Podle zprávy o závislostech téměř desetina dospělých pije denně alkohol. Vláda v konsolidačním balíčku sice počítá se zvýšením daní na alkohol, avšak u tichého vína chce dál zachovat nulové zdanění.
Z alkoholismu se léčí asi 30 tisíc lidí, síť pomoci a služeb je však nedostatečná. Na předávkování alkoholem ročně umírá asi pět desítek lidí, přičemž s užíváním alkoholu se pak spojuje dalších asi 6000 až 7000 úmrtí. Suma sumárum, ztráty a dopady závislosti na alkoholu experti vyčíslili až na 55 miliard korun ročně. Informuje o tom ČTK s odkazem na šéfku Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavlu Chomynovou.
Z výroční zprávy o závislostech vyplývá, že téměř desetina dospělých v Česku pije denně alkohol, což představuje zhruba 900 000 lidí. Rizikově jej popíjí celkem kolem 1,5 milionu až 1,7 milionu žen a mužů.
Průměrný obyvatel Česka spotřebuje za rok asi deset litrů čistého alkoholu. ČR se tak v pití řadí na přední příčky. „Míra konzumace alkoholu je dlouhodobě vysoká. Podle studií se situace dlouhodobě nemění. První náznak poklesu byl v roce 2021, kdy v jedné studii vyšly nižší hodnoty míry denního pití alkoholu – především mezi muži,“ uvedla šéfka střediska.
Vláda zachovala nulové zdanění u tichého vína
K pití a následné závislosti inklinují spíše muži, kteří obvykle kombinují různé druhy alkoholických nápojů. Zatímco závislí Češi častěji pijí lihoviny a pivo, oblíbeným nápojem Češek je víno. „Vzorce pití mezi ženami jsou jiné. Ženy častěji pijí o samotě. Začne to nevinným pitím, skleničkou večer. Překlopí se to do denního pití,“ popsala Chomynová.
Mezi léčenými se závislostí podle ní mírně roste podíl žen. Podle zjištění ubývá pacientů v zařízeních. Lidé vyhledávají víc ambulantní léčbu.
Vláda v programovém prohlášení uvádí, že proti závislostem chce postupovat podle „vědecky ověřeného a vyváženého konceptu prevence rizik a snižování škod“. Slibuje zajistit dostatek peněz na prevenci a služby. Regulace návykových látek má podle prohlášení odpovídat míře jejich škodlivosti.
Jak jsme tě v Refresheru informovali, kabinet Petra Fialy (ODS) v konsolidačním balíčku k ozdravení státních financí počítá se zvýšením daní na alkohol. U tichého vína chce ale dál zachovat nulové zdanění. Přitom kdyby by se zavedla spotřební daň na tiché víno, stát by ročně mohl získat 4 miliardy korun.
Cigarety, konopí a sedativa
Výroční zpráva o závislostech se zabývá nejen alkoholem, ale i jinými rizikovými látkami. Například nikotinem. Denně totiž kouří asi pětina dospělých, i když od roku 2011 mezi dospívajícími ubývá těch, kteří kouří klasické cigarety. Roste totiž popularita elektronických cigaret a zahřívaného tabáku. Zlomovým okamžikem je podle Chomynové přechod ze základní na střední školu, míra kouření pak narůstá. V maturitním ročníku pravidelně kouří 12 procent studentů a studentek.
V hledáčku jsou také rizikové léky, celkem je užívá 13 až 15 procent dospělých. Sedativa, hypnotika či opioidní analgetika bere déle než šest týdnů, bez předpisu či v rozporu s doporučením lékaře kolem 1,35 milionu lidí. „Míra nadužívání a zneužívání léků je relativně na vysoké úrovni,“ uvedla Chomynová. V posledních 12 měsících si léky na spaní či uklidnění bez předpisu, tedy sedativa a hypnotika, vzalo devět procent dospívajících. Častěji to byly dívky. „ČR se řadí na přední příčky,“ podotkla šéfka centra.
Nejčastější nelegální drogou ale stále zůstává konopí. V posledním roce ho užila až desetina dospělých. Zhruba 200 000 lidí ho užívá velmi rizikově. Podíl dospívajících, kteří mají s konopím zkušenost, klesá. Zatímco dřív měli zkušenost s marihuanou častěji chlapci, nyní jsou na tom stejně i dívky. „Rozdíly se úplně setřely,“ podotkla šéfka centra.
Nelegální drogy bere v Česku asi 45 000 lidí, z toho 41 000 si látky píchá. Ve srovnání s jinými státy má tak Česko vysoký podíl injekčních uživatelů. Naopak výskyt infekčních onemocnění mezi závislými je nízký. Sedm z deseti uživatelů totiž využívá nějaké služby, a to třeba výměnu jehel a stříkaček.
Neméně riziková je také závislost na digitálních technologiích. Tendenci k ní má podle výroční zprávy o závislosti zhruba 450 000 dospělých Čechů a Češek Problémy s hraním má asi 200 000 lidí.