si to raději všechno udělám sám,“ má v tom pořádek.
Slovák v českém prostředí
Jeho první „serióznější“ hudební počiny, za něž můžeme považovat videoklipy, vycházely na jeho vlastním YouTube kanálu, který stále funguje. Postupem času se ale přesunul jinam. „Po nějaké době mě oslovili kluci z Lunaparku, který už asi ani nefunguje, a pomohli mi dostat tracky na streamovací platformy. Mohl jsem vydávat pod nimi,“ líčí nám svůj posun. Tato cesta se nicméně ukázala jako slepá.
„Později se staly nějaké fuck-upy, kluci nebyli úplně čestní, těžko se s nimi spolupracovalo a nefungovalo to. Ve stejné době mě Totally Nothin obsadil jako special guesta na své show v Olomouci, kde mi nabídl vydávání na svém kanálu. Velmi mě to potěšilo, protože si myslím, že žánrově jsme si nejblíže a chemie mezi námi také funguje!“ usmívá se při vzpomínce na spojení s kanálem FORLIFE TERRITORY.
Tak nějak přirozeně se proto dostal do hledáčku spíše českého posluchačstva. S vývinem jihočeského Totallyho Nothina není divu. Úmysl v tom úplně nebyl, na druhou stranu je pravda, že v drtivé většině dnes Max spolupracuje s českými interprety. Znovu nás zajímal důvod. „Vlastně ani nevím. Slováci se mnou nikdy moc nedělali. Mám asi blíže k Česku. Mé dvě ex byly Češky, trávil jsem v Česku hodně času a poznal spoustu lidí,“ uvádí svůj vztah k slovenskému sousedovi.
„Jednou jsem v rozhovoru uváděl, že je slovenská scéna více uzavřená. Každý si hrabe na svém písečku se svojí crew, těžko se s lidmi spolupracuje. V Česku je to úplně jinak a je to docela haluz, že je to až takový rozdíl,“ přináší svůj pohled na věc. Namítli jsme, že by to třeba mohlo být tím, že na Slovensku nemusí být tolik žánrově jemu podobných lidí. „Jsou tam, je jich méně, ale jsou. Jak jsem ale zmiňoval, neznám se s nimi. Oni pracují na svých věcech se svými friends,“ pronáší.
V hlavě nám tak pomalu rozbíjel obrázek celistvosti česko-slovenské rapové scény. Už to tedy neplatí? „Dlouho jsem si myslel, že je to jedno a totéž, a de facto navenek také je. Z pohledu posluchače tam moc rozdílů není. Ale z mé zkušenosti ‚zevnitř‘ to funguje úplně jinak. To, jak lidé mezi sebou spolupracují, obsazují se na show atd... Je v tom velký rozdíl,“ uzavírá.
Žít hudbou
Pokud dosud žiješ v neblahém hudebním vakuu, kam se Max ještě nedostal, možná je na čase to změnit. On sám by doporučil track KREV NEKOLUJE ŽILAMI z nového alba. „Ale v šuplíku mám větší bangery, ale ty jsou ještě tajné,“ potměšile se směje a láká na budoucí releasy, přestože je pro něj Netopier prozatímním vrcholem.
„Splnil jsem si s ním všechno, co jsem chtěl. Daří se mu na streamech, pokřtili jsme ho, běhal jsem na poštu nahoru a dolů a nakonec se prodala i cédéčka. Odškrtl jsem si to ze svého pomyslného bucket listu,“ zmínil. Max, který si kromě rapu a přirozeně beatů poslechne DnB nebo tekno, má taktéž hodně snů, s nimiž se s námi částečně podělil.
„Chtěl bych se jednou živit tím, co mě baví. Neskončit v továrně, dělat od devíti do pěti. Chci žít trochu jinak. Myslím si, že je to na dobré cestě, ale ještě to bude dlouhá cesta,“ říká. Závěrem vzkazuje: „Nebojte si povídat o svých psychických problémech. Nikdy to nebudou chápat všichni, ale nejste na to sami.“