Stres může vytvářet bloky, které brání ukládání informací do paměti. Zbav se ho díky přírodním doplňkům stravy.
Podpůrné doplňky stravy jako adadaptogeny a nootropika nejsou žádnou novinkou. Dokonce se často nadneseně označují jako „brain food“ (jídlo pro mozek) nebo také „smart drugs“ (chytré drogy). Zatímco adaptogeny se soustřeďují především na zmírnění fyzického a psychického stresu, nootropika povzbuzují zdraví mozku a s ním spojené kognitivní výkony. Správná kombinace a dávkování dvou nebo více z nich tak může zásadně pomoci se zmírněním projevů stresu a s posílením kognitivního vnímání. A právě zkouškové období je ideální čas se o tyto mozkové superhrdiny začít opravdu zajímat.
Jak adaptogeny a nootropika fungují?
Než si představíme jednotlivé zástupce z řad adaptogenů a nootropik, je důležité si ujasnit, jak vlastně fungují, a připomenout si, že i když je můžeme kombinovat, jejich účinky jsou lehce odlišné.
Adaptogeny jsou léčivé byliny, které se adaptovaly na mnohdy nepřizpůsobivé podmínky sucha, mrazu a vysokých nadmořských výšek. Stejně tak fungují v lidském těle, kde zvyšují celkovou odolnost organismu na stres a schopnost odolávat změněným podmínkám.
Nootropika podporují lepší krátkodobou i dlouhodobou paměť, soustředěnost a udržení pozornosti. Zároveň přináší více motivace do práce i studia a větší psychickou výkonnost.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Základní adaptogeny
Za nejúčinnější adaptogen mnoho lidí považuje ženšen pravý, který úspěšně zlepšuje subjektivní klid. Má také významné protistresové vlastnosti a může být použit k léčbě stresem vyvolaných poruch.
Dalším ženšenem, který stojí za zmínku, je ashwagandha – indický ženšen. Podporuje zdravé stresové reakce a snižování procesů vedoucích k poškození buněk.
Rhodiola rosea neboli rozchodnice růžová je žádaná především v boji s únavou a proti stresu, kde při dlouhodobém užívání přináší nejlepší účinky. Zvyšuje duševní výkon a schopnost soustředit se.
Nepatří mezi ně však pouze byliny, žádanými adaptogeny jsou také některé houby. Reishi, jinak také lesklokorka lesklá, je silným adaptogenem a antioxidantem. Obnovuje ztracenou tělesnou rovnováhu, obsahuje osm esenciálních aminokyselin, železo a vitamín D.
Pokud si nejsi jistý*á, které adaptogeny zvolit, můžeš sáhnout po hotových kombinovaných kapslích, jako jsou Ženšen Triple. Ty kromě tří adaptogenů a ženšenů obsahují také extrakty z guarany, která má povzbudivé účinky, a černého pepře pro lepší vstřebávání.
Nejznámější nootropika
Co se nootropik týče, nejpoužívanější a nejznámější z nich je určitě kofein. Ten ale nemusí člověk přijímat jen v kávě, čaji nebo energy drincích. Najdeš ho také v kofeinových a energetických tabletách či guaraně. Jeho hlavními pozitivními účinky jsou zvýšení ostražitosti, snížení pocitu únavy a dodání energie. Dokáže také pomoci při zvyšování sportovních výkonů.
Téměř stejně oblíbeným doplňkem stravy je ginkgo biloba. Přispívá k prokrvení mozku, čímž podporuje dlouhodobou paměť a schopnost soustředit se.
Kreatin pak podporuje mozkovou energii a při správném dávkování může přispívat také k rychlejšímu zpracování informací a lepší paměti.
Podpůrné doplňky stravy pomáhají s efektivnějším zpracováním nových informací, podporují zdraví mozku a snadnější fungování pod tlakem. Proto je ve zkouškovém období oceníš víc než kdy jindy. Vyzkoušej je a zvládni zkoušky bez zbytečného stresu.