Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Navštívili jsme největší pražský blešák. Co nejzajímavějšího jsme na trzích našli?
Udržitelnost, autenticita, dobrá cena. To se často skloňuje s nákupem zboží z druhé ruky. Ačkoliv většina lidí stále preferuje pro výběr stylových oděvních kousků či doplňků do bytu zejména second handy a antiky, bleší trhy jsou stále oblíbenější.
Vyrazili jsme se podívat, jestli se na blešák opravdu vyplatí zajít.
Bleší trhy lákají návštěvníky nejen na nákup zboží, ale také na prodej přebytků a věcí, které již nepotřebují. Za největší pražské bleší trhy jsou považovány ty v pražských Vysočanech na adrese U Elektry, kam jsme také v neděli zavítali. Organizátoři těchto blešáků o nich hovoří jako o místě, kde na ploše 50 000 m² zákazník nalezne nejrůznější kuriozity a zboží, které by jen těžko hledal v běžném supermarketu. Očekávání tak z naší strany byla poměrně vysoká.
Pražské bleší trhy mají otevřeno pouze přes víkend, a to od 6:00–14:00, na to si dej dopředu pozor. Ještě než jsme se pustili do obcházení jednotlivých stánků na těchto vyhlášených trzích, jsme museli zaplatit za vstup 50 Kč.
Svou pozornost jsme upřeli zejména na stánky s oblečením a designovými doplňky, o kterých věhlasně mluví nemálo lidí. Očekávání ale byla chybou. Naší představou byly výstavní vintage kousky, jako kdybychom je našli v Berlíně. Realita byla jinde. Většina prodejců nabízela nepoužité zboží se štítkem Made in China. Rychle jsme prozřeli a berlínskou idylku hodili za hlavu. Sporadicky jsme ale narazili na něco, co by se dalo připodobnit například k hrabárnám a jim obdobným formám prodeje vintage oblečení. Předpokladem k tomu, aby byl nakupující úspěšný, je obrnit se trpělivostí a řídit se mottem „kdo hledá, najde“.
Jeden z prvních stánků, který nás oslovil, nabízel nevšední designové předměty sesbírané z celého světa. Počínaje vázami a konče náramky. Milá prodávající nám sdělila, že nabízené zboží pochází například z Anglie, Itálie a Německa. „Někdo mi něco přinese a já to prodám. Nějakou bižuterii vyrábím i já sama,“ podělila se s námi.
Na bleších trzích má své pevné místo, a tak se není třeba bát, že by některý víkend v areálu vynechala. Nehrozí ani, že by se v budoucnu uchýlila k prodeji zboží přes internet. „Konkurence tu nehrozí, každý má svoje zákazníky. Na internetový prodej jsem moc zaneprázdněný člověk,“ říká.
Podobně na tom je i další stánek, ve kterém najdeš zboží s ukrajinskou symbolikou. Kšiltovky, trička nebo kryty s ukrajinskou vlajkou nabízí každou sobotu a neděli na pronajatém místě v areálu. Obchodování online prodávající ve stánku nijak neláká. Hlavní myšlenkou je prý nabídnout Ukrajincům žijícím v Česku zboží s ukrajinskými symboly, aby i za hranicemi své rodné země nadále podporovali svou vlast.
„Je lepší, když bude Ukrajinec chodit v Česku s ukrajinskou kšiltovkou než s kšiltovkou, na níž je česká vlajka,“ zdůvodnila a pokračovala: „Chci, aby Ukrajinci, co přijeli, podporovali svou zemi právě těmito produkty. Každý týden posílám z prodejů peníze na Ukrajinu nebo něco kupuji. Včera jsem poslala síťky proti komárům, které ukrajinští muži používají do svých aut.“
Prodávající prý ale často čelí narážkám ze strany příznivců Ruska. „Ptají se mě, jestli nemám věci s ruskou symbolikou, tak jim odpovídám, že jim objednám zetka, se kterými mohou chodit,“ doplňuje.
Cítím, kam mě to táhne
Kromě prodejců nás zaujali i někteří návštěvníci, které jsme oslovili kvůli jejich neotřelému stylingu oblečení. Zajímalo nás, zda některý z kousků, které mají na sobě, ulovili právě na bleším trhu, případně jak se jim je povedlo najít.
Jako první jsme odchytli Alinu, která na nedělním blešáku našla cool tašku. „Dívej se okolo,“ radí. „Většinou cítím, kam mě to táhne. Kroužím kolem dokola, pak přijdu, uvidím, vyzkouším a jdu,“ říká.
„Občas je na bleších trzích těžší něco ulovit oproti second handům, jelikož většina zboží tu má China vibe. Na druhou stranu i zde se nacházejí kvalitní kousky, které mají svou specifickou atmosféru,“ sdílí s námi. „Vždycky můžeš najít něco skvělého, ale nikdy nevíš co,“ dodává.
Další návštěvnice, které nás zaujaly, jsou Ema a Lily žijící v Anglii. Jsou toho názoru, že blešáky jsou oproti standardním sekáčům pro nákup oblečení tou lepší variantou. „Bydlíme v Anglii, takže tady sekáče moc neznáme. Nicméně já osobně preferuji bleší trhy,“ říká Ema.
Stejně jako Alina i tato dvojice byla v nákupu úspěšná a za 100 Kč si pořídila hned několik kousků. Hledala starší oblečení, které se jí povedlo najít hned na začátku bleších trhů.
Jaký je tedy výsledek? Dají se na bleších trzích sehnat skvělé kousky? Určitě ano. Pokud však neholduješ přehrabávání a dlouhému procházení různých stánků, doporučujeme ti spíš návštěvu sekáče nebo starožitnictví. Ty představují pohodlnější způsob nákupu věcí z druhé ruky, stejně jako širší nabídku zboží. Blešáky však nabízejí autentickou atmosféru a zkušenost. To alespoň za zkoušku stojí.