Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. června 2023 v 15:00
Čas čtení 2:23
Adriana Královičová

Obrazem: Na Slovensku vyrostl netradiční dům. Má tvar lichoběžníku, industriální nádech a obklopuje ho příroda

Obrazem: Na Slovensku vyrostl netradiční dům. Má tvar lichoběžníku, industriální nádech a obklopuje ho příroda
Zdroj: ksa_Studeny
KULTURA ARCHITEKTURA
Uložit Uložené

Netradiční stavbu navrhl bratislavský ateliér ksa_studeny vedený architektem Jánem Studeným. Studio je známé pro svá atypická a inovativní řešení, což architekti potvrdili i v případě domu ve slovenské obci Pernek. Text původně vyšel na Refresher.sk.

Stavba tě na první pohled zaujme svou přirozeností v prostoru, obrovskou prosklenou fasádou i neobvyklým půdorysem. Je částečně ukrytý pod úrovní terénu a stojí v samém srdci přírody.

„Dům byl navržen pro mladou rodinu se dvěma dětmi. Mají výjimečný vztah k prostředí, ve kterém žijí, ke svému okolí a myslím, že také ke svým sousedům. Chovají zvířata a vychovávají děti v přirozeném propojení s okolím. Jsou to obecně radostní lidé, se kterými byla radost spolupracovat,“ říká architekt Ján Studený.


Ateliér se snaží hledat jednoduchá a efektivní řešení, která vyplývají z podmínek konkrétních pozemků. Přesně tak tomu bylo i u tohoto projektu, protože i zde architekti narazili na atypický terén. Výsledkem je sofistikovaný objekt s industriálním nádechem a s absencí výrazných barev. Pro industriální styl je typické využití syrových autentických materiálů. U rodinného domu Pernek tomu není jinak. Klíčovým prvkem je zde beton.

architektúra, Slovensko, interiérový dizajn, bývanie
Zdroj: ksa_Studeny: Alex Shoots Buildings

 

Od dřevostavby k atypickému industriálnímu domu

„Za tímto projektem je velice zvláštní příběh. Jednoho dne přišel do kanceláře můj švagr, že na pozemku, který si s mou sestrou nedávno koupili, chtějí postavit dřevostavbu a jestli bych jim s tím nepomohl. Šlo o klasickou komerční zakázku tzv. kanadského srubu, něco na způsob našich roubenek. Namítl jsem, že to není architektura, takže je to mimo náš zájem. Zeptal se, zda bychom tedy něco nenavrhli. Nakonec jsme naskicovali koncept domu ve svažité části zahrady. Návrh se jim ihned zalíbil a vše další nechali na nás,“ dodává.

Čti na další straně
Článek pokračuje na další straně
Strana 1 z 3
Domů
Sdílet
Diskuse